Dlaczego warto założyć konto dla młodych?

Oferta banków obejmuje różne grupy klientów. Są wśród nich osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, ale także niepełnoletni. Pomimo że nastolatki nie mają dużych możliwości zarobkowych, to stanowią pokaźną grupę konsumentów. Założenie konta dla młodej osoby może być dobrym wstępem do budowania samodzielności i pewności siebie w świecie finansów.

Jakie korzyści przynosi konto dla młodych? 

Posiadanie konta w banku jest bardzo wygodne. Pozwala na błyskawiczne zakupy w sieci internetowej i korzystanie z systemu bezpiecznych płatności. Ponadto przyczynia się do praktycznej nauki nowoczesnej bankowości elektronicznej. Dzięki temu młody człowiek: 

  • poznaje podstawowe pojęcia i narzędzia świata finansów: transakcje bezgotówkowe, debet czy przelew bankowy, 
  • uczy się odpowiedzialności i umiejętności oszczędzania pieniędzy, 
  • może na wczesnym etapie życia zapoznać się z finansami w praktyce i nauczyć się zarządzania pieniędzmi. 

Konto dla młodych to także możliwość zdobycia wiedzy na temat szans i zagrożeń, jakie czyhają na każdego człowieka. W dzisiejszym świecie jest wiele możliwości – pokus zakupowych, zadłużania się, ale także szans na zarobienie pierwszych pieniędzy. Trudno wyobrazić sobie, jak z nich korzystać bez posiadania konta. 

 

Koszty związane z używaniem konta 

Wybierając konto, można też sporo nauczyć się na temat funkcjonowania banków i gospodarki. Podstawą funkcjonowania instytucji finansowych jest zarabianie pieniędzy. Dotyczy to także tak podstawowego produktu, jakim jest konto. Warto pamiętać, że może być ono obciążone różnymi opłatami. W praktyce banki mogą czerpać opłaty z tytułu: 

  • prowadzenia konta — konta dla najmłodszych są często zwolnione z opłat, ale zależy to od oferty danej instytucji, 
  • korzystanie z karty płatniczej — może być bezpłatne, np. pod warunkiem wykonania określonej liczby transakcji finansowych w ciągu miesiąca, 
  • wypłaty z bankomatu — najczęściej te opłaty to prowizje pobierane podczas korzystania z bankomatu instytucji, w której nastolatek nie ma konta. 

Opłaty mogą też dotyczyć wykonywania przelewów. Jednak może tak być w przypadku korzystania z obcych walut lub wykonywania dyspozycji w oddziale. Przelewy prowadzone przez internet zwykle są bezpłatne. 

 

O czym warto pamiętać, zakładając konto? 

Konto dla młodych jest oferowane przez wiele instytucji. Wybierając je, warto sprawdzić, czy jego prowadzenie jest darmowe. Jednocześnie należy zwrócić uwagę jeszcze na inne aspekty: 

  • zobaczyć, czy bank ma rozbudowaną sieć bankomatów — zmniejsza to koszty wypłaty gotówki przez nastolatka, 
  • sprawdzić, czy oferta konta obejmuje nowoczesne formy wydawania pieniędzy — płatności mobilne, BLIK czy płatności zbliżeniowe, 
  • dowiedzieć się, czy istnieją dodatkowe opłaty — np. za wydanie karty, koszty przewalutowania lub przy braku wykonania określonej liczby transakcji bezgotówkowych, 
  • najwięcej informacji można zdobyć na stronie internetowej konta — np. na stronie https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/konta-osobiste/konto-dla-mlodych.html 

Dopiero znając wszystkie warunki prowadzenia konta, można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci ukrytych opłat. 

 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.