Czym jest Ketrel?
Ketrel jest lekiem przeciwpsychotycznym, dostępnym wyłącznie na receptę. Dostępny jest w trzech dawkach -25 mg, 100 mg oraz 200 mg. W nielicznych przypadkach jest on poddawany refundacji (przede wszystkim w przypadku schizofrenii i afektywnej choroby dwubiegunowej).
W przypadku leku Ketrel substancją czynną jest neuroleptyk stosowany w najpoważniejszych schorzeniach psychicznych, czyli kwetiapina. Najczęściej specjaliści zalecają jego stosowanie przy następujących schorzeniach:
- schizofrenia,
- choroba dwubiegunowa,
- epizody maniakalne w ciężkiej depresji.
Ketrel jest prepatatem, który jest stosowany nie tylko do leczenia, ale również do zapobiegania nawrotom choroby psychicznej.
Ketrel - dawkowanie
Skuteczne i bezpieczne stosowania leku Ketrel możliwe jest wyłącznie przy stosowani go zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Dawkowanie zależne jest przede wszystkim od choroby i objawów, jakie mają zostać złagodzone. W zależności od przypadku Ketrel stosowany jest raz lub dwa razy na dobę. Tabletka powinna być spożywana bezpośrednio po posiłku lu na czczo i ważne, aby popijać ją bardzo dużą ilością wody.
Ketrel nie może być łączony z alkoholem, co mogłoby spowodować uczucie nadmiernej senności.
Czy stosowanie Ketrelu wywołuje skutki uboczne?
Przedawkowanie leku może być niebezpieczne, dlatego też, gdy tylko się pojawią, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zbyt duże stężenie Ketrelu w organizmie wywołuje nadmierną senność, zawroty głowy, nudności, przyspieszone bicie serca oraz wysychanie śluzówki nosa i ust.
Ketrel może być stosowany przez kobiety w ciąży i osoby starsze, jednak ze względów bezpieczeństwa należy robić to z dużą ostrożnością i pod ścisłą kontrolą lekarza.
Przeciwwskazania do stosowania leku
Nie w każdym przypadku, nawet jeżeli zachodzą uzasadnione podstawy można stosować Ketrel. Przeciwskazaniem do jego przyjmowania jest przede wszystkim uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Stosowanie leku nie jest możliwe także u osób przyjmujących inhibitory proteazy stosowane w leczeniu HIV, leki przeciwgrzybicze z grupy azoli, erytromycynę, klarytromycynę i nefazodon.
Istnieje pewna grupa chorób, które wymagają dodatkowych badań i dużej ostrożności przy stosowaniu Ketrelu. Z należytą uwagą do leczenia preparatem należy podejść u osób zmagających się z padaczką, cukrzycą, zaburzeniami metabolicznymi czy chorobami układu sercowo naczyniowego. Ze względu na duże ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, w tym przypadku ścisła kontrola przy stosowaniu Ketrelu jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa życia i zdrowia pacjenta.
Źródło: Ketrel - Medyk.Online