Para buch, koła w ruch... Pociąg retro w Braniewie

Para buch, koła w ruch... Pociąg retro w Braniewie fot. Redakcja
Takich tłumów dworzec kolejowy w Braniewie nie widział już dawno. Wszystko za sprawą zabytkowego składu prowadzonego przez blisko 70 – letni polski parowóz. Nasze miasto było jednym z przystanków czterodniowej wyprawy pociągiem retro, zorganizowanej przez Turystykę Kolejową TurKol.pl.

- Dzisiaj przyjechaliśmy składem z lat 70- tych z parowozem pośpiesznym PT 47 z parowozowni w Wolsztynie. Mamy taka perełkę, jedną z nielicznych w Polsce, w której zachowane są stare parowozy - czynne maszyny, nie tylko jako pomniki, ale czynne działające, jeżdżące w ruchu planowym – mówi Patryk Skopiec, prezes TurKol.pl

 

W sobotę rano Zbyszko wyruszył w podróż z Olsztyna do Malborka. Na trasie przejazdu znalazła się Orneta, Braniewo i Elbląg. W niedzielę pociąg retro przejedzie przez Mazury.

 

- Pierwszy raz jesteśmy na Warmii i Mazurach. Stacjonujemy przez cztery dni w Olsztynie. Przyjechaliśmy dzisiaj do Braniewa, jedziemy pociągiem, który w ramach tego projektu nazywa się Zbyszko. Jedziemy na oblężenie do Malborka – wyjaśnia Skopiec.

 

Zabytkowy pociąg wjechał na peron braniewskiego dworca kilka minut po godz. 10.00. Skład prowadził polski parowóz pośpieszny zbudowany w Chrzanowie w 1949 roku. Lokomotywa serii Pt 47-65 należy do zbiorów wolsztyńskiej parowozowni i jest jedynym sprawnym tego typu parowozem.

Maszyny serii Pt47 przeznaczone były do prowadzenia pociągów pośpiesznych. Lokomotywa posiada cztery osie napędowe, i dysponuje mocą 2000 KM, co pozwala jej rozwinąć prędkość nawet do 110 km/h. W latach 1948 – 1952 w dwóch polskich fabrykach lokomotyw w Poznaniu i w Chrzanowie zbudowano łącznie 180 sztuk tych maszyn. W latach 80 – tych większość z nich została pocięta na złom.

 

Oprócz legendarnego parowozu, sporym zainteresowaniem miłośników kolei cieszyły się także wagony - wśród nich dzisiaj już niespotykany, odrestaurowany wagon barowy WARS.

 

Czterodniowa sentymentalna podróż po szlakach kolejowych północnej i północno-wschodniej polski, zakończy się w poniedziałek 24 lipca przejazdem na trasie Olsztyn - Poznań. Jak zapowiadają organizatorzy projekt „Mazury” zostanie powtórzony również w przyszłym roku. .

 

- Pierwsze projekty realizowane przez nas przed pięciu, sześciu laty, to były projekty jedno, dwudniowe. W tej chwili wyjeżdżamy na cztery, pięć dni. Myślę, że projektów będzie znacznie więcej. Im więcej ludzi dowiaduje się o tego typu przejazdach, tym więcej ludzi chce jeździć, chce korzystać – mówi Skopiec

 

Redakcja TVBraniewo24
Para buch, koła w ruch... Pociąg retro w Braniewie
— Redakcja TVBraniewo24

Zdjęcia (43)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gruby
22.07.2017, 20:58
Gruby
Parówki i co bo nie zrozumiałem ?