Szczegółowa odprawa na granicach. 7 kwietnia wejdą nowe przepisy

Szczegółowa odprawa na granicach. 7 kwietnia wejdą nowe przepisy fot. archiwum redakcji
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy Kodeksu Granicznego Schengen dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych. Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzną granicę UE będą podlegać szczegółowej odprawie granicznej.

Zmiana regulacji Kodeksu Granicznego Schengen nakłada na wszystkie Państwa Członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza.  Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.

 

- Dotychczas osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania, czyli m.in. obywatele RP, podlegały tzw. odprawie minimalnej. Od piątku 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno na drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie - informuje por. SG Mirosława Aleksandrowicz z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

 

Odprawa będzie trwała dłużej

Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć. Dostosowując swoje działania do wymogów UE, polska Straż Graniczna podjęła działania, których celem jest zminimalizowanie negatywnych skutków wprowadzanych zmian.

W zależności od lokalnych potrzeb i uwarunkowań oraz w oparciu o analizy dotyczące natężenia ruchu granicznego i prognoz na dany dzień, stosowana będzie zasada elastycznego planowania funkcjonariuszy do służby. W sytuacjach tego wymagających będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych również mobilne.

 

- Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę. Straż Graniczna dołoży wszelkich starań, aby kontrola przebiegała sprawnie i bez zakłóceń - informuje rzeczniczka SG 

SG
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ElPolako
07.04.2017, 20:26
ElPolako
Ty Polak lepiej zapier*** dla kogoś za 1500zl cały miesiąc. I być poniższym. He he
tom
06.04.2017, 8:37
tom
I bardzo dobrze .
Polak
05.04.2017, 20:45
Polak
Stać i czekać nieroby przemytniki nic nie potraficie tylko faje z Rosji bardzo dobrze niech zamkną ta granice na amen!
Ronin
05.04.2017, 9:13
Ronin
hahaha tak polak pojedzie do obwodu kalingradzkiego bo bombę i zobi w unii zamach terrorystyczny. Niech swoich ciapatych pilnują w niemczech a nie fajkarzy się ciepiają. Najpierw w lipcu zamknęli MGR a teraz się biorą w iny sposób
Turysta
04.04.2017, 20:22
Turysta
Na gronowie kolejki aż pod bezcłowy, po 6 godzinach wyczekiwania na wjazd do polski widok 2 otwartych pasów z 6 możliwych bezcenny ;)