Pięć trików, dzięki którym Twoje CV wyróżni się na tle konkurencji

Osoby, które poszukują pracy, zazwyczaj masowo wysyłają CV do różnych pracodawców i oczekują na odpowiedź. Niestety, ta bardzo często nie nadchodzi. Jeśli taka sytuacja jest na początku dziennym, warto zastanowić się nad wyglądem swoich dokumentów rekrutacyjnych – w tym właśnie CV. Mało oryginalne i sztampowe CV może być przyczyną porażek już na wczesnym etapie poszukiwania pracy – czyli jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Warto więc przyłożyć się do jego napisania. Oto pięć przydatnych trików, które znacząco zwiększają szanse na powodzenie w procesie rekrutacji.

CV dopasowane do potrzeb i oczekiwań pracodawcy

Wiele osób poszukujących pracy popełnia ogromny błąd, konstruując jedno, uniwersalne CV i wysyłając je do różnych pracodawców. A tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dokument, który trafia prosto w potrzeby i oczekiwania potencjalnego pracodawcy, znacznie zwiększa szanse na powodzenie w procesie rekrutacji.

 

Wystarczy przeczytać różne oferty pracy na stronie GoWork, aby przekonać się, że pracodawcy mają różne wymagania co do osoby potencjalnego pracownika. Oczekują odmiennych kwalifikacji i umiejętności. Dobre CV to dokument, dzięki któremu można pokazać, że spełnia się te wymagania. Stosowanie w CV utartych frazesów i wyświechtanych zwrotów to pierwszy krok na drodze do porażki.

 

Potencjalny pracownik może potraktować CV jako swoją wizytówkę i reklamę. A reklama, jak powszechnie wiadomo, ma na celu ukazanie odbiorcy, że dany produkt jest mu bardzo potrzebny. Tak samo CV może pokazać potencjalnemu pracodawcy, że zatrudnienie tego właśnie pracownika jest w danej chwili najlepszym dla niego rozwiązaniem.

 

Koncentracja na wynikach przynosi efekty

Powszechnie wiadomo, że większość pracodawców oczekuje od swoich przyszłych pracowników bogatego doświadczenia zawodowego. To jednak można ukazać w CV na różne sposoby. Większość osób poszukujących zatrudnienia skupia się na wymienianiu swoich dotychczasowych obowiązków zawodowych. Nie jest to duży błąd, jednak takie informacje niewiele mówią potencjalnemu pracodawcy. Nie wie on, czy wykonywana przez daną osobę praca przyniosła wymierne efekty i korzyści dla zatrudniającej go firmy.

 

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest skoncentrowanie się na wynikach dotychczas wykonywanej pracy. W ten sposób można przekonać potencjalnego pracodawcę, że ma się na swoim koncie zawodowe sukcesy i zapewne tak samo będzie w przyszłości.

 

Dopasowanie CV do branży

Każda branża posiada pewne indywidualne wymagania i oczekiwania odnośnie potencjalnych pracowników. Dlatego tak ważne jest, aby osoby, które aplikują na stanowisko pracy związane z zupełnie inną branżą, całkowicie zmieniły swoje CV.

 

Przykładowo – osoby, które aplikują na stanowisko testera oprogramowania, niekoniecznie muszą wspominać w CV o dotychczasowej pracy na stanowisku magazyniera w markecie budowlanym. W pierwszej kolejności w CV opisuje się te umiejętności i doświadczenia zawodowe, które odnoszą się do stanowiska, na które się aplikuje.

 

Brak błędów

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że w dobrym CV nie ma miejsca na błędy ortograficzne, interpunkcyjne, gramatyczne i stylistyczne. Rekruter, który weźmie w swoje ręce dokument pełen błędów, z miejsca wyeliminuje danego kandydata do pracy. Forma podania informacji zamieszczonych w CV wystawia świadectwo potencjalnemu pracownikowi.

 

Czytelny i atrakcyjny układ graficzny

Nie tylko informacje umieszczone w CV się liczą. Również ważny jest wygląd i estetyka dokumentu. Czytelne i atrakcyjne CV już na pierwszy rzut oka może wywrzeć pozytywne wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Dodatkowo – odpowiedni rozkład informacji znacznie ułatwia czytanie dokumentu. Osoby, które nie posiadają umiejętności graficznych, zawsze mogą skorzystać z gotowych szablonów CV zamieszczonych w sieci.

 

Jak widać, istnieje wiele sposobów na podniesienie atrakcyjności swojego CV. Osoby, które mają problem z uzyskaniem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, zdecydowanie powinny wdrożyć je w życie.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

teko
14.06.2023, 10:25
teko
Z ciekawości... taka praca w Niemczech - https://praca.arkadiacare.pl/ Słuszny kierunek czy raczej średnio? Gdzie warto się wybrać, aby to miało ręce i nogi? Pewne pomysły?