Ruszyła ogólnopolska akcja "STOP pożarom traw"

Tradycyjnie każdego roku w okresie wiosny strażacy otrzymują zgłoszenie o pożarach suchych traw i nieużytków rolnych. Strażacy z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie przypominają o tegorocznej kampanii „STOP POŻAROM TRAW”, dla potrzeb której uruchomiona została strona internetowa www.stoppozaromtraw.pl. Można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały promujące bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Sprzyjająca pogoda to najlepszy okres w którym dochodzi do tego rodzaju pożarów. Również w roku bieżącym strażacy z terenu powiatu braniewskiego kilkanaście razy interweniowali gasząc pożary traw. Na szczęści pożary, o których informacja wpłynęła do strażaków udało się szybko ugasić a ogień nie wyrządził większych strat. Jednak zjawisku wypalania traw towarzyszy silne zadymienie oraz płomień, który niszczy wszystko co spotka na swojej drodze. Duże zadymienie jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie oraz powoduje zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

 

Wypalanie traw jest zabronione a producent rolny, który celowo wypala trawy na swym obszarze może nawet stracić dopłaty zgodnie z obowiązującymi przepisami! 

 

Strażacy zwracają się z apelem o rozwagę podczas wiosennych prac i bezmyślnym podpalaniem nieużytków rolnych. Fakt powstałych pożarów należy natychmiast zgłaszać do straży pożarnej na numer alarmowy 998 co sprawi że pożar nie rozwinie się i nie będzie stanowił dodatkowego zagrożenia. W takich przypadkach liczy się szybkość interwencji oraz przekazania informacji. Warto pamiętać, że podczas gaszenia pożarów traw przez strażaków ich pomoc może być potrzebna w innym miejscu a przez bezmyślne wypalanie ratownicy – strażacy nie dojadą na czas w miejsce gdzie faktycznie są niezbędni.

Redakcja TVBraniewo24

Zdjęcia (14)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.