Bądź bezpieczny na drodze. Pieszych też obowiązują przepisy

Bądź bezpieczny na drodze. Pieszych też obowiązują przepisy fot. Redakcja
Każdego roku na polskich drogach dochodzi do około 30 tysięcy wypadków drogowych. Ponad 1/4 z nich to zdarzenia z udziałem pieszych. Tylko w 2016 roku na skutek potrąceń, w całym kraju zginęło 859 osób, a prawie 7900 zostało rannych. To blisko 1/3 wszystkich ofiar, które straciły życie w wypadkach drogowych.

Jak wynika z policyjnych statystyk, najbardziej niebezpiecznie jest w okresie jesienno-zimowym. Niekorzystne warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmierzch oraz słabo oświetlone przejścia sprawiają że piesi stają się mniej widoczni, co w połączeniu z brakiem ostrożności skutkuje dużą liczbą wypadków. A te bardzo często kończą się tragicznie.

Do wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodzi z winy kierowców. Przyczyną takich zdarzeń jest nieudzielenie pierwszeństwa osobie znajdującej się na przejściu, zbyt duża prędkość lub nieprawidłowe manewry, w tym wyprzedzanie na pasach. Nie bez winy są także niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Najczęstsze grzechy pieszych, to nagłe wtargnięcia na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód, wejście na ulicę zza pojazdu, przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach oraz brak elementów odblaskowych podczas poruszania się poza terenem zabudowanym.

W trosce o bezpieczeństwo, policjanci przypominają podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się pieszych i kierowców w pobliżu przejść oraz apelują o bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Redakcja TVBraniewo24
Bądź bezpieczny na drodze. Pieszych też obowiązują przepisy
— Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

drogowiec
01.01.2018, 21:06
drogowiec
Proszę zwrócić uwagę na przejścia dla pieszych wzdłuż drogi krajowej nr 54 na odcinku Sikorskiego - Gdańska - Królewiecka - oznakowanie poziome wytarte, GDDKiA zaspała w tym roku, tam gdzie w tym roku wykonano remont nawierzchni widać świeżą farbę, na pozostałych odcinkach już nie
Kierowca czasem pieszy
23.12.2017, 1:44
Kierowca czasem pieszy
Takie filmy obowiazkowo puszczac pieszym! A policjantow z bloczkiem zapraszam na rondo zobaczycie jak piesi przestrzegaja przepisow
me
22.12.2017, 22:11
me
a co w sytuacji jezeli przechodzisz przez pasy na zielonym a kierowca wcale nie zwalnia
Rowerzysta
22.12.2017, 22:26
Rowerzysta
Brakuje ci instynktu samozachowawczego, że zadajesz takie pytanie? A może należysz do tych zakapturzonych pieszych ze słuchawki w uszach i gałami wlepionymi w srajfon?
Vaper
26.12.2017, 0:48
Vaper
Jak ReTo nową płytę wypuści to cały czas słuchawki w uszach.