"Granica 2017" - Służby ćwiczą przed mundialem w Rosji

fot. redakcja
Cysterna wjeżdża na teren przejścia granicznego. Pojazd porusza się z dużą prędkością. Kierowca nie reaguje na sygnały funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mężczyzna prawdopodobnie zasłabł. Po chwili auto z impetem uderza w autobus z kibicami, ten taranuje pojazdy osobowe. W wyniku karambolu poszkodowanych zostaje kilkadziesiąt osób - tak wyglądał scenariusz pozorowanego zdarzenia masowego, które zaaranżowano na przejściu granicznym w Grzechotkach.

W piątek, 13 października na terenie przejścia granicznego w Grzechotkach odbyły wojewódzkie ćwiczenia Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego „GRANICA 2017”. Jako miejsce ćwiczeń wybrano pas odprawy towarowej na przejściu granicznym. Scenariusz ćwiczeń zakładał karambol na pasie granicznym w miejscu oczekiwania na odprawę graniczną. 

 

Rozpędzona cysterna w wyniku zasłabnięcia kierowcy uderza w stojący do odprawy autokar z kibicami. Siła uderzania była tak duża, ze autokar uszkadza również inne pojazdy osobowe znajdujące się na pasie przejścia granicznego. Duża liczba osób poszkodowanych, zniszczone auta, brak pełnej wiedzy o ilości osób uczestniczących w zdarzeniu to sytuacja, której musieli sprostać przedstawiciele służb mundurowych.

 

Jako pierwsi działania na miejscu karambolu rozpoczęli funkcjonariusze Straży Granicznej oraz pracownicy Krajowej Izby Administracji Skarbowej. Część osób poszkodowanych pozostała w uszkodzonych pojazdach, inne z mniejszymi obrażeniami próbowały opuścić przejście. Po przyjeździe na miejsce Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz jednostek OSP z terenu powiatu braniewskiego, rozpoczęto działania zmierzające do oceny sytuacji na miejscu zdarzenia, określenia liczby osób poszkodowanych. Przeprowadzona została segregacja osób rannych, doskonalono współprace strażaków z ratownikami medycznymi oraz dokonano wyboru takich działań, które mogły zagwarantować bezpieczeństwo dla uczestników karambolu.

 

Jak informują organizatorzy, głównym celem ćwiczeń było doskonalenie i przygotowanie ratowników Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek KSRG do działań podczas katastrof drogowych. Dodatkowo ćwiczenia miały sprawdzić koordynację działań służb w przypadku wystąpienia  zdarzeń z udziałem dużej liczby poszkodowanych.

 

Na miejsce ćwiczeń nieprzypadkowo wybrano największe przejście graniczne z Rosją. W czasie przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ilość podróżnych na przejściu granicznym w Grzechotkach może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.  

 

Redakcja TVBraniewo24
"Granica 2017" - Służby ćwiczą przed mundialem w Rosji
— Redakcja TVBraniewo24

Zdjęcia (57)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Braniewiak
24.10.2017, 19:49
Braniewiak
Zamiast zajmowac sie takimi pierdołami zainteresujcie się pobiciem mlodego 21-latka przez braniewskiego Popa... wyslannik Boga niby??