100 milionów złotych na rekreację. Rusza rządowy program OSA

100 milionów złotych na rekreację. Rusza rządowy program OSA fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki
Rusza rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej – Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Na nowy program, po raz pierwszy dedykowany w całości rozwojowi małej infrastruktury w Polsce, Ministerstwo Sportu i Turystki w ciągu dwóch lat przeznaczy 100 mln zł. W wyniku dofinansowania z MSiT na terenie całego kraju, tylko w ramach tego projektu, może powstać nawet 3 000 ogólnodostępnych obiektów dla całych rodzin. Czy z rządowych środków skorzysta również Braniewo?

Sport, rekreacja i odpoczynek w każdym wieku

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to ogólnodostępne plenerowe miejsca sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Strefy mają sprzyjać integracji społecznej poprzez wspólne podejmowanie aktywności fizycznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. Obiekty zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie, zaprojektowane z dbałością o integracyjny charakter przestrzeni, mają szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, rodzin oraz osób starszych.

Dwa warianty Otwartych Stref Aktywności

Według badań, przeprowadzonych na zlecenie MSiT, wielofunkcyjne strefy aktywności znajdują się w czołówce najbardziej pożądanych obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. OSA to odpowiedź na to zapotrzebowanie. W ramach programu będzie można otrzymać dofinansowanie na budowę stref w dwóch wariantach:

Wariant podstawowy:

  • Siłownia plenerowa
  • Strefa relaksu

Szacowana wycena obiektu to 50 tys. zł

Wysokość dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej: do 50%wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł; lub do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 35 tys. zł w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach.

Wariant rozszerzony:

  • Siłownia plenerowa
  • Strefa relaksu
  • Sprawnościowy plac zabaw
  • Ogrodzenie terenu wraz z zagospodarowaniem zieleni

Szacunkowa wycena obiektu to 100 tys. zł

Wysokość dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej: do 50% wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 50 tys. zł; lub do 70% wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 70 tys. zł w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach.

O dofinansowanie z rządowego programu budowy Otwartych Stref Aktywności (OSA) mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, podmioty posiadające osobowość prawną, np. stowarzyszenia, fundacje czy spółdzielnie mieszkaniowe. Przystąpienie do programu będzie miało uproszczoną procedurę, m.in.: jedna gmina – jeden wniosek – wiele stref. Start naboru wniosków do programu planowany jest na styczeń 2018 roku.

 

Otwarta Strefa Aktywności w Braniewie?

Rządowym programem zainteresowany jest braniewski samorząd. Jak informują urzędnicy, Otwarta Strefa Aktywności mogłaby powstać na terenie byłego targowiska przy ul. Kościuszki.

- Od dawna myślimy, o zagospodarowaniu placu przy powstającym ośrodku zdrowia na ul. Kościuszki - mówi Jerzy Butkiewicz, szef wydziału inwestycji braniewskiego urzędu. - Będziemy przekonywali radnych, żeby wymagane na wkład własny środki ująć w przyszłorocznym budżecie - dodaje Butkiewicz.

 

 

Redakcja TVBraniewo24
Rządowy program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej – Otwarte Strefy Aktywności - OSA
— Ministerstwo Sportu i Turystyki
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

m
23.09.2017, 17:44
m
Brak placu zabaw dla dzieci miejscowość Wyszkowo gmina Lelkowo powiat braniewski :)
...
22.09.2017, 14:52
...
Lokalizacja rewelacja na taki obiekt :( faktycznie zagęszczenie mieszkańcami w tym miejscu daje nadzieję na sukces :(