Polsko-rosyjską granicę przekracza więcej Rosjan niż gdy obowiązywał MRG

Polsko-rosyjską granicę przekracza więcej Rosjan niż gdy obowiązywał MRG fot. archiwum redakcji
Coraz więcej Rosjan przyjeżdża do Polski i krajów UE na zakupy. Obecnie Rosjan przekraczających polsko-rosyjską granicę jest więcej niż podczas obowiązywania przepisów o Małym Ruchu Granicznym (MRG). Ułatwienia MRG z obwodem kaliningradzkim zawieszono ponad rok temu.

Jak podała rzeczniczka warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz, w 2017 roku od stycznia do lipca polsko-rosyjską granicę (z obwodem kaliningradzkim) ogółem przekroczyło 2 mln 377 tys. 242 podróżnych; wśród nich 1 mln 328 tys. 14 osób stanowili Rosjanie. Natomiast w tym samym okresie ub. roku, gdy obowiązywały jeszcze przepisy o Małym Ruchu Granicznym, granicę z obwodem kaliningradzkim przekroczyły 2 mln 878 tys. 203 osoby, w tym 1 mln 267 tys. 323 to Rosjanie.

 

Przepisy MRG z Ukrainą i obwodem kaliningradzkim umożliwiające w trybie uproszczonym przekraczanie granicy na podstawie zezwolenia MRG Polska zawiesiła 4 lipca ub. roku w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Mały Ruch Graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, natomiast nie przywrócono MRG z obwodem kaliningradzkim. Podróżni, przekraczając granicę, muszą mieć ważną wizę. Mimo to zwiększyła się liczba Rosjan przekraczających polsko-rosyjską granicę.

 

Ryszard Chudy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie ocenia, że okres wakacyjny tradycyjnie sprzyja robieniu większych zakupów przez Rosjan nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych państwach Europy.

 

- Już od wielu lat wiodącymi asortymentami są odzież, art. spożywcze, AGD i wyposażenie wnętrz. Natomiast jeśli chodzi o zakupy spoza Polski to przede wszystkim dominuje markowa odzież. Znacznie mniej, ale też kupowana jest elektronika. Tu z kolei Rosjanie wiozą towary drogie, przede wszystkim smartfony wiodących producentów tzw. flagowce. W dalszej kolejności to konsole do gier, okulary wirtualnej rzeczywistości, laptopy, notebooki, komputery i ich części oraz akcesoria i telewizory. Oczywiście jest to sprzęt z górnej półki cenowej - dodał.

 

Rosjanie kupują także towary luksusowe. Jest to najczęściej biżuteria z kamieniami szlachetnymi o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych i odzież (buty, torebki, kurtki) wykonana ze skór egzotycznych zwierząt. Podróżni mają na to zawsze odpowiednie dokumenty uprawniające do przewozu, tzw. świadectwo CITES. Najczęściej jednak Rosjanie zaopatrują się w Polsce w artykuły spożywcze. Kupują praktycznie wszystko, w tym także markowe alkohole. - W okresie letnim obserwujemy też wywóz owoców sezonowych takich jak np. truskawki. Sami Rosjanie mówią, że artykuły spożywcze u nas są lepszej jakości i tańsze niż dostępne w obwodzie kaliningradzkim - podkreślił Ryszard Chudy.

 

Rosjanie przejeżdżają na zakupy równie tłumnie w pierwszej dekadzie stycznia przed Nowym Rokiem i rosyjskim Bożym Narodzeniem. "Wtedy też odnotowujemy rekordową ilość dokumentów TAX FREE. Najczęściej wtedy kupują towary luksusowe i sprzęt narciarski" - podał.

 

TAX FREE to imienne dokumenty towarzyszące towarom wywożonym poza obszar celny Unii Europejskiej. Podróżny, uzyskując potwierdzenie na granicy przez organy celne wywozu towarów zgodnie z dokumentem TAX FREE, nabywa prawo do zwrotu podatku VAT. Pod względem liczby dokumentów TAX FREE następnym rekordowym okresem jest pierwsza dekada maja i okres wakacyjny. "Najwięcej w tym roku dokumentów TAX FREE odnotowaliśmy w maju, np. w Grzechotkach na jednej z nocnych służb potwierdzono 682 dokumenty TAX FREE na towary o wartości ponad 950 tys. zł, gdy zazwyczaj jest to około 120 dokumentów" - wskazał Ryszard Chudy.

 

W ubiegłym roku, po zawieszeniu umowy z Federacją Rosyjską w sprawie MRG Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego oraz posłowie Platformy Obywatelskiej zebrali kilka tysięcy podpisów pod petycją w sprawie przywrócenia Małego Ruchu Granicznego. Akcje odbyły się m.in. w Braniewie i Elblągu. 

PAP
Ubiegłoroczna akcja zbierania podpisów pod petycją w sprawie przywrócenia małego ruchu granicznego
— Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Braniewianin
05.09.2017, 1:05
Braniewianin
Tylko że Rosjanie wolą np w konsulatach Niemiec załatwiać sobie wizy, bo jest taniej. A PiS no cóż lepiej zabrać pieniądze dla niepełnosprawnych i bezdomnych w mopsie które mieli na zakup leków i egzystęcję aby dać na 500 +
Mieszkaniec Braniewa
04.09.2017, 7:56
Mieszkaniec Braniewa
Przypominałem i zawsze będę wam przypominał pisowcy, że po wygranych przez was ostaniach wyborach prezydenckich i parlamentarnych na Warmii I Mazurach (8 posłów i 3 senatorów pisowskich), w nagrodę Mieszkańcy tego województwa dostali od was wycięcie Małego Ruchu Granicznego z Rosją. Według ministra Błaszczaka "zawieszenie MRG – spowodowało, że niemożliwe są prowokacje rosyjskie w Polsce". Kolejne kłamstwa obliczone na poklask dla wyznawców. Dlaczego nie mówi pan Polakom, że Rosjanie z Obwodu kaliningradzkiego mogą wjeżdżać do Polski na podstawie rocznych wiz na Unię, które za ok. 100 Euro kupują w konsulatach państw unijnych omijając szerokim łukiem polski konsulat? Dlaczego nie mówi pan suwerenowi ile jest takich wiz i to, iż pisowski rząd nie może nic z tym fantem zrobić (chyba, że wystąpimy z Unii)? Pis-owi przeszkadzało MRG z Rosją, a nie przeszkadza mu jak setki tysięcy ton taniego ruskiego węgla wjeżdża przez Braniewo do Polski niszcząc nasze górnictwo. Gdzie jesteście pisowcy? Potraficie tylko tchórzliwie minusować w lokalnych mediach i udawać, że nie widzicie tego co się dzieje na rampie kolejowej w Braniewie! A odpowiedzcie mi pisowcy na jakim paliwie jeździcie? Jakiego gazu używacie? Jakim węglem opalacie mieszkania? Czy może to wszystko nie jest przewożone przez Braniewo ruskimi wagonami do Polski? Tylko mieszkańcy Warmii i Mazur żyjący przez cztery lata z MRG mogą napisać co dla nich oznaczało wycięcie MRG z Rosją. Partia pis sprowadza wszystko do przemytników i zysków hipermarketów. Co do "przemytników" to chyba wystarczająco opisałem w pytaniach powyżej jakim "tłustym i cichym przemytnikiem" jest państwo pisowskie (obłuda i zakłamanie!). A czy wiecie, że produkty mleczne, czy wędliniarskie sprzedawane Rosjanom w braniewskich hipermarketach pochodzą z naszych hodowli i naszych zakładów mleczarskich? A co z kantorami dającymi nierzadko jedyne utrzymanie polskim, nie rosyjskim rodzinom? Co z małymi polskimi firmami meblowymi funkcjonującymi w Obwodzie Kaliningradzkim dzięki tanim wizom MRG? To, że Rosjanie przyjeżdżający na Warmię i Mazury zostawiają w NASZYCH aptekach, sklepach motoryzacyjnych, sklepach internetowych, hotelach, motelach, gospodarstwach agroturystycznych, czy restauracjach potężne pieniądze to dla was żaden argument! Do was nic nie trafia, bo nienawidzicie Rosjan i wszystkiego co rosyjskie, a jednocześnie nie przeszkadza to wam sprowadzać tysięcy ton taniego węgla z Rosji niszczącego polskie górnictwo (przyjedźcie w końcu pisowcy związkowcy z Solidarności do Braniewa to sami zobaczycie!). Oczywiście wy pisowcy nie przyjedziecie do Braniewa i jedynie swoim pisowskim trollom będziecie nakazywać oczernianie wszystkich, którzy pokazują wasze kłamstwa. PS. Dziwię się tzw. opozycji, że nie potrafi pokazać tego co się dzieje za rządów pis-u na braniewskich rampach i bocznicach kolejowych. Czego się boicie?!
robak
03.09.2017, 14:23
robak
tylko debil mógł wpaść na pomysł zamknięcia mrg zamiast tłuc kasę w mieście z rosjan wprowadzają ograniczenia no ale mamy przecież dobrą zmianę, śmiech na sali ha ha
Miś
02.09.2017, 20:14
Miś
Tylko Polacy nie jeżdżę do nich po kiełbasę i chleb tylko bawią się w przemyt fajki i paliwa.
robak
03.09.2017, 14:26
robak
lepiej to niż chuliganka w mieście i złodziejstwo chociaż mają zajęcie jak państwo nie stwarza możliwości
Leszek Dziąg
02.09.2017, 21:20
Leszek Dziąg
Od fajek i paliwa są celnicy! Wstrzymaniem MRG Błaszczak dokopał NAM, WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM BRANIEWA!
Misiek
02.09.2017, 19:00
Misiek
Rosjanie mają więcej kasy i chęć jej wydawania. Nie da się przejechać inaczej, to wyrobią wizę i mają gdzieś zakazy. Polacy nie mają pieniędzy nawet na wizę. I komu zrobili pod górkę? Na złość babci, odmrożę sobie uszy. Taka jest logika myślenia naszej "władzy"