Kino w BCK zaprasza: "Historia Marii"

  • 24 pażdziernika, 14:16
  • Kino
START28 pażdziernika 2016, 18:30
KONIEC28 pażdziernika 2016, 20:30
MIEJSCEBraniewskie Centrum Kultury, ul. Katedralna 9
ORGANIZATORBraniewskie Centrum Kultury

Już od 27 października w kinie Braniewskiego Centrum Kultury będzie można zobaczyć oparty na faktach film "Historia Marii". Jego twórcy przedstawiają losy 14-letniej Marie Heurtin, która od urodzenia jest głuchoniewidoma. Ukazują trudny proces asymilacji do społeczeństwa w kontekście pełnej miłości i poświęcenia postawy siostry Małgorzaty. Film porusza trudną tematykę wykluczenia społecznego osób z niepełnosprawnościami i dostał rekomendację Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.

 

 

 

Historia Marii

Tytuł oryginalny: Marie Heurtin Premiera: 21 października 2016 Produkcja: Francja, 2014, Czas trwania: 94 min. Reżyseria: Jean-Pierre Amèris Zdjęcia: Virginie Saint-Martin Producenci: Denis Carot, Sophie Revil Występują: Isabelle Carré, Ariana Rivoire, Brigitte Catillon, Noémie Churlet Festiwale i nagrody: 2015 – Wisconsin FF, 2014 – FF Locarno: Variety Piazza Grande Award, 2014 – FF Nowa Zelandia

 

Historia Marii to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane Ames en prison (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze). Książka bardzo szybko zyskała popularność, miała wiele wydań i przetłumaczono ją na kilka języków. Kolejną inspiracją reżysera była również Helen Keller, znacznie bardziej znana amerykańska odpowiedniczka Marie Heurtin, urodzona 5 lat później w Stanach Zjednoczonych, która utraciła wzrok i słuch w wieku 19 miesięcy. W wyniku terapii prowadzonej przez jej niewidomą nauczycielkę Anne Sullivan, Keller nauczyła się pisać, czytać i mówić, a potem została pisarką i społeczną aktywistką. Historia Marii porównywana jest przez krytyków do takich filmów, jak: Dzikie dziecko François Truffauta, Cudotwórczyni Arthura Penna, czy Camille Claudel, 1915 Bruno Dumonta. Na uwagę w zasługują tu dwie wybitne kreacje aktorskie. Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire – młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował on podczas zbierania materiałów do filmu. Rolę Siostry Małgorzaty zagrała z kolei Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera Romantics Anonymous i nagrodzona została w 2003 roku nagrodą Césara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Beautiful Memories.


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.