Ławki: Groźny pożar domu. Omal nie doszło do tragedii

fot. Redakcja
Gdyby pani Mirosława nie obudziła się w nocy, doszłoby do tragedii. - Chwilę po drugiej obudziła mnie żona i powiedziała, że pali się dach. Zerwałem się, obudziliśmy dzieci, wykręciłem bezpieczniki i zadzwoniłem po straż pożarną – mówi Wiesław Kabara z Ławek w gm. Wilczęta.

Pożar w domu Państwa Kabarów z Ławek wybuchł w nocy z wtorku na środę. Około 2.00 nad ranem żonę Pana Wiesława obudził blask płomieni, które wydobywały się z poddasza budynku. Kobieta zaalarmowała męża, oraz pozostałych domowników – dwóch dorosłych synów i 13 letnią córkę. Jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej pan Wiesław z synami zaczęli wynosić z domu dokumenty, ubrania i wyposażenie. Dzięki pomocy mieszkańców wioski i strażaków, którzy pojawili się na miejscu, już po kilkunastu minutach, udało się ocalić większość domowych sprzętów.


W kilkugodzinnej akcji gaśniczej brali udział strażacy ochotnicy z Ławek, Wilcząt, Starego Siedliska, Gładysz i Płoskini. Na miejscu pracowali również strażacy z PSP w Braniewie. Niestety, szalejący żywioł strawił drewniany dach i poddasze budynku. Częściowemu zniszczeniu uległy także pomieszczenia poniżej. Ogień przepalił strop w przedpokoju, przez sufity przesiąkła woda. Dom pięcioosobowej rodziny nie nadaje się obecnie do zamieszkania.


Pomoc pogorzelcom zaoferowała Wójt Gminy Wilczęta. Rodzina otrzymała propozycje mieszkania zastępczego, mogą też liczyć na pomoc GOPSU.


Koszt odbudowy domu będzie ogromny. Według wstępnych szacunków remont może wynieść nawet 100 tys zł. Pan Wiesław jest rolnikiem. Wszystko co ma zawdzięcza ciężkiej pracy. Prowadzi niewielkie gospodarstwo rolne, uprawia ziemię, hoduje bydło mleczne. Bez wsparcia ludzi dobrej woli rodziny nie będzie stać na odbudowę domu.


Niebawem zostanie uruchomiony specjalny nr konta na który będzie można wpłacać pieniądze dla pogorzelców z Ławek.

 

Osoby, które mogą i chcą wspomóc rodzinę Państwa Kabarów, proszeni są o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wilczętach tel. 55 248 75 29.

Redakcja TVBraniewo24
Ławki: Groźny pożar domu. Omal nie doszło do tragedii
— Redakcja TVBraniewo24

Zdjęcia (37)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.