Kolejna jednostka OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

  • 3 lutego 2018, 12:26
  • Informacja prasowa
  • Z regionu
Kolejna jednostka OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym fot. PSP
Decyzją komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jednostka OSP w Długoborze została włączona do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego.

15 grudnia 2017 roku Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski włączył do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego 46 nowych jednostek. W systemie znalazły się czterdzieści cztery jednostki OSP oraz dwie Wojskowe Straże Pożarne. Z terenu powiatu braniewskiego do KSRG została włączona jednostka z Długoboru. 

W środę 31 stycznia p.o. Komendant Powiatowy PSP w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko, wręczył decyzję o włączeniu jednostki strażakom OSP Długobór oraz wójtowi Gminy Płoskinia.

 

 

KSRG swoje powstanie zawdzięcza ustawie o Państwowej Straży Pożarnej z sierpnia 1991 roku. A dokładnie artykułowi 127 ustawy, który nakładał na Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej obowiązek zorganizowania systemu nie później niż w ciągu 3 lat od wejścia ustawy w życie. I udało się, po zmianach niektórych przepisów i testach systemu na Opolszczyźnie 31 grudnia 1994 roku ówczesny Komendant Główny PSP Feliks Dela zgłosił najwyższym władzom RP: „Melduję, że zgodnie z art. 127 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z dniem 1 stycznia 1995 r. uruchomiłem krajowy system ratowniczo-gaśniczy, stanowiący integralną część organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego Państwa”. Powstanie systemu było odpowiedzią na nasilające się zapotrzebowanie na skoordynowanie i określanie ram współpracy między niektórymi służbami.

Głównym celem systemu jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska, w ramach działań podejmowanych przez straż pożarną i inne podmioty poprzez gaszenie pożarów, likwidację miejscowych zagrożeń, ratownictwo chemiczne, ekologiczne, techniczne, wysokościowe, wodno-nurkowe, działania poszukiwawczo - ratownicze oraz udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

KSRG działa na obecnie na trzech poziomach odpowiadających strukturze administracyjnej kraju:

Powiatowy - tworzony jest przez Komendanta Powiatowego/Miejskiego PSP, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do KSRG i inne służby włączone do systemu. Wojewódzki - spełnia rolę wspomagającą i koordynacyjną w sytuacjach wymagających użycia sił i środków spoza powiatu w którym ma miejsce zdarzenie. Podstawowe siły i środki KSRG na poziomie województwa to wojewódzki odwód operacyjny z grupami specjalistycznymi (wydzielone siły i środki z poziomów powiatowych) oraz krajowa baza sprzętu specjalistycznego. Centralny - spełnia rolę wspomagającą kiedy siły województwa są niewystarczające. Organizatorem Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, natomiast nadzór na jego funkcjonowaniem spełnia Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Informacja prasowa

Zdjęcia (9)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.