Rusza braniewska edycja warsztatów w ramach akcji BohaterON – włącz historię

  • 21 września 2016, 10:42
  • Agata Biernat
  • Edukacja
fot. Fundacja Sensoria
Dzisiaj (21.09) w Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie zespół projektu BohaterON spotkał się z uczniami podczas niecodziennej lekcji historii. Celem zajęć było nie tylko przybliżenie młodzieży wydarzeń sprzed lat, ale również zaproszenie do wspólnej dyskusji i zagranie w grę edukacyjną. Młodzi ludzie mieli także okazję wypisać kartki do Powstańców Warszawskich.

W ramach spotkania, będącego elementem ogólnopolskiego cyklu, uczniowie zostaną zaangażowani w szereg aktywności, również w formie zabaw, które pozwolą im poznać historię z nieco innej perspektywy. Będzie to dla nich również okazja do podzielenia się
własną wiedzą.

 

– Przed nami spore wyzwanie, ponieważ chcemy mówić do młodzieży, używając nieco innego sposobu przekazu. Zaangażowaliśmy do współpracy nad materiałami lubiany przez młodych ludzi zespół videoblogerów znanych pod nazwą „Historia bez cenzury”. Chcemy skłonić uczniów do refleksji i dyskusji, pozwalając im poznać historie i bohaterów sprzed lat od zupełnie nowej strony – tłumaczy Agnieszka Łesiuk, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego BohaterON.


Jednym z wykorzystywanych narzędzi edukacyjnych będzie opracowana specjalnie w tym celu gra "Cenzura", której premiera nastąpi w trakcie warsztatów. Zadaniem graczy jest zgadywanie haseł związanych z Powstaniem Warszawskim bez używania kluczowych słów, które się z nimi wiążą. Innym, równie ciekawym, elementem będzie zaprezentowanie nowego odcinka "Historii bez Cenzury" – programu o tematyce historycznej, który cieszy się wyjątkowo wysoką oglądalnością. Materiał dotyczący
Powstania Warszawskiego przygotowano specjalnie dla potrzeb realizacji cyklu warsztatów w ramach kampanii BohaterON – włącz historię.

 

Dodatkowo młodzież zostanie zaangażowana w aktywności, które pozwolą przeprowadzić dyskusję na temat, czym jest dla nich historia, bohaterstwo czy nowoczesny patriotyzm. Punktem kulminacyjnym każdego spotkania będzie wspólne wypisanie symbolicznych kartek do Powstańców. Zainteresowani uczniowie zyskają szansę napisania kilku słów od siebie do wybranych przez nich bohaterów walk o stolicę. Wzorem poprzednich akcji, nawiązana korespondencja może przerodzić w piękny dialog międzypokoleniowy. Kartki zostaną przekazane adresatom za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego.
 

Projekt BohaterON odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Akcja jest organizowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego,
Telewizją Polską, Polskim Radiem, Pocztą Polską, Totalizatorem Sportowym, PKP Intercity, Polską Grupą Zbrojeniową, Fundacją PZU, firmą Trefl oraz Centralą Farmaceutyczną CEFARM.

 

Szersze informacje o kampanii są dostępne na stronie: www.bohateron.pl

:
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolski projekt o tematyce historycznej, mający na celu uhonorowanie i upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego, którzy są wśród nas. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale przede wszystkim sukcesy, dramaty i emocje uczestników walk o stolicę. Kampania składa się z trzech obszarów działań – możliwości wysłania bezpłatnej kartki do Powstańca, portalu o Powstańcach oraz warsztatów edukacyjnych dla uczniów. Projekt trwa od 3 sierpnia do 2 października, a jego organizatorami są Fundacja Sensoria i Fundacja Rosa.
 
Agata Biernat
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ja
23.10.2016, 14:11
ja
fajnie