Czy na prawo jazdy kat. B można jeździć motocyklem?

Motocykl to marzenie wielu ludzi. Do legalnego kierowania takim pojazdem wymagane jest jednak odrębne prawo jazdy - w przeciwnym razie grozi kara pieniężna w wysokości od 1500 zł do 5000 zł. Dlatego warto wiedzieć, ile kosztuje uzyskanie prawa jazdy na motocykl i jak je uzyskać.

Kategorie prawa jazdy na motor – jakie są wyróżniane w polskim prawodawstwie?

Prawo jazdy na motocykl jest w wykonane z parasola, pod którym występuje kilka różnych wariantów. Pierwszy to AM, dostępny dla motocyklistów od czternastego roku życia. Daje ci prawo do kierowania: czterokołowcami o masie nieprzekraczającej 350 kilogramów. W przypadku AM istnieje również ograniczenie prędkości, które może osiągnąć napędzany pojazd. Posiadacze takiego prawa jazdy nie mogą jechać szybciej niż 45 kilometrów na godzinę. Są one ograniczone konstrukcją samego pojazdu. Następnym wariantem prawa jazdy na motor jest A1. Jest ono dostępne dla motocyklistów, którzy ukończyli szesnasty rok życia.  Obejmuje ono wszystkie pojazdy, jakie wspomniano przy okazji omawiania kategorii AM. Jednak A1 jest rozszerzona o:

  • motocykle o pojemności skokowej nie większej niż 125 centymetrów sześciennych, 
  • mocy, nie większej niż 15 KM, 
  • stosunku mocy do masy własnej wynoszącego maksymalnie 0,1 kW/kg. 

 

Ponadto szczęśliwi posiadacze prawa jazdy mogą prowadzić trójkołowce o mocy do 20 KM. Należy pamiętać, że prawo jazdy A1 zdobyte przez każdego licencjonowanego kierowcę jest prawem jazdy kategorii B przez trzy lata. W takim przypadku nie musisz przechodzić żadnych dodatkowych badań ani nic. Prawo jazdy kategorii B umożliwia prowadzenie motocykli o pojemności do 125 cm sześciennych, których moc wynosi nie więcej niż 11 kW, czyli niemalże 15 KM, aby ubiegać się o prawo jazdy z kategorii A2, należy ukończyć osiemnaście lat, to jest być osobą pełnoletnią. Posiadanie prawa jazdy pozwala przejąć ster:

  • motocykla o mocy do 47.59 KM, 
  • stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającego 0,2 kW/kg. 
  •  

Najwyższą kategorią praw jazdy na motocykl jest kategoria A. Ona z kolei pozwala na prowadzenie wszystkich tego typu pojazdów. Aby je uzyskać, należy ukończyć dwudziesty czwarty rok życia. Nie dotyczy to jednak osób, które miały prawo jazdy kat. A2 przez dwa lata – im wystarczy ukończenie 20 roku życia, aby uzyskać prawo jazdy. 

 

Jak zdobyć i jaki jest koszt za wydanie prawa jazdy na motor?

Podstawą jest uzyskanie profilu kandydata na kierowcę. Wniosek o jego utworzenie składa się w urzędzie gminy lub właściwym ze względu na miejsce złożenia wniosku. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań lekarskich do kierowania pojazdem. Wnioskodawca jest również zobowiązany do dostarczenia swojego zdjęcia. Tu zaczynają się pierwsze płatności. Ile kosztuje prawo jazdy na morocykl> Samo wydanie PKK nic nie kosztuje. Jednak częścią odpowiedzi na pytanie koszt prawa jazdy na motor będą to tylko koszty zdjęcia. Musi spełniać kryteria określone przez prawo i jest praktycznie niemożliwe jest uzyskanie go za darmo. Limit powinien wynosić 60 zł. Warto także wykupić asisstance na motor. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://specjalistka.net/assistance-na-motocykl/

 

Lekarze nie wystawiają wspomnianych już zaświadczeń za darmo. Z tego powodu powinno się wygospodarować kwotę około dwustu złotych, jeśli chce się uzyskać taki dokument. Oczywiście na tym etapie całe marzenie może zostać zniweczone – brak zaświadczenia uniemożliwia dalsze procedury. 

Przed przystąpieniem do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego,  należy zaliczyć kurs prawa jazdy na motocykl. Nie istnieje jedna oferta na prawo jazdy na motor – cena będzie zależna od kilku czynników. Kursy są oferowane przez podmioty prywatne, a jednym z narzędzi konkurowania o klienta jest, rzecz jasna, cena usługi. W związku z tym wahania kwot za wyrobienie prawa jazdy mogą być naprawdę znaczące.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gende
14.02.2024, 10:32
gende
Czy jeśli tak sprawdzę auto - https://motocontroler.com/ to wykryję poważniejsze problemy i kiepską historię? Jak to załatwić, aby miało to ręce i nogi? Podzielicie się doświadczeniami?
Edyp
05.02.2024, 21:15
Edyp
Od zawsze obowiązywały pewne normy, choć kiedyś dodajmy, iż istniała jeszcze karta motorowerowa, zatem dużo wcześniej można było wyrobić uprawnienia, na takie maszyny na które dzisiaj musimy posiadać prawo jazdy kat B Pozdrawiam https://stiservice.pl/uslugi/lista-wszystkich-uslug/ i życzę miłego dnia
Morelik
22.06.2023, 21:39
Morelik
Przepraszam za pytanie nie na temat, ale czy mogę mi ktoś powiedzieć, czy ten wałek różni się znacznie od oryginalnego - https://shop.hydro-all.com/product/d28251565-shaft-analog/? Tutaj jest napisane, że to Wonderparts.