Jak zagospodarować miejsce wypoczynku w ogrodzie?

Najważniejszym miejscem w ogrodzie jest strefa wypoczynku. Bez względu na to, w jakim stylu zaprojektujemy ogród, musi się w nim znaleźć miejsce na wypoczynek. Jego aranżacja uzależniona jest od preferencji użytkowników.

Czynniki wpływające na urządzenie miejsca do wypoczynku
Wypoczywać można w różny sposób. Jednych relaksuje czytanie w spokoju i otoczeniu przyrody, inni wolą pielęgnować w wolnym czasie ulubione okazy roślin, jeszcze inni wolą czas wolny spędzać w towarzystwie bliskich znajomych.


Planując urządzenie strefy wypoczynku trzeba brać pod uwagę wszystkie te czynniki oraz wielkość ogrodu. W ogrodach o małej powierzchni, strefa wypoczynku musi łączyć oczekiwania wszystkich uczestników, w dużych ogrodach można zaplanować odrębne miejsca dla realizacji różnych potrzeb.


Co w strefie wypoczynku musi się znaleźć
Oczywiście decydujący wpływ ma tu ilość miejsca do dyspozycji. W małych ogrodach nie ma co myśleć o stworzeniu odrębnych miejsc dla wypoczynku dorosłych i dzieci. Najczęściej muszą się one znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie. Dla dorosłych niezbędnym minimum będzie drewniany stół i ława lub krzesła, często zastępowane są one różnego rodzaju leżakami ogrodowymi. Dla dzieci (zależy od ich wieku) najlepsze są piaskownice, huśtawki, zjeżdżalnie i trampoliny. Potrafią spędzić na nich wiele godzin. Mając własną rodzinę - z pewnością warto mieć to na uwadze.


W każdym ogrodzie musi znaleźć się miejsce na grilla. W małym ogrodzie będzie to niewielki grill przenośny, umieszczany blisko strefy wypoczynku. Bez wątpienia niezbędnym elementem architektury ogrodowej, która uposaży nasz ogród w tym zakresie jest chociażby skromna altanka ogrodowa. Przykładowe, niewielkie altany ogrodowe do 1.500 zł znajdziecie tutaj: https://www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe


Jak zagospodarować strefę wypoczynku w dużym ogrodzie?
Oczywiście ogród o dużej powierzchni daje większe możliwości aranżacyjne. Poszczególne miejsca mogą być lepiej wyposażone i oddzielone tak, by zapewnić pełen komfort użytkowania.


Przede wszystkim w dużym ogrodzie można urządzić plac zabaw dla dzieci, co zapewni dorosłym spokojny wypoczynek. Producenci wyposażenia ogrodu oferują wiele ciekawych rozwiązań, które łączą w sobie wiele funkcji. Jednym z nich są domki na wieżyczkach. Pod domkiem można umieścić piaskownicę (będzie zabezpieczona przed deszczem), z boku może być zjeżdżalnia i huśtawka. Dla starszych dzieci na bokach domku można zamontować prostą ściankę wspinaczkową. Jeżeli miejsce na to pozwala, można także wyznaczyć niewielkie boisko do kosza, siatkówki lub piłki nożnej. O ile, niektóre rozwiązania mogą dość mocno nadszarpnąć nasz domowy budżet, o tyle zdecydowanie się na niedrogą, ozdobną pergolę z ławką powinno być ciekawym kompromisem pomiędzy funkcjonalnością oraz zabawą połączoną z relaksem. Przeznaczając na ten cel do 400 zł, możemy mieć kilka alternatyw. Przykładowo: www.produktyogrodowe.pl/18-hustawki-ogrodowe-drewniane-pergole-z-lawka.


Oczywiście każdy ogród, to również niezbędna przestrzeń do grillowania - tak szczególnie u Nas popularnego zwłaszcza w weekendowe popołudnia. W dużym ogrodzie można zorganizować odrębne miejsce z dużym grillem. Musi znaleźć się tu miejsce na stół i ławy do siedzenia dla kilku osób. Najlepiej, by to miejsce umieszczone było w zakątku ogrodu, wtedy dym i zapachy nie będą przenikały do domu.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hop-sport
12.02.2018, 11:12
Hop-sport
Zjeżdżalnie ogrodowe to podstawa udanego placu zabaw dla najmłodszych :) Warto ją mieć w ogrodzie. Dzieciaki zawsze mają frajdę :)
OBYWATEL
29.08.2017, 21:28
OBYWATEL
CO TO MA DO BRANIEWA