Nadchodzą silne mrozy. Temperatura może spaść nawet do -23°C

Nadchodzą silne mrozy. Temperatura może spaść nawet do -23°C fot. redakcja
W ciągu kolejnych kilku dni minimalna temperatura powietrza w regionie wyniesie w nocy od -19°C do -15°C, miejscami prognozuje się spadek nawet do -23°C - ostrzega Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Białymstoku.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach prognozowane jest stopniowe ochłodzenie. Znad północno-wschodniej Europy będzie napływać coraz chłodniejsze i dość suche powietrze arktyczne. Wszystko za sprawą wyżu znad Skandynawii i północno-zachodniej Rosji. W ciągu dnia temperatura wyniesie od -13°C do -8°C. Nocami termometry miejscami wskażą nawet -23°C.Synoptycy przewidują, że niska temperatura utrzyma się końca przyszłego tygodnia. 

 

Władze miasta apelują

- Ostrzegamy, prosimy o rozwagę i informacje o osobach bezdomnych. Gdybyście gdzieś dostrzegli Państwo osoby potrzebujące naszej pomocy, prosimy o powiadomienie pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (poniedziałek-piątek: w godz. 7.30-15.30) pod nr tel.: 556208100, 556208121, 556208116, lub kontakt z Centrum Powiadamiania Ratunkowego tel. 112 - apeluje burmistrz Braniewa Monika Trzcińska. 

 

Komunikat wydała także policja

- Zwracamy się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie - czytamy w komunikacie braniewskiej policji.

 

Straż pożarna radzi jak zachować się w czasie silnych mrozów

  • Po pierwsze - ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.
  • Po drugie nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
  • Po trzecie zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)
  • Po czwarte powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I - co ważne - nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
  • Po piąte nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.
  • Po szóste nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie.
  • Po siódme nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi - przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.
  • Po ósme, kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
  • Po dziewiąte odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
  • Po dziesiąte w przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.

Zawsze w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego, zainteresuj się tą osobą. Możesz jej udzielić pierwszej pomocy lub poinformować odpowiednie służby ratownicze. Zadzwoń pod numer 112 lub 998, 999, 997.

Redakcja TVBraniewo24

Zdjęcia (2)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
25.02.2018, 23:00
mieszkaniec
Dbajmy o zwierzęta nie o ludzi, człowiek w tym łez padole da sobie jakoś rade a taki psiak ? Przygarnijcie na te mrozy jakiegoś psiaka z ulicy, taki noworoczny uczynek :)
Mobil
25.02.2018, 0:34
Mobil
może otworzyć ten balon na Sikora, jest tam ciepło i elektryczność wrazie jak miejsca zabraknie? PANI Prezes się przysluży mieszkańcom ubogim? Będą gdzieś godziny otwarcia w mrozy? Przecież chodzi o dobro miasta nie tylko prywatne miejsce.