Jak postępować w trudnych sprawach spadkowych?

fot. materiał partnera
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak trudne bywają sprawy spadkowe. Przyjąć czy odrzucić spadek? Czy spadkodawca słusznie pominął nas w testamencie? Czy i kiedy testament może być nieważny? Kto dziedziczy z mocy ustawy w przypadku, kiedy testamentu nie ma? Co z majątkiem, który istnieje, a nie został ujęty w testamencie? Jak można udowodnić jego istnienie? W wielu wypadkach pomóc może agencja detektywistyczna.

Ogólne zasady dziedziczenia

Wola osoby zmarłej, jeżeli została wyrażona w ważnym testamencie, ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego lub napisany w całości odręcznie; w tym drugim przypadku musi być napisany wyłącznie osobiście przez spadkodawcę. Może być też przekazany ustnie w formie oświadczenia woli w obecności uprawnionego urzędnika samorządowego, którym może być wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta powiatu, marszałek województwa, sekretarz powiatu lub gminy, ewentualnie kierownik urzędu stanu cywilnego. 

W przypadku braku testamentu spadek dzielony jest zgodnie z zapisem o dziedziczeniu ustawowym. W pierwszej kolejności dziedziczą współmałżonek i dzieci, natomiast majątek osoby bezdzietnej dzielony jest pomiędzy współmałżonka, rodziców, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa. W maju 2023 roku znowelizowane zostało zrzeczenie się spadku. Według art. 1048 kodeksu cywilnego spadkodawca może za życia zawrzeć umowę z przyszłym spadkobiercą ustawowym umowę zrzeczenia się spadku. Powoduje to wyłączenie z dziedziczenia ustawowego i zachowku, który przysługiwałby spadkobiercy. Można również zrzec się tylko prawa do zachowku lub zrzec się spadku na korzyść innej osoby, o ile będzie ona dziedziczyć.

Mogłoby się wydawać, że powyższe przepisy jasno i jednoznacznie określają zasady dziedziczenia. Tymczasem sytuacje bywają różne i zachodzi konieczność sprawdzenia statusu spadku, aby uniknąć kłopotów, które niekiedy dotykają spadkobierców. W takich wypadkach może pomóc prywatny detektyw.

 

Zakres działania prywatnego detektywa

Sprawy spadkowe są specyficzne i wymagają nie tylko sporej wiedzy prawniczej, ale także profesjonalizmu w działaniu, bowiem agencje detektywistyczne zajmują się przede wszystkim badaniem statusu spadku. Zdarza się, że spadek bynajmniej nie oznacza dla spadkobierców odziedziczenia fortuny; przeciwnie, mogą to być również długi spadkodawcy. Niestety, spadkobierca nie jest w stanie pozyskać wszystkich danych, dlatego poszukiwanie majątku najlepiej powierzyć zawodowcom. Prywatny detektyw, który posiada licencję, jest uprawniony do przetwarzania danych osobowych i można mu z pełnym zaufaniem zlecić poszukiwanie mienia spadkodawcy, sprawdzenie zobowiązań i wysokości zadłużenia oraz ujawnienie majątku. Agencja detektywistyczna ustali w tym celu stan konta bankowego spadkodawcy, jego majątek nieruchomy i ruchomy. Klient otrzyma szczegółowy raport i na jego podstawie może podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Przyjąć spadek można w sposób prosty, czyli wraz z odpowiedzialnością za długi. Można również przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Detektyw podpowie, jakich formalności należy dopełnić, zależnie od podjętej decyzji.

Biuro detektywistyczne, np. Detektyw Sektor może ponadto ustalić miejsca pobytu spadkobierców lub najbliższych krewnych, jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu. Detektyw jest w stanie odnaleźć spadkobiercę nawet w sytuacjach, kiedy wielokrotnie zmieniał adres, zmienił nazwisko, jest osobą nieznaną rodzinie spadkodawcy albo uzyskać odpowiedni dokument, jeżeli spadkobierca ten już nie żyje. Możliwa jest również jednoznaczna weryfikacja pokrewieństwa spadkodawcy i osób, które podają się za uprawnione do dziedziczenia.

W postępowaniu w trudnych sprawach spadkowych agencja detektywistyczna gromadzi dowody, które mogą być przydatne, a niekiedy decydujące w procesie sądowym o nabycie spadku. Detektywi dysponują odpowiednią wiedzą prawniczą i mogą być w takich sprawach powoływani przez sąd w charakterze świadka. Warto o tym pamiętać, zanim podejmie się jakichkolwiek czynności na własną rękę. Często w podobnej sytuacji nieprofesjonalne działanie nie tylko nie doprowadzi do uzyskania oczekiwanego rezultatu, ale może zaszkodzić, a nieumiejętne lub nieuprawnione pozyskiwanie danych może narazić na szwank relacje rodzinne. Tym bardziej, że sprawy spadkowe są z natury rzeczy newralgiczne i mogą wyzwalać nadmierne emocje, które niejednokrotnie prowadzą do poważnych konfliktów. Dlatego zdecydowanie lepiej jest wybrać doświadczone biuro detektywistyczne.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.