Najważniejsze procesy HR

fot. freepik.com
HR, a w zasadzie Human Resources – dział zarządzania zasobami ludzkimi – to szerokie zagadnienie, które tak naprawdę wywołuje wśród pracodawców mnóstwo problemów i pytań pozostających bez odpowiedzi. Niestety nie bez podstaw. Współcześni pracownicy coraz lepiej przygotowują się do rozmów kwalifikacyjnych, zaś rekruterzy, mimo szczerych chęci, nie zawsze są w stanie wyselekcjonować osoby odpowiednie na wybrane stanowisko. Również oni, nie tylko osoby ubiegające się o wakat, powinni podnosić swoje kwalifikacje i dostosować się do obecnego rynku budując doświadczenie i nabywając nowe umiejętności interpersonalne. Poznaj najważniejsze procesy HR, dzięki którym dział zarządzania zasobami ludzkimi będzie mógł zorganizować swoją pracę najlepiej, jak to możliwe.

Czym są procesy HR?

Procesy HR to szereg różnych usprawnień, dzięki którym praca działu HR jest efektywniejsza i znacznie wydajniejsza, a tym samym także zgodna z założeniami wybranej firmy. Zagadnienie to obejmuje niezliczone ilości działań, które mają decydujący wpływ na atmosferę panującą w dziale, jak i sposób zatrudniania wybranych osób oraz ocenę ich zdolności i realnego wpływu na pracę całego przedsiębiorstwa lub w określonym, ścisłym obszarze.

Do najważniejszych procesów HR należy przede wszystkim dbałość o wprowadzenie do przedsiębiorstw nowych rozwiązań, mogących zagwarantować lepsze wyniki pracy. Liczy się głównie analiza, planowanie oraz szeroko pojęta organizacja miejsca pracy, jak i sama forma metod selekcji poszczególnych osób.

Liczą się także zasady prowadzenia rozmów rekrutacyjnych, różniące się zarówno względem danego stanowiska, jak i liczby osób starających się symultanicznie o dane stanowisko. Osoby odpowiedzialne za dział HR powinny zawsze, niezależnie od własnych oczekiwań oraz definicji dobrego pracownika, określać jego realny wpływ na firmę, nie zaś podchodzić do tej kwestii w subiektywny sposób. W procesach HR należy także dbać o uzyskanie od pracownika odpowiedzi na pytania istotne dla danej firmy, w tym na temat oczekiwanych warunków finansowych i innych zagadnień.

Procesy HR obejmują także możliwość rozmów z pracownikami trudnymi, którzy wywołują w rekruterach najwięcej problemów. Osoby nieprofesjonalne powinny zachować prawidłowe oblicze i reprezentować markę godnie i honorowo, nie zaś podchodzić do kwestii rozmowy subiektywnie.

Jak dbać o HR w swojej firmie?

Warto wiedzieć, że wszystkie procesy HR mają decydujący wpływ na opinię, która będzie ciągnąć się za przedsiębiorstwem przez wiele kolejnych lat. Liczy się zatem głównie profesjonalizm, dzięki któremu dział HR może pracować w pełnej zgodzie z oczekiwaniami wybranej firmy oraz jej wewnętrznymi zasadami. Istotne jest zachowanie ciągłości zatrudnienia, aby zawsze na stanowisku rekrutera znajdowała się osoba z podobnym poziomem wiedzy oraz zdolnościami interpersonalnymi, aby móc reprezentować markę przed kandydatami na stanowisko także w razie nagłej utraty osoby wcześniej odpowiedzialnej za rozmowy z potencjalnie zainteresowanymi pracownikami.

Tak czy inaczej – liczy się dążenie do doskonałości, a nie próba zahamowania dotychczasowych rozwiązań na wiele kolejnych lat. Czasami warto skorzystać z ofert firm, które budują i wdrażają różne działania, mogące w rezultacie wpłynąć na efektywność całej jednostki. Dobrze jest prowadzić badania kompetencji, wdrożyć ich modele, a także wprowadzać wartości i zachowania, które będą je prawidłowo reprezentować. Działania uskuteczniają także badania satysfakcji oraz zaangażowania zatrudnionych w wykonywaną pracę, a także zmodernizowanie zarządzania.

 

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dorata
19.07.2023, 13:10
dorata
Jak się zapatrujecie na taką pracę w Niemczech - https://praca.arkadiacare.pl/ Czy nadal warto? Nie brakuje etatów dla opiekunek, ale co można dzięki temu wyciągnąć?