Plaga pożarów sadzy w kominach. Strażacy apelują o ostrożność

  • 14 lutego 2017, 10:14
  • źródło: informacja prasowa PSP, strażacki.pl
  • Wydarzenia
Plaga pożarów sadzy w kominach. Strażacy apelują o ostrożność fot. PSP w Braniewie
Sezon grzewczy w pełni. Jak co roku strażacy mają pełne ręce pracy podczas zdarzeń związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych. Główną przyczyną takich zdarzeń są zanieczyszczone przewody kominowe.

W związku z licznie odnotowywanymi pożarami sadzy strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie zwracają się do mieszkańców miasta i powiatu braniewskiego z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności.  Biorąc pod uwagę pożary, z którymi zmagają się strażacy można stwierdzić, że w większości przypadków przewody kominowe nie zostały należycie sprawdzone i wyczyszczone w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

 

- W niektórych przypadkach ratownicy zmuszeni są przebijać powstałe zatory z nagromadzonej sadzy, wykorzystując do tego celu przebijaki i samodzielnie wykonane przyrządy - wyjaśnia mł.bryg. Ireneusz Ścibiorek z PSP w Braniewie. Dotarcie do powstałego zatoru wiąże się również często z koniecznością wybicia otworu w przewodzie kominowym.  

- Działania ratownicze trwają kilka godzin, a o powstałym zagrożeniu świadczyć mogą zarówno powstające pęknięcia przewodów kominowych w wyniku trwającego wewnątrz pożaru oraz wysoka temperatura ścian za którymi przebiegają przewody kominowe - dodaje Ireneusz Ścibiorek.  

 

Niebezpieczny pożar sadzy

Szczególna ostrożność dotyczy osób, które korzystają z pieców CO opalanych paliwem stałym. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina.

 

Często ze względu na zły stan techniczny przewodów oraz powstały pożar strażacy wystawiają zakaz korzystania z urządzeń grzewczych do czasu kontroli i pozytywnej ekspertyzy wystawionej przez kominiarzy. Takie postępowanie wynika z troski o bezpieczeństwo osób znajdujących się w pomieszczeniach. Dodatkowo strażacy w działaniach wykorzystują urządzenia pomiarowe sprawdzając czy nie ma w mieszkaniach tlenku węgla, który może pojawić się w wyniku pęknięć przewodu kominowego.

 

Tu ogromna rola i zadanie administracji budynków – zarządców, wspólnot mieszkaniowych,  którzy powinni dołożyć wszelkich starań aby dokonać prawidłowej kontroli i zachować odpowiedni stan przewodów kominowych.

 

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:

  • wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
  • wygasić ogień w piecu, kominku,
  • zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
  • przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,

 

Przegląd i czyszczenie kominów obowiązkowe!

Przepisy nakładają na właścicieli i zarządców dwa obowiązki: przeglądu oraz czyszczenia kominów. Na podstawie art. 62 ust. 1 prawa budowlanego mają oni obowiązek raz w roku skontrolować sprawność przewodów wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych. Taką kontrolę może przeprowadzić osoba z uprawnieniami mistrza kominiarskiego lub budowlanymi.

 

Częstotliwość czyszczenia przewodów kominowych reguluje par. 34 rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów . Zgodnie z nim należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe.

 

Najczęściej, bo cztery razy w roku, powinno się to robić w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej, bo dwa razy w roku, czyści się te przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym. Nie trzeba tak często czyścić przewodów w domach, które ogrzewa elektrociepłownia lub kotłownia zlokalizowana w innym budynku.

 

W domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi. W domach jednorodzinnych mogą to robić sami właściciele.

źródło: informacja prasowa PSP, strażacki.pl
Pożar sadzy w kominie
— Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.