Przed nami Sylwester. Policjanci apelują: Ostrożnie z fajerwerkami!

 • 29 grudnia 2017, 13:40
 • Informacja prasowa
 • Na sygnale
Przed nami Sylwester. Policjanci apelują: Ostrożnie z fajerwerkami! fot. archiwum redakcji
Przed nami Noc Sylwestrowa, Przy okazji zakończenia roku na wielu imprezach nie zabraknie fajerwerków. Policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z tymi materiałami wybuchowymi, bo że nimi są, o tym w żadnym wypadku nie należy zapominać.

Przepisy wyraźnie określają dni, kiedy można używać wyrobów pirotechnicznych. Używając ich wbrew prawu i w nieostrożny sposób narażamy się na odpowiedzialność karną. Przestrzeganie zasad pozwoli też uniknąć wizyty w szpitalu. Dzielnicowi z Braniewa kontrolują stoiska oferujące sprzedaż fajerwerków. Każdy sprzedawca zostanie sprawdzony czy spełnia wymogi związane z bezpieczeństwem i przechowywaniem materiałów wybuchowych.

 

Nieodpowiedzialni dorośli, pokrzywdzone dzieci

Rokrocznie w okresie Świąt i Nowego Roku funkcjonariusze bacznie przyglądają się stoiskom oferującym fajerwerki, reagują na przypadki odpalania petard w czasie, kiedy jest to niedozwolone oraz przez osoby nieletnie. W ręce najmłodszych fajerwerki najczęściej trafiają właśnie od nieodpowiedzialnych dorosłych – sprzedawców lub, co gorsze, od opiekunów. By zmniejszyć zagrożenia związane z używaniem wyrobów pirotechnicznych policjanci naszego garnizonu prowadząc działania prewencyjne nie mają taryfy ulgowej dla wszystkich tych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów prawa i narażają innych na utratę życia lub zdrowia.

Przypominamy, że zakazane jest sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim (zgodnie z art. 37 Ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym Dz.U.2012.1017). Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nie zapomnijmy też o tym, że zgodnie z zapisami art. 83 Kodeksu Wykroczeń nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, grzywny albo karą nagany.

 

Kiedy wolno?

Pamiętajmy o tym, że to wojewoda warmińsko-mazurski określił w Rozporządzeniu nr 1 z dnia 21 października 2013 roku w sprawie ograniczania używania wyrobów pirotechnicznych (…) dni, w których można używać materiałów pirotechnicznych widowiskowych. Są to 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Niestosowanie się do zakazów wskazanych w Rozporządzeniu zagrożone jest karą grzywny do 500 zł wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach.

 

Rady policyjnego pirotechnika - czytaj instrukcję, nie kieruj petard w kierunku ludzi

Przepisy i sankcje karne to jedno, ale najważniejsze to zachowanie zdrowego rozsądku. Policyjny pirotechnik przypomina kilka najważniejszych zasad, aby Sylwestrowa Noc była wystrzałowa, ale bezpieczna.

 • Zanim kupisz fajerwerki sprawdź, czy są prawidłowo zabezpieczone, czy nie posiadają mechanicznych uszkodzeń, urwanych elementów, pęknięć, czy innych nieprawidłowości, które wzbudzą Twoje wątpliwości.
 • Jeśli dany produkt nie posiada oznaczenia dopuszczalności do używania na terenie UE może być produktem zagrażającym Twojemu życiu i zdrowiu.
 • Zanim odpalisz petardę, przeczytaj treść instrukcji obsługi. Pamiętaj, że w każdym produkcie powinna być ona również w języku polskim. W niej powinna być informacja, jak prawidłowo odpalić zakupioną petardę.
 • Jeśli jesteś świadkiem sprzedaży petard osobom niepełnoletnim, zgłoś ten fakt na policję.
 • Jeśli chcesz odpalić petardę, zachowaj strefę bezpieczeństwa, odejdź od ludzi. Kiedy fajerwerki wybuchną zbyt blisko ciebie, czy innych osób, może dojść do wypadku i poważnych obrażeń Twojej twarzy, rąk.
 • Po postawieniu i odpaleniu petardy sam też szybko odejdź na bezpieczną odległość. Pamiętaj, że petarda może się przechylić, zmienić kierunek lotu i możesz sam okazać się jej celem.
 • Kiedy pomimo odpalenia petarda nie wybuchnie, nie podchodź do niej. Może zadziałać, jak bomba z opóźnionym zapłonem.
 • W żadnym wypadku nie trzymaj racy w rękach.
 • Nie próbuj odpalać petardy w mieszkaniu, bądź innym zamkniętym pomieszczeniu.
 • Jeśli wypiłeś zbyt dużo alkoholu, bądź jeśli nie czujesz się na siłach, nie ryzykuj. Poproś kogoś bliskiego o pomoc, nie odpalaj petardy sam.
 • I przenigdy nie pozwalaj odpalać petard dzieciom!
Informacja prasowa

Zdjęcia (2)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.