Jak dobrze oświetlić pokój dziecka – kilka praktycznych wskazówek

Urządzając pokój dla dzieci rodzice największą uwagę zwracają na kolor ścian, meble, wykładzinę podłogową. Sprawa prawidłowego oświetlenia schodzi na plan dalszy, podczas gdy w rzeczywistości jest bardzo ważna.

Pokój dziecinny – kilka funkcji w jednym pomieszczeniu

Dla dziecka jego własny pokój jest królestwem, w którym spędza nawet kilkanaście godzin dziennie. Przede wszystkim jest to sypialnia, pokój zabaw, miejsce odrabiania lekcji, rozwijania własnych zainteresowań. 

Aranżacja pokoju dla najmłodszych powinna uwzględniać wszystkie te funkcje oraz oczywiście wiek dziecka. Inaczej będzie wyglądał pokój kilkulatka a zupełnie inaczej dziecka w wieku szkolnym. W każdym jednak wypadku warto przestrzegać kilku ogólnych zasad:

  • kolory ścian i mebli powinny być ciepłe – uspokajają i dają poczucie bezpieczeństwa,
  • wszystkie powierzchnie najlepiej wykonać z materiałów łatwych do czyszczenia – niektóre dzieci mają skłonność do rysowania na każdej powierzchni,
  • wydzielić w pokoju odrębne strefy do zabawy, nauki i spania,
  • zastosować oświetlenie wielopunktowe dostosowane do poszczególnych stref.

Fot. Źródło: http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/17-lampy-wiszace

Oświetlenie pokoju – na co zwrócić uwagę

Wiadomo, że dzieci szybko rosną i zmieniają się ich potrzeby. Nie oznacza to jednak konieczności zmiany oświetlenia dla każdego wieku rozwojowego, wystarczy stopniowo je uzupełniać. Oczywiście pod warunkiem, że na pierwszym etapie zostanie prawidłowo zaplanowane. W tym celu należy:

  1. Oświetlenie centralne zaplanować tak, by nie powodowało efektu olśnienia. Najlepiej nadają się do tego lampy, w których źródło światła (żarówka) jest niewidoczna, mogą być to abażury skierowane do góry lub różnego rodzaju plafony. Warto zaplanować także możliwość regulacji jasności tego światła w zależności od potrzeb.
  2. Oświetlenie nocne powinno być dostosowane do wieku dziecka. Dzieci boją się ciemności, dlatego u tych najmłodszych warto pomyśleć o delikatnym świetle przez całą noc. Kilkulatkom wystarczy lampka włączająca się wtedy, gdy potrzebują wyjść do łazienki lub do pokoju rodziców. Najlepiej sprawdzi się tu jakiś kinkiet z czujką ruchu. Można zastosować także niewielkie halogeny umieszczone na ścianie tuż nad podłogą wskazujące drogę do drzwi.
  3. Dla przedszkolaka i młodego ucznia trzeba przygotować biurko i odpowiednią lampkę ze światłem punktowym. Trzeba pamiętać, że dla osób praworęcznych powinna być ona umieszczona z lewej strony, a dla leworęcznych z prawej. Dzięki temu podczas pisania nie będzie powstawał cień powodujący wytężanie wzroku.
  4. Specjalnego oświetlenia wymagają telewizor i monitor komputera. Ze względu na komfort oglądania i ochronę wzroku, źródło światła powinno być umieszczone za nimi. Wystarczą do tego niewielkie kinkiety umieszczone na ścianie. Absolutnie nie wolno oglądać telewizji i pracować przed monitorem w pokoju nieoświetlonym.
  5. Do oświetlenia pokoju dziecka należy wybierać żarówki o barwie ciepłej, które są znacznie przyjemniejsze w odbiorze i tworzą odpowiedni klimat.

Planując oświetlenie w pokoju dla dziecka trzeba pamiętać, że najbardziej korzystne dla wzroku jest naturalne światło dzienne, dlatego strefy w których dziecko spędza najwięcej czasu, powinny być umieszczone najbliżej okna. 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń: