Komputer a edukacja. Jak Internet może pomóc dziecku w nauce?

  • 28 grudnia 2022, 9:16
  • Artykuł partnera
  • Edukacja
Internet przeniknął do każdej sfery naszego życia, często skutecznie je ułatwiając. Zmiany wywołane ogólną cyfryzacją nie ominęły również edukacji. Świat wirtualny umożliwił nam poprawić dostępność do edukacji i zwiększyć jej efektywność. Warto więc byśmy my, rodzice, pokazali dzieciom, że przebywając online, można nie tylko dobrze się bawić, ale także bardzo wiele nauczyć.

Internet przeniknął do każdej sfery naszego życia, często skutecznie je ułatwiając. Zmiany wywołane ogólną cyfryzacją nie ominęły również edukacji. Świat wirtualny umożliwił nam poprawić dostępność do edukacji i zwiększyć jej efektywność. Warto więc byśmy my, rodzice, pokazali dzieciom, że przebywając online można nie tylko dobrze się bawić, ale także bardzo wiele nauczyć.

Edukacyjne gry komputerowe

Tradycyjna forma uczenia się z opasłych, niezrozumiałych i przestarzałych podręczników to dla wielu dzieci, szczególnie tych, którym niełatwo się skoncentrować, istny koszmar. Aby zmienić nastawienie swojej pociechy i zachęcić ją do nauki warto sięgnąć po atrakcyjniejsza dla dziecka metody. Dobrym przykładem będą gry komputerowe, których na rynku nie brakuje, a ich popularność ciągle wzrasta. Edukacyjne gry wideo możemy łatwo znaleźć za darmo w sieci, a ich interaktywna i dynamiczniejsza forma z łatwością przekona do siebie dzieci. 

Portale edukacyjne

Większość dzieci mogłaby całe dnie wertować Internet w poszukiwaniu rozrywki – godzinami potrafią oglądać kolejne filmiki ulubionego YouTubera. Warto im jednak pokazać, że z pomocą Internetu możemy również łatwo zdobywać nową wiedzę, lub, co dla dzieci będzie zdecydowanie bardziej nęcące, pomóc sobie w zapamiętaniu informacji poznanych w szkole. Internet oferuje mnóstwo portali i aplikacji edukacyjnych, które uczą w ciekawy, łatwy do przyswojenia sposób. Większość z nich jest darmowa i opracowana zgodnie z podstawową programową. Ponadto portale edukacyjne mogą być wartościowym źródłem również dla nauczycieli i rodziców – znaleźć można na nich wiele materiałów edukacyjnych, kart pracy lub poradników.

Filmiki edukacyjne

Popularność Youtube’a wśród dzieci jest ogromna, a TikToka – chyba nawet większa. I choć wielu z nas platformy te mogą kojarzyć się z niezbyt mądrymi filmikami, które dzieci chętnie konsumują, odnajdzie się tam także wiele perełek  skupionych na edukacji i nauczaniu w ciekawy sposób. Zdecydowaną zaletą filmików edukacyjnych publikowanych na Youtube’ie czy TikToku jest sposób ich przekazywania. Filmiki te zazwyczaj są krótkie, zwięzłe, na temat, a jednocześnie atrakcyjne w formie: dynamicznie zmontowane, kolorowe, zabawne. Młode pokolenie zdecydowanie częściej woli wybierać krótkie treści audiowizualne, bo o wiele łatwiej je zapamiętać. Wystarczy wpisanie kilku prostych fraz w wyszukiwarce, aby w serwisie YouTube lub w aplikacji TikTok znaleźć kanał skupiony na dowolnym przedmiocie szkolnym.

Rozszerzona rzeczywistość

Dzięki rozszerzonej rzeczywistości, czyli AR (Augmented Reality) nauka przechodzi do nowego wymiaru, stając się jeszcze bardziej pociągająca. I chociaż hasło „rozszerzona rzeczywistość” może budzić sceptycyzm wielu, daje ona naprawdę ogromne możliwości w edukacji dzieci. A czym jest w  ogólne ona jest? Na obrazy w świecie realnym, które rejestrowane są przez kamery np. w telefonie nakłada się obrazy z świata wirtualnego. W taki sposób łatwiej zobrazować rzeczy trudne do ukazania na kartach książek. Dziecko zdecydowanie łatwiej przyswoi nową informację, gdy będzie mogło zobaczyć coś w trójwymiarze, “na własne oczy”. Niestety, AR wciąż rzadko wykorzystywane jest w edukacji.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.