Bezpłatna teleopieka dla braniewskich seniorów

Bezpłatna teleopieka dla braniewskich seniorów fot. iecetech.org
20 podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w wieku powyżej 60 roku życia zostanie objętych programem usług teleopiekuńczych. Dziś w Olsztynie burmistrz Braniewa Monika Trzcińska podpisała umowę z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego na dofinansowanie projektu w 2018 roku.

Teleopieka w wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 h/dobę, 365 dni w roku. System gwarantuje starszym, samotnym, chorym i niesamodzielnym osobom pomoc w ich miejscu zamieszkania.

 

- Z pilotażowego projektu skorzysta 20 mieszkańców powyżej 60 roku życia. Do programu zostaną włączeni podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, otrzymujący wsparcie w formie usług opiekuńczych - mówi burmistrz Braniewa Monika Trzcińska.

 

Osoby objęte pomocą zostaną wyposażone w telefon oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia (upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, pożar,) po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.

 

Pilotażowy projekt będzie realizowany do końca roku, a jego koszt wyniesie około 15 tys. zł, z czego prawie 7,5 tys. zł pochodzi z dotacji z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pozostałą część stanowią środki miasta.

Braniewo jest jednym z 20 samorządów z województwa Warmińsko-Mazurskiego, w którym realizowany będzie program teleopieki. W bieżącym roku na Warmii i Mazurach teleopieką objętych zostanie 400 seniorów. 

 

- Jako pierwszy samorząd w Polsce wyszliśmy z inicjatywą przeprowadzenia programu w tak kompleksowym zakresie - mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Cieszę się, że realizujemy go w partnerstwie z naszymi gminami. Jestem pewien, że taka forma usług sprawdzi się na Warmii i Mazurach i kolejni burmistrzowie czy wójtowie przystąpią do realizacji tego programu. 

Redakcja TVBraniewo24

Zdjęcia (2)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.