Sport na świeżym powietrzu – co warto wybrać i dlaczego?

  • 2 stycznia 2024, 14:34
  • Artykuł sponsorowany
  • Wydarzenia
Nie od dziś wiadomo, że uprawianie sportu powinno odgrywać ważną rolę w życiu współczesnego człowieka. A tym bardziej wskazana jest aktywność na świeżym powietrzu celem lepszej pracy organizmu. Przyjrzymy się alternatywnym aktywnościom, z których możesz czerpać wiele zalet zarówno fizycznych, jak i psychicznych.

Jazda konna – korzyści dla ciała i ducha

Jeździectwo cieszy się opinią prestiżowego sportu, jednak wcale nie jest powiedziane, że jeździć na koniach mogą tylko wybrani. W końcu nikt nie każe nam zostać dżokejem. Trening z koniem rzutuje na poprawę formy fizycznej, ale przede wszystkim liczy się tu umysł. Praca ze zwierzęciem wymaga od nas czegoś więcej niż w przypadku zwykłej piłki nożnej czy biegania. Przede wszystkim ściśle współpracujemy z żyjącym i czującym stworzeniem, które będzie w stanie odczytać nasze emocje i niepewność.

Jazda konna jest dla każdego, kto tylko zechce spróbować się odważyć, a więc począwszy od dzieci, skończywszy na osobach starszych. Zapisując się do klubu jeździeckiego, zyskujemy do pomocy instruktora, który nauczy nas podchodzić do konia, obchodzić go ostrożnie, pielęgnować przed każdym treningiem, przygotowywać na wyprawy, w tym czesać, zakładać wędzidła i owijki.

Na początku może być dosyć trudno i możemy czuć się wystraszeni. Najważniejsze to słuchać instruktora oraz zachować spokój. Każdy oswaja się ze zwierzęciem inaczej. Instruktor dobierze nam idealnego wierzchowca, o odpowiednim wzroście oraz charakterze. Jazda konna uczy odpowiedzialności, szacunku do zwierząt, pewności siebie. Interakcje zachodzące między nami a koniem mogą mieć zbawienny wpływ na naszą psychikę, nie mówiąc już o poprawie wydolności organizmu.

Nordic walking

Na pewno często widujemy chodzące parami lub grupowo osoby wyposażone w charakterystyczne kije. Ta aktywność sportowa jest lubiana i zalecana szczególnie starszym, jednak osoby młodsze powinny dać mu szansę. Nordic walking, pomimo wydawać by się mogło niewielkiej intensywności wkładanej w aktywność fizyczną, fantastycznie angażuje wszystkie mięśnie naszego organizmu, tym samym przyczyniając się do znaczącej poprawy kondycji i spaleniu zbędnych kalorii. Warto pomyśleć nawet o instruktorze, pod którego okiem szybko załapiemy sposób chodzenia z kijkami, ale możemy też oczywiście obejrzeć poradniki w Internecie.

Kluczem do uprawiania tej dyscypliny sportowej jest zgranie się ramion przedłożonych o kijki z ruchem nóg. Niektórzy mogą mieć problem i zamiast odpychać się kijami od podłoża, zaczną wbijać go w ziemię. Najważniejsza rada? Trzeba wyłączyć myślenie i pozwolić ciału, aby samo załapało rytm.

Gry zespołowe

Siatkówka, koszykówka, piłka nożna – za dużo by wymieniać. Gry zespołowe, ale – uwaga! – w doborowym towarzystwie to pojemna kategoria sportów, które można uprawiać na świeżym powietrzu. Wyrabiają refleks, zwinność i siłę, a przede wszystkim trenują współpracę. Oczywiście kluczem do czerpania z tych sportów jak najwięcej frajdy jest grupa ludzi, których lubimy.

W grupie niektórzy są bardzo wysportowani, inni mniej, toteż aby nie wykluczać tych drugich, nastawmy się na współpracę i akceptowanie pomyłek kolegów z drużyny. Przy bardziej wysportowanej grupie można oczywiście spróbować ze sobą rywalizować, ale przy zespole, którego poziom sprawności poszczególnych członków jest nierówny, lepiej postawić na dobrą zabawę i wspieranie się.

Artykuł sponsorowany
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Walter
05.02.2024, 21:14
Walter
Oczywiście sport na świeżym powietrzu to dobry pomysł, jak i ciekawa inicjatywa. Niestety wiele osób nie ma zielonego podejścia jak do tego podejść, brakuje im też motywacji oraz niejednokrotnie też warunków. Pozdrawiam https://stiservice.pl/uslugi/lista-wszystkich-uslug/ i życzę miłego dnia