Jak przebiega montaż paneli solarnych?

Panele solarne są nieodłącznym systemem ogrzewania CWU, wykorzystującym ekologiczną energię słoneczną. Dzięki temu rozwiązaniu koszty ogrzewania wody mogą być znacznie zminimalizowane, a gospodarstwo jest w stanie ograniczyć poziom emisji. Pomimo tego, że rozwiązania te są coraz popularniejsze, wciąż nie zawsze wiadomo, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona instalacja. Sprawdź, gdzie i jak zamontować panele solarne i na co zwrócić uwagę w trakcie!

Gdzie zamontować kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne składają się z absorbera, który pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je w ciepło. Następnie czynnik grzewczy doprowadza ciepło do zasobnika, co pozwala na ogrzanie wody użytkowej. Panele solarne są doskonałym sposobem na oszczędności oraz życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Praktycznie nie posiadają wad, co widać także na płaszczyźnie ich montażu. Aby zamontować kolektory, należy na początku znaleźć odpowiednie miejsce na dachu budynku. Najpopularniejsze sposoby montażu paneli to:

  • instalacja nad dachówką – kolektory montuje się równolegle do połaci dachu na wysokości kilku centymetrów od pokrycia. Ten wariant umożliwia montaż pod nieco innym kątem niż kąt spadku dachu.
  • instalacja zintegrowana – montaż paneli solarnych bezpośrednio na powierzchni dachu sprawia, że opór wiatru i obciążenie śniegiem jest znacznie mniejsze.
  • montaż na ścianie – panele montowane na ścianie mogą być tak samo, a nawet bardziej wydajne od tradycyjnych kolektorów. Wiele zależy jednak od czynników zewnętrznych. Zawsze należy wybierać ścianę południową, która jest najbardziej nasłoneczniona w naszej strefie geograficznej.

O czym pamiętać przy montażu paneli?

W zależności od wyboru sposobu montażu instalatorzy posługują się różnymi systemami mocowań, np. stelażami stalowymi. O ile samo zamontowanie paneli solarnych nie jest trudne, najważniejszy etap zaczyna się jeszcze na długo przed postawieniem drabiny. Konieczne jest wzięcie pod uwagę specyfiki powierzchni, na której będzie przeprowadzany montaż oraz możliwości połączenia kolektorów z pozostałymi elementami systemu ogrzewania CWU. Nie zawsze każda część dachu jest właściwa do późniejszego połączenia kolektorów. Zlecając pracę fachowcom z firmy Hewalex, ma się pewność, że wezmą oni również pod uwagę wpływ czynników atmosferycznych, przede wszystkim wiatr i śnieg. Nie tylko panele solarne powinny być odporne na trudne warunki pracy i korozję – zwłaszcza na terenach nadmorskich. Także pozostałe elementy instalacji solarnej, jak np. systemy mocujące do dachu.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

postoks
10.02.2023, 9:46
postoks
Hmm... które rozdzielacze c.o. polecacie? Czy coś z tego - https://sterownikitech.pl/rozdzielacze,c37.html Jakaś marka, coś konkretnego? Głównie zależy mi na jakości.
krys
09.01.2023, 10:05
krys
Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl