Ketrel - Jak działa? Kiedy się go stosuje?

Ketrel jest lekiem sprzedawanym wyłącznie na receptę, wykorzystywany w leczeniu przewlekłych zaburzeń psychicznych. Zaliczany jest do grupy leków przeciwpsychotycznych. Niektórzy specjaliści zalecają, by stosować lek zapobiegawczo, chroniąc przed nawrotem choroby.

Czym jest Ketrel?

Ketrel jest lekiem przeciwpsychotycznym, dostępnym wyłącznie na receptę. Dostępny jest w trzech dawkach -25 mg, 100 mg oraz 200 mg. W nielicznych przypadkach jest on poddawany refundacji (przede wszystkim w przypadku schizofrenii i afektywnej choroby dwubiegunowej).
W przypadku leku Ketrel substancją czynną jest neuroleptyk stosowany w najpoważniejszych schorzeniach psychicznych, czyli kwetiapina. Najczęściej specjaliści zalecają jego stosowanie przy następujących schorzeniach:

  • schizofrenia,
  • choroba dwubiegunowa,
  • epizody maniakalne w ciężkiej depresji.

Ketrel jest prepatatem, który jest stosowany nie tylko do leczenia, ale również do zapobiegania nawrotom choroby psychicznej.

Ketrel - dawkowanie

Skuteczne i bezpieczne stosowania leku Ketrel możliwe jest wyłącznie przy stosowani go zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Dawkowanie zależne jest przede wszystkim od choroby i objawów, jakie mają zostać złagodzone. W zależności od przypadku Ketrel stosowany jest raz lub dwa razy na dobę. Tabletka powinna być spożywana bezpośrednio po posiłku lu na czczo i ważne, aby popijać ją bardzo dużą ilością wody.
Ketrel nie może być łączony z alkoholem, co mogłoby spowodować uczucie nadmiernej senności.

Czy stosowanie Ketrelu wywołuje skutki uboczne?

Przedawkowanie leku może być niebezpieczne, dlatego też, gdy tylko się pojawią, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zbyt duże stężenie Ketrelu w organizmie wywołuje nadmierną senność, zawroty głowy, nudności, przyspieszone bicie serca oraz wysychanie śluzówki nosa i ust.
Ketrel może być stosowany przez kobiety w ciąży i osoby starsze, jednak ze względów bezpieczeństwa należy robić to z dużą ostrożnością i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Przeciwwskazania do stosowania leku

Nie w każdym przypadku, nawet jeżeli zachodzą uzasadnione podstawy można stosować Ketrel. Przeciwskazaniem do jego przyjmowania jest przede wszystkim uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Stosowanie leku nie jest możliwe także u osób przyjmujących inhibitory proteazy stosowane w leczeniu HIV, leki przeciwgrzybicze z grupy azoli, erytromycynę, klarytromycynę i nefazodon.

Istnieje pewna grupa chorób, które wymagają dodatkowych badań i dużej ostrożności przy stosowaniu Ketrelu. Z należytą uwagą do leczenia preparatem należy podejść u osób zmagających się z padaczką, cukrzycą, zaburzeniami metabolicznymi czy chorobami układu sercowo naczyniowego. Ze względu na duże ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, w tym przypadku ścisła kontrola przy stosowaniu Ketrelu jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa życia i zdrowia pacjenta.

Źródło: Ketrel - Medyk.Online

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.