Księgowość online czy samodzielne prowadzenie księgowości? Poznaj wady i zalety rozwiązań przed podjęciem decyzji dla Twojej firmy!

fot. materiał partnera
Każda firma jest zobowiązana do prowadzenia księgowości. Jej forma zależy od typu działalności, a sposób prowadzenia od preferencji przedsiębiorcy. Wśród małych i średnich firm królują dwa rozwiązania – księgowość internetowa i programy do samodzielnego wystawiania i rozliczania faktur. Jakie są zalety i wady tych rozwiązań? Które z nich pozwala na większą elastyczność i przyspiesza rozwój firmy?

Najlepsza metoda na samodzielne prowadzenie księgowości online

Bez wystawiania faktur nie mogłaby funkcjonować żadna firma. Nawet osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą muszą poświęcić czas na przygotowanie faktur dla klientów i kontrahentów, opłacenie rachunków i rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Wybierając metodę rozliczenia, należy skupić się na podstawowej kwestii – ile czasu można poświęcić na te czynności. Przedsiębiorca, szczególnie w mikro lub małej firmie, dysponuje ograniczonym czasem, który jest jego najcenniejszym zasobem. Poświęcanie go zbyt wiele na fakturowanie, zamiast pracę, może przynieść katastrofalne skutki dla firmy.

Jakie zalety ma program do samodzielnej księgowości?

Prostym i szybkim rozwiązaniem problemu jest zakup programu do wystawiania faktur. Dzięki prostemu interfejsowi można szybko wystawić faktury i przesłać je do klientów i kontrahentów. Zapewnia to obieg pieniędzy w firmie, co ją napędza. Dobry program do samodzielnej księgowości musi być prosty, intuicyjny i zgodny z aktualnymi wymaganiami prawnymi. Zaletą takiego rozwiązania jest ścisła kontrola nad przepływem pieniędzy w firmie, a także możliwość wystawienia faktury bez oczekiwania, aż zrobi to księgowy. Dzięki programowi do faktur samodzielne prowadzenie księgowości jest o wiele prostsze.

Czy samodzielne prowadzenie księgowości ma sens?

Największą wadą rozwiązania, jakim jest samodzielne wystawianie faktur za pomocą programu, jest konieczność osobistego zaangażowania w każdy dokument. Program pozwala planować zadania i projekty, wysyłać faktury online, ale jednocześnie wymaga udziału kogoś z przedsiębiorstwa. W przypadku małych firm wygospodarowanie czasu na takie działania może okazać się zbyt dużym problemem.

Księgowość online – dlaczego warto z niej korzystać?

Nie ze wszystkim trzeba radzić sobie samodzielnie. Starannie prowadzona księgowość online zdejmuje z przedsiębiorcy wiele uciążliwych obowiązków i pozwala mu skupić się na pracy. Wszystkie dokumenty mogą być obecnie wystawiane i przesyłane w formie cyfrowej, dzięki czemu odległość między biurem księgowym, a przedsiębiorcom nie ma aż tak dużego znaczenia. Zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznej firmie za pomocą platformy internetowej daje też znacznie szerszy wachlarz możliwości – analizy finansowe, raporty sprzedażowe czy zaświadczenia dla urzędników nie absorbują czasu i uwagi przedsiębiorcy, można od razu przejść do wyciągania wniosków.

Przetestuj polecaną księgowość online: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online

:

Komu przyda się księgowość internetowa?

Z księgowości internetowej mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy – freelancerzy i fachowcy działający na własną rękę, mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie firmy, a nawet duzi gracze, którzy chcą usprawnić przepływ pieniędzy i dokumentów. Prowadzenie księgowości online w wyspecjalizowanej firmie to rozwiązanie idealne dla osób działających w branży e-commerce, na przykład prowadzących sklep internetowy. Wszystkie dokumenty są wystawiane w wersji cyfrowej, dzięki czemu można je szybko przesyłać. Założenie księgowości internetowej jest banalnie proste, nie trzeba więc obawiać się o znajomość kwestii technicznych.

Przedsiębiorcy zyskują dzięki księgowości internetowej

Decydując się na prowadzenie księgowości online, można zautomatyzować wiele procesów w firmie. Przydaje się to szczególnie podczas sprzedaży internetowej – faktury są wówczas wystawiane i przesyłane do klientów zdalnie, a przedsiębiorca może skupić się na innych aspektach swojej działalności. Księgowi nie tylko wystawiają faktury, ale też zajmują się przygotowaniem raportów i analiz, na podstawie których można podejmować w przyszłości rozsądne decyzje dotyczące rozwoju firmy. Wszystkie deklaracje do takich instytucji jak ZUS lub Urzędy Skarbowe wysyłane są przez internet, co ułatwia prowadzenie działalności.

Jak wdrożyć księgowość online w firmie?

Kompleksowa księgowość online to rozwiązanie szersze i dające znacznie większą elastyczność, niż wykorzystywanie programu do wystawiania faktur. Korzystając z księgowości internetowej, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie w zebraniu i opracowaniu danych sprzedażowych, a także pomoc w przypadku niespodziewanej kontroli urzędniczej. Wdrożenie księgowości internetowej jest niezwykle proste – wystarczy znaleźć dostawcę takich usługi i założyć swoje kontro w jego portalu. Wówczas uzyskuje się dostęp do systemu, w którym księgowi będą zajmowali się wszystkimi kwestiami rachunkowymi.

Osoby, które szanują swój czas i chcą skupić się przede wszystkim na rozwijaniu firmy, powinny zdecydować się na księgowość internetową. Prędzej czy później konieczne będzie wystawianie tak dużej liczby faktu, że nie będzie można zajmować się tym samodzielnie.

Sprawdź najlepszy darmowy program do faktur: https://www.ifirma.pl/darmowy-i-nowoczesny-program-do-faktur

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jagoda k
09.11.2023, 19:56
jagoda k
Ja z innej beczki ,mam pytanie do którego przedszkola zapisać dziecko,niedawno przeprowadziliśmy sie do braniewa i nie znamy tych instytucji
Elka_77
02.11.2023, 14:26
Elka_77
Ja korzystam z księgowości online w Taxeon. Jest bardzo prosta i wygodna i do tego kosztuje 39 zł miesięcznie.
VAToviec
wczoraj, 8:27
VAToviec
free autoreklama, nieładnie