Wywóz gruzu z placu budowy — poznaj wymogi prawne i standardy bezpieczeństwa

Budujesz dom lub prowadzisz rozbiórkę? To, co z pewnością będzie się generować podczas wszelkich robót budowlanych, to gruz. W jaki sposób pozbyć się go z placu budowy, aby zrobić to legalnie i bezpiecznie?

Gruz z budowy a prawo

Zanieczyszczenia w postaci gruzu, czyli pokruszonego betonu, cegieł, kamieni czy armatury to najczęstsze odpady, które powstają w czasie wszelkich robót takich jak budowa, przebudowa, rozbiórka czy wyburzanie. To, jak należy z tego rodzaju zanieczyszczeniami postępować, regulują przepisy prawa. Wynika z nich, że odpady budowlane nie mogą trafiać do pojemników na odpady komunalne, czyli te śmieci, które generują się w trakcie codziennego bytowania w gospodarstwach domowych. Jednocześnie nie można gruzu pozostawiać na placu budowy bez żadnego zabezpieczenia. Gruzu nie wolno przetrzymywać na gołej ziemi, gdyż byłoby to postępowanie nieekologiczne. Aby więc utylizować ten typ odpadów legalnie, trzeba dysponować odpowiednim kontenerem na gruz i tam umieścić wspomniane odpady. 

Należy też wspomnieć, że za prawidłową utylizację gruzu, a więc również i za to, by na placu budowy pojawił się kontener budowlany na gruz, odpowiada wytwórca odpadów. Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. wytwórcą odpadów jest wykonawca robót budowlanych. Jeżeli więc samodzielnie wykonujesz prace budowlane czy remontowe, ponosisz odpowiedzialność za utylizację powstającego gruzu. Jeśli zaś zatrudniasz ekipę budowlano-remontową, masz prawo oczekiwać, że to wspomniana firma zadba o podstawienie kontenera, chyba że w umowie znajdzie się inny zapis. Dokładnie więc zapoznaj się z treścią podpisywanej umowy z ekipą budowlaną!

Wygodny wywóz gruzu

Jeśli chodzi o sam wywóz, to istnieją dwie możliwości. Gruz możesz samodzielnie dostarczyć do funkcjonującego w każdej gminie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Dotyczy to jednak najczęściej tylko niezanieczyszczonych frakcji odpadów budowlanych, czyli głównie tzw. czystego gruzu, który ponadto nie pochodzi z budowy, lecz jest efektem ubocznym drobnych prac w gospodarstwie domowym. 

Jeżeli generuje się gruz zmieszany lub jeśli do czynienia masz z pracami na placu budowy, trzeba skorzystać z usług specjalnych firm świadczących wywóz gruzu, jak gruzo.pl. Firma taka odpłatnie wynajmuje kontener, a gdy ten się zapełni, odbiera pojemnik wraz z zawartością. Późniejsza utylizacja zaś uwzględnia recykling gruzu w tak dużym stopniu, jak to tylko możliwe.

Jak bezpiecznie wywozić gruz?

Należy pamiętać, że pojemniki na gruz mają swoje pojemności i określoną ładowność. Dlatego też wybierając kontener na gruz musisz brać pod uwagę to, by był on wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie generowane podczas prac zanieczyszczenia. Jeżeli podstawiony zostanie największy możliwy kontener, a mimo to zostanie zapełniony, zanim zakończą się prace budowlane, nie wolno dokładać do niego coraz to więcej i więcej gruzu. Uniemożliwi to późniejszy transport. Przepełniony kontener stanowi niebezpieczeństwo i dla innych uczestników ruchu drogowego, i dla samych pracowników firmy wywozowej, czy nawet dla ekipy remontowo-budowlanej. W sytuacji braku miejsca w kontenerze, najlepiej poprosić o odebranie zapełnionego pojemnika i podstawienie nowego, pustego. W przeciwnym razie pracownicy firmy wywozowej mogą odmówić wywozu gruzu z przepełnionego kontenera i obciążyć dodatkowymi kosztami. 

 

Alternatywa dla kontenera

Choć w kontekście gruzu zwykle mówi się o stalowych kontenerach, to nie są to jedyne pojemniki, które umożliwiają jego legalne, bezpieczne przechowywanie i transport. W przypadku mniejszych prac budowlanych czy remontowych dobrze sprawdzić może się specjalny worek bigbag. Jest to kontener materiałowy, wykonany z niezwykle wytrzymałej tkaniny polipropylenowej. Tego typu worek jest nieco zgrabniejszy od najmniejszego nawet stalowego kontenera, za to jego ładowność jest całkiem spora, bo worek udźwignie nawet 1,5 tony odpadów. 

Obowiązkiem wytwórcy odpadów jest odpowiednie przechowywanie gruzu i późniejsza legalna utylizacja. Sposobem na zgodne z prawem postępowanie jest wynajęcie pojemnika na odpady, co wiąże się też z tym, że nie trzeba martwić się o późniejszy wywóz gruzu, ponieważ zajmuje się tym ekipa dostarczająca i odbierająca kontener. 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

denkow
05.04.2023, 10:30
denkow
Ogólnie co do kwestii związanych z budową polecam poczytać tutaj - http://everhome.pl/ Można wyciągnąć mnóstwo sensownych wniosków. Kwestia zwrócenia uwagi na podstawy. Jak to widzicie?