W szkołach zabrzmiał ostatni dzwonek. Uczniowie rozpoczęli wakacje

W szkołach zabrzmiał ostatni dzwonek. Uczniowie rozpoczęli wakacje fot. Redakcja
Po 10 miesiącach ciężkiej pracy uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą w końcu odetchnąć i udać się na zasłużony odpoczynek. W piątek odebrali świadectwa, podziękowali swoim wychowawcom i na dwa miesiące pożegnali się ze szkołą. Podczas gdy uczniowie będą cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem, placówki oświatowe czeka reorganizacja. To konsekwencje reformy edukacji. Szacuje się, że w wyniku zmian w braniewskich szkołach, w ciągu kilku lat pracę może stracić nawet kilkunastu nauczycieli.

 

Prawie 1700 uczniów z braniewskich podstawówek i gimnazjów zakończyło w piątek rok szkolny. We wszystkich szkołach odbyły się uroczyste apele, na których podsumowano wyniki w nauce i osiągnięcia uczniów. Najlepsi odebrali świadectwa z biało-czerwonym paskiem , dyplomy i wyróżnienia.

 

W tym roku po raz pierwszy wręczono także nagrody burmistrza Braniewa. Uroczystość odbyła się w czwartek w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Statuetki i pamiątkowe dyplomy otrzymało 56 najzdolniejszych uczniów. W gronie wyróżnionych znaleźli się Jakub Jędrzejczak z Gimnazjum nr 2 oraz Zosia Lachowicz ze Szkoły Podstawowej nr 3, którzy jako jedyni w Braniewie osiągnęli średnią ocen 6,0

 

- Postanowiliśmy zaprosić wyróżniających się w nauce uczniów do Urzędu Miasta do sali konferencyjnej i zorganizować specjalnie dla nich spotkanie, żeby móc się poznać, móc poznać tę atmosferę wyjątkowości - mówi burmistrz Braniewa Monika Trzcińska.- Są to przeważnie dzieci, które reprezentują miasto w konkursach, w olimpiadach, w zawodach sportowych, wszechstronnie uzdolnione dzieciaki z Braniewa - jeżdżą i pokazują, że nasze miasto również zasługuje na świetne nagrody - dodaje burmistrz Trzcińska.

 

Teraz uczniów braniewskich placówek oświatowych czekają dwa miesiące odpoczynku od rannego wstawiania, kartkówek i sprawdzianów. Część z nich wyjedzie z rodzicami na zagraniczne wycieczki, inni spędzą czas wolny na obozach, koloniach i u rodziny.  

- Wyjeżdżam do siostry do Lęborka - mówi Klaudia Kwaśniak z SP 5 w Braniewie. - Jeszcze nie wiem, ale chyba pojadę nad morze i do babci  - planuje Nadia Kowalczyk uczennica SP 5 w Braniewie. - Jedziemy na dziesięć dni na obóz piłkarski do Ełku - mówią Kacper i Filip Zwierzchowscy. 

 

Podczas gdy uczniowie będą cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem, placówki oświatowe czeka reorganizacja. To konsekwencje reformy edukacji. Według wstępnych wyliczeń, tylko w tym roku na wprowadzenie zmian w strukturze szkolnej, braniewski samorząd wyda ponad 900 tys zł.

- Reforma oświaty wiedzieliśmy, że wejdzie i już od jakiegoś czasu się do niej przygotowujemy. Tak naprawdę największy ciężar spada na samorząd, ponieważ reforma będzie nas bardzo dużo kosztowała, a za tym nie idą żadne środki z subwencji - wyjaśnia Monika Trzcińska

 

To nie jedyne negatywne skutki reformy systemu oświaty. Szacuje się, że w wyniku zmian w braniewskich szkołach, w ciągu kilku lat pracę może stracić nawet kilkunastu nauczycieli. 

- Z Radą Miejską przygotowaliśmy program dobrowolnych odejść. Jesteśmy pierwszą gminą, która zatwierdziła, to w województwie warmińsko-mazurskim i przyjęła taka uchwałę. Każdy nauczyciel, któremu przysługuje świadczenie kompensacyjne będzie mógł odejść szybciej i takie świadczenie od nas otrzyma. Jest to kwota 15 tys. zł. - informuje burmistrz Braniewa.- Mamy nadzieję, że tych zwolnień będzie jak najmniej w naszym mieście, że postaramy się żeby nauczyciele znaleźli zatrudnienie - dodaje Trzcińska.

 

Więcej informacji w materiale wideo. 

Redakcja TVBraniewo24
W szkołach zabrzmiał ostatni dzwonek. Uczniowie uczniowie rozpoczęli wakacje
— Redakcja TVBraniewo24

Zdjęcia (44)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ania
26.06.2017, 10:51
Ania
Informacje nie kompletne w szkoła sp. 5 też może się pochwalić uczniami z średnia 6,00
Jola
29.06.2017, 15:00
Jola
Tak to prawda w szkole sp5 jest uczen ze średnią 6'0 prosimy o sprostowanie. Brawo Szymon!!!
Zyta
01.07.2017, 17:01
Zyta
Wychodzenie 6.0 przez mamusie.
ziuta
25.06.2017, 21:07
ziuta
To dla mnie tez postarajcie sie o zatrudnienie