Co ile lat trzeba wymieniać opony letnie?

fot. www.freepik.com
Każdy kierowca, któremu zależy na dobrym stanie opon z pewnością ma świadomość, że co jakiś czas ogumienie trzeba wymieniać. Zależne jest to jednak od kilku kluczowych czynników, które mogą świadczyć o konieczności szybszego zakupu nowego kompletu. Co ile lat trzeba zatem wymieniać opony letnie? Podpowiadamy.

Jakie czynniki wpływają na żywotność letnich opon samochodowych?

Na żywotność opon letnich wpływa wiele czynników. Warto zacząć od wspomnienia o ich wieku, z czym bezpośrednio wiąże się fakt, przez jaki okres możemy danych opon używać. Kolejną kwestią jest rozmiar oraz właściwości danego modelu, do których zalicza się odporność na ścieranie. Niezmiernie ważnym elementem jest też dopasowanie ogumienia do nawierzchni, czyli użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem wytyczonym od producenta. Aby jak najdłużej cieszyć się z letnich opon samochodowych, konieczne jest również utrzymywanie prawidłowego poziomu ciśnienia oraz odpowiednie przygotowanie do jazdy. Zalicza się do niego wyważenie kół oraz regularne rotowanie opon.

 

Dla niektórych może być to ciekawostką, lecz nawet sam styl jazdy oraz nawyki kierowcy mogą prowadzić do szybszego zużywania się opon letnich. Proces ten szybciej postępuje w przypadku gwałtownych przyspieszeń czy nagłych hamowań. Niedostosowanie sposobu prowadzenia auta do panujących na drodze warunków również zalicza się do stanu używalności opon.

 

Przez ile lat można używać jeden komplet opon letnich?

Ogólna zasada stosowania opon letnich mówi, że ogumienie dobrze jest wymienić maksymalnie po upływie okresu 10 lat od daty produkcji. Takie opony nie posiadają już pełnych właściwości trakcyjnych, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla kierowcy czy pasażerów danego samochodu. Nawet w słoneczny dzień łatwiej o utratę przyczepności oraz wydłużenie drogi hamowania. Na ten proces wypływa naturalny proces starzenia się specjalnej mieszanki gumowej, która wraz z upływem lat przestaje wykazywać właściwości, które odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. 

 

Producenci zalecają, aby już po 5 latach kontrolować stan opon. Najlepiej, aby raz w roku oględzin dokonał dodatkowo specjalista. Jeśli ogumienie nie nadaje się już do użytku, musimy zastanowić się nad inwestycją w nowy komplet. Przykładowo na stronie internetowej https://noweopony.pl/opony/letnie/185/65/r15 można w szybki i przystępny sposób zakupić nowe letnie opony, które będą się sprawdzać na każdej nawierzchni. Wygodna wyszukiwarka wspomaga proces dopasowania ogumienia do swojego auta.

 

Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kortom
17.04.2023, 10:24
kortom
Wulkanizacja w Krakowie - macie kogoś sprawdzonego? Znacie może ich - https://www.irmarserwis.pl/oferta/wulkanizacja ? Gdzie jeszcze warto pytać o usługi? Gdzie można oczekiwać jakości?