Historia jakiej nie znacie - Nieznana fabryka pieców Waltera Wendla

Nieznana fabryka pieców Waltera Wendla - to kolejny temat wykładów z cyklu Spotkania z historią, organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Spotkanie poprowadziły Jagoda Semków i Weronika Wojnowska.

Dziś mało kto wie, że w Braniewie istniała do wojny znana wówczas fabryka pieców, a produkowane przez nią piece szczególnie chętnie zamawiane do pałaców i dworów. Ogrzewały one także muzea, dworce i budynki mieszkalne w całych Prusach Wschodnich, Zachodnich, na Pomorzu, Śląsku i na terenie Niemiec. Choć fabryka pieców założona przez pochodzącego z Królewca, Waltera Wendla działała ponad 60 lat w Malborku i w Braniewie, jej dzieje pozostają zupełnie nieznane, nie tylko u nas, ale także w Niemczech.

 

Początki działalności od założenia w 1879 r pozostają na razie niejasne. W dokumentach istnieją zapiski o fabryce w Malborku, gdzie przy Goldener Ring ¾. Gdzie na początku XX w. Walter Wendel objął i rozbudował zakład, należący wcześniej do Augusta Conrada. Od początku drugiej dekady XX wieku przeniósł się do Braniewa, na Auestrasse 14-16 (obecnie ul. Wiejska), gdzie wybudował duży kompleks fabryczny składający się z kilku różnych budynków domu mieszkalnego, w którym żyła cała rodzina Waltera, a także pracownicy fabryki. Z gazet i z druków firmowych z tamtych czasów dowiadujemy się, że zakład od początku swojego istnienia oferował przede wszystkim kopie dawnych pieców w różnych stylach i kolorach.

 

Towarzystwo Miłośników Braniewa od początku roku 2013 organizuje spotkania z historią Braniewa i regionu, które odbywają się w ostatni czwartek każdego miesiąca. Prelegentami są członkowie Towarzystwa. Spotkania odbywają się w Spichlerzu Mariackim przy ul. Wodnej w Braniewie. Wstęp na spotkania jest bezpłatny, organizatorzy liczą na zainteresowanie mieszkańców Braniewa niezwykle bogatą historią naszego miasta i regionu.
Redakcja TVBraniewo24
Historia jakiej nie znacie - Nieznana fabryka pieców Waltera Wendla
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.