Bieg Hozjusza. Po raz drugi pobiegli ulicami Braniewa

Bieg Hozjusza. Po raz drugi pobiegli ulicami Braniewa fot. Redakcja/Galeria: M.Filipek, Redakcja
W minioną niedzielę (3.09.2017) odbył się Braniewski Bieg Hozjusza. Mimo niesprzyjającej aury, w tegorocznej - II edycji biegu, wystartowało prawie 180 zawodników. 10 - kilometrową trasę najszybciej pokonał Mateusz Niemczyk ze Starogardu Gdańskiego, wśród kobiet triumfowała braniewianka Aleksandra Jakimczuk.

W niedzielę, 3 września po raz drugi odbył się Braniewski Bieg Hozjusza. Oprócz mieszkańców Braniewa i okolic, na sportową imprezę przyjechali miłośnicy biegania z całego kraju m.in. Kędzierzyna Koźla, Warszawy, Łodzi, Olsztyna, Elbląga, Malborka, Bartoszyc, i Giżycka. Przed startem, na dziedzińcu Zespołu Szkół, gdzie niegdyś mieściło się słynne jezuickie Collegium Hosianum, można było spotkać wielu uczestników ubiegłorocznej edycji biegu. Byli także tacy, którzy do Braniewa wybrali się po raz pierwszy. 

 

Ze względu zmianę trasy, start przeniesiono spod Braniewskiego Centrum Kultury w okolicę skrzyżowania przy Zespole Szkół Zawodowych. Meta pozostała bez zmian - podobnie jak przed rokiem mieściła się w amfiteatrze miejskim. Mimo niesprzyjającej aury, w biegu wystartowało 179 zawodników. Biegacze mieli do pokonania 10 km trasę, która wiodła ulicami miasta.

 

Zwycięzcą II Braniewskiego Biegu Hozjusza został Mateusz Niemczyk ze Starogardu Gdańskiego, który pokonał dystans w czasie 32:01. Jako drugi na mecie zameldował się Bartosz Mazerski, trzecie miejsce wywalczył Sławomir Kaliski. W kategorii kobiet najszybsza była braniewianka Aleksandra Jakimczuk. Na podium stanęły także Magdalena Pietruszka i Magda Ingielewicz. Poza rywalizacją w kategorii open prowadzona była także klasyfikacja z podziałem na kategorie wiekowe.
 

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy, którzy stanęli na podium statuetki, nagrody rzeczowe i pieniężne. Dodatkowa atrakcją było losowanie nagród niespodzianek ufundowanych przez sponsorów.

Wyniki II Braniewskiego Biegu Hozjusza

 

Stanisław Hozjusz (1504-1579), biskup chełmiński, warmiński, kardynał, czołowy przywódca kontrreformacji w Polsce reprezentujący stronnictwo papieskie. Był m.in. jednym z przewodniczących soboru trydenckiego i nakłonił (1564) Zygmunta Augusta do przyjęcia jego uchwał. Sprowadził do Polski jezuitów i założył w Braniewie w 1565 pierwsze kolegium jezuickie. Autor licznych dzieł teologicznych, polemicznych i poezji łacińskich zebranych w tomie Opera omnia.

 

Fot. galeria: M.Filipek, redakcja

Redakcja TVBraniewo24
Bieg Hozjusza. Po raz drugi pobiegli ulicami Braniewa
— Redakcja TVBraniewo24

Zdjęcia (307)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Agnieszka
09.09.2017, 14:34
Agnieszka
Brawo Marta, brawo Piotrek. Trzymajcie tak dalej!