Jak wybrać odpowiednie zabezpieczenie roweru?

Zabezpieczenie roweru niezwykle istotny element wyposażenia, którego szukać należy w segmencie akcesoriów rowerowych. Na rynku jest bardzo wiele zapięć do rowerów, ale żadne z nich nie zapewni naszemu rowerowi całkowitej ochrony przed kradzieżą. Jednak wybierając dobre zabezpieczenie, możemy mieć pewność, że znacznie utrudnimy złodziejowi zadanie.

Rodzaje zabezpieczeń do roweru

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zabezpieczeń, które dostać możemy choćby w sklepie rowerowym Im-motion. Przyjrzyjmy się im bliżej:

Linka

Zwykle stalowa i gęsto pleciona, co ma utrudnić kradzież. Ze względów na wrażenia estetyczne i ochronę lakieru często obleczona jest w plastikową osłonkę. Jej ceny są bardzo zróżnicowane. Jednak bez względu na to, ile zainwestujemy w taką linkę, nigdy nie powinniśmy traktować jej jako głównego zabezpieczenie. Odpowiednio duże nożyce poradzą sobie z nią bez większego problemu. Nie warto zatem ryzykować, zwłaszcza, że istnieją pewniejsze metody za zabezpieczenie roweru.

Linka z tulejami

Określana także jako steel-o-flex. Od poprzedniego rozwiązania różni się tym, że na stalową linkę nawleczone są metalowe tulejki, które mają utrudniać jej przecięcie. Codzienne doniesienia o kradzieżach dowodzą jednak, że to również nie jest zbyt pewne rozwiązanie. Mimo pewnych ulepszeń konstrukcyjnych, można ją przeciąć bez większego trudu.

U-lock

To zabezpieczenie znacznie pewniejsze od dwóch poprzednich. Jest to stalowy pałąk w kształcie litery „U” obejmujący ramę i obręcz, do której przypinamy rower. Dobre U-locki wykonane są ze specjalnie utwardzonej stali, ich pałąki mają średnicę co najmniej 12 mm, dodatkowo zamki są odpowiednio zabezpieczone przed podważeniem. Jest to jedno z pewniejszych zapięć rowerowych, które skutecznie zniechęca złodzieja samym wyglądem. Ponadto dobre U-locki dostępne są w całkiem rozsądnych cenach.

Łańcuch

Nie należy mylić tego zabezpieczenia ze zwykłym łańcuchem sprzedawanym na metry w sklepach. Jest on bowiem wykonany ze znacznie trwalszego materiału. Cenowo zbliżony do U-locka, ale nieco od niego cięższy, co stanowi na jego niekorzyść. Jego zaletą będzie natomiast łatwość przypinania nawet dwóch rowerów jednocześnie.

Zabezpieczenie składane

To zapięcie będące czymś pomiędzy łańcuchem a U-lockiem. Z jednej strony dzięki swojej konstrukcji pozwala na łatwiejsze przypięciu roweru niż U-lock, a z drugiej jest lżejsze niż łańcuch. Ponadto po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Jednak wbrew pozorom nie jest to zapięcie idealne. Jego słabą stroną są nity łączące poszczególne elementy – można je w prosty sposób przeciąć.

Blokada na tylne koło roweru

Obejmując obręcz i oponę, uniemożliwia odjechanie rowerem. Nie powinna jednak być traktowania jako samodzielne zabezpieczenie, a jedynie uzupełnienie bardziej solidnych zapięć.

Mając taki zestaw akcesoriów rowerowych wraz z solidnym zabezpieczeniem, możesz śmiało wyruszyć na pierwszą, większą przygodę rowerową!

Publikacja: insane.agency

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.