Nauka fizyki w praktyce? 5 przykładów

 • 12 stycznia 2018, 12:28
 • Artykuł partnera
 • Edukacja
Nauka fizyki związana jest z rozwojem wyobraźni, szczególnie wyobraźni przestrzennej. To jaki masz stopień wyobraźni, jest elementem z którym przychodzisz na ten świat. Nie znaczy to jednak, że swojej wyobraźni nie można rozwijać. Jest to możliwe, dzięki nauce przedmiotów ścisłych, między innymi fizyki.

Nauka fizyki

Fizyka jest taką nauką, do której pełnego zrozumienia potrzebne są zajęcia praktyczne. Fizyki nie można nauczyć się tak jak słówek z języka obcego. Nauka fizyki nie jest czymś, co można opanować pamięciowo. Fizykę trzeba zrozumieć, aby się jej nauczyć. W nauce fizyki przydatne są umiejętności matematyczne takie jak: rozwijanie, przekształcanie wzorów, analiza funkcji, działania na ułamkach, trygonometria. Fizyki w praktyce uczy się poprzez rozwiązywanie problemów.

Poniżej pięć przykładów wykorzystania wiedzy z fizyki, dzięki którym uczenie się fizyki w praktyce będzie łatwiejsze.  

 • Bezwładność ciał - przykłady

Drogi budowane są pod pewnym kątem na zakrętach, tak aby samochód mógł poruszać się w bezpieczny sposób. Pasażer podczas jazdy samochodem przy manewrze hamowania przesuwa się do przodu. Śnieg zsuwa się z karoserii samochodu podczas ruszania i jazdy. Pasażer w ruszającym samochodzie zostaje odrzucony do tyłu, jego ciało chce nadal pozostać w spoczynku. Odwirowanie prania w bębnie pralki.

 • Siła wyporu - przykłady

Przedmiot wyjęty z wody ma większy ciężar. Człowiek unosi się na powierzchni wody. Statki pływające po wodzie. Unoszący się balon wypełniony helem.

 • Prawo Archimedesa - przykłady

Z tego prawa korzystają między innymi łodzie podwodne, łodzie, statki, tratwy.

 • Ciepło właściwe - przykłady

Domy murowane zatrzymują zimą ciepło, a latem dają zimno.

 • Rozszerzalność cieplna - przykłady

Stalowa konstrukcja mostu kurczy się zimą, a rozszerza latem. Druty ogrzewane przez słońce latem, zwisają niżej. Szyny kolejowe wydłużają się latem.

 

Nauka większości przedmiotów odbywa się poprzez przedstawienie pewnych faktów. Fakty są uporządkowane dzięki czemu, można dostrzec jakie związki pomiędzy nimi zachodzą. W nauce fizyki, rzecz wygląda zupełnie odwrotnie. Podstawą zrozumienia fizyki, jest zrozumienie zestawienia tych faktów.

 

Najczęściej popełniane błędy w nauce fizyki

 • “wkuwanie” wszystkiego na pamięć, bez analizowania
 • przypadkowe łączenie ze sobą wzorów
 • traktowanie umiejętności, jaką jest poznanie wzorów, jako wszystkiego, co o fizyce powinno się wiedzieć

 

Nauka fizyki - dla każdego

Można byłoby zadać sobie pytanie: po co, tak naprawdę uczę się fizyki? Odpowiedź na to pytanie jest kluczem do skutecznej nauki tego przedmiotu. Fizyka jest nauką, dzięki której poznasz zjawiska, jakie mają miejsce we wszechświecie. Nauka fizyki polega w głównej mierze na poznawaniu przykładów, jakie zjawiska mają miejsce w otaczającym nas świecie. Temat z fizyki, można uznać za w pełni opanowany, w tym momencie, kiedy można dzięki jego znajomości, rozwiązać pewne problemy.

 

Powszechne zasady uczenia się fizyki

W nauce fizyki, tak jak w nauce innych przedmiotów obowiązują pewne, generalne zasady.

Należy do nich systematyczność, bez której trudno czegokolwiek się nauczyć. Warto także pamiętać o regule cichego kąta. Do nauki najlepiej wybrać takie miejsce, w którym nic nie będzie rozpraszać Twej uwagi. Zadbaj o to, aby było to miejsce, w którym łatwo będzie się skupić. Zanim zasiądziesz do nauki, zadbaj o lekki posiłek. Podczas nauki nie należy być głodnym, ale nie należy się też przejadać. Dobrze, jeśli pod ręką będziesz miał coś do picia. Nie będziesz wtedy robił sobie niepotrzebnych przerw, aby przygotować coś do picia. Nie powtarzaj materiału, który już opanowałeś. To strata czasu i energii. Więcej czasu poświęć na tematy, których nie do końca rozumiesz. Podziel swoją naukę na etapy. Nic tak nie zniechęca, jak olbrzymi materiał do opanowania. Nawet niewielkie sukcesy w nauce, wynagradzaj. Ucz się w momentach, kiedy nic nie robisz, na przykład podczas jazdy autobusem. Dziś, kiedy prawie każdy ma smartfon i dostęp do sieci internetowej, nauka możliwa jest w każdym miejscu, w dowolnym czasie.

W skutecznej nauce istotne jest również nastawienie. Jeśli będziesz sobie powtarzał, że się czegoś nie nauczysz, to zapewne tak będzie w rzeczywistości. Jeśli masz pozytywne nastawienie i tak zwaną ciekawość świata i zjawisk nimi rządzących, to nauka fizyki będzie czystą przyjemnością.

 

Ucz się, tak aby zrozumieć

Fizyki nie da się nauczyć na pamięć. Nawet jak wszystko będziesz miał “wykute na blachę”, to możesz mieć problemy z rozwiązywaniem zadań. Dlatego najlepszą metodą na sukces jest zrozumienie fizyki. Ciekawym pomysłem na naukę fizyki są warsztaty, podczas których na własne oczy zobaczysz, jak wyglądają niektóre fizyczne zjawiska. Pomocne w zrozumieniu fizyki są korepetycje (np.:  https://preply.com/pl/skype/korepetycje-z-fizyka). Odpowiedniego nauczyciela znajdziesz na platformie Preply. To innowacyjna platforma, dzięki której masz dostęp do obszernej bazy korepetytorów z fizyki. Zagadnienia związane z fizyką możesz zgłębiać, wygodnie z perspektywy własnego domu przy pomocy komunikatora Skype. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, co chcą zrozumieć fizykę, a nie mają wystarczającej ilości czasu, aby uczęszczać na tradycyjne korepetycje. To wygodne rozwiązanie dla tych, co mieszkają w mniejszych miejscowościach, oraz tych, którzy z różnych powodów nie mogą często wychodzić z domu.


 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dipos
04.08.2023, 18:15
dipos
W ramach tej nauki powiedzcie mi, jakie wybrać sterowniki do pomp ciepła. Czy te - https://sterownikitech.pl/sterowniki-do-pomp,c15.html ? Ewentualnie jakie inne są jeszcze godne uwagi. Jakieś pewniaki?