Planowanie remontu mieszkania — na co zwrócić uwagę?

Wyzwanie, przed którym staje sporo właścicieli mieszkań, to remont. Bez względu na to, czy jesteśmy świeżo upieczonymi posiadaczami nieruchomości, czy też już doświadczonymi remontowiczami, zebranie najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, z pewnością się przyda. Oto kilka istotnych aspektów, którym warto przyjrzeć się podczas planowania remontu mieszkania.

Co można, a czego nie można zmienić w mieszkaniu?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Wielu właścicieli mieszkań odpowie, że skoro nie są najemcami, lecz posiadają własnościowe prawo do lokalu, to do nich należy decyzja, co zmienić, wyremontować czy przebudować. W rzeczywistości jednak nie zawsze tak to wygląda. Każdy właściciel mieszkania musi mieć na uwadze to, że lokal znajduje się w zabudowie wielomieszkaniowej, a prace remontowe prowadzone w mieszkaniu nie mogą wpływać na pogorszenie się stanu technicznego budynku i tym samym zagrozić bezpieczeństwu innych mieszkańców. Na prace, które obejmują części wspólne budynku, trzeba uzyskać zgodę spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. 

Nie wolno bez zgody zarządu budynku wykonywać takich prac jak:

  • Remont klatek schodowych, korytarzy w częściach wspólnych, wind, schodów.
  • Remont piwnic i garaży, chyba że stanowią one osobne pomieszczenie bądź część bezpośrednio przynależną do lokalu.
  • Remont tarasów, balkonów czy loggii.
  • Remont elewacji.

Oprócz tego, z oczywistych względów uzyskania pozwolenia wymagałyby tego rodzaju remonty, które naruszałyby kubaturę budynku bądź wewnętrzne ściany nośne albo ściany zewnętrzne. 

Utylizacja gruzu — jak zrobić to zgodnie z prawem?

Remont generalny w mieszkaniu może generować wiele odpadów. Wśród nich odłamki betonu, tynku ze ścian, odłamki kafli, parkietu itp. Wśród odpadów znaleźć może się stara armatura łazienkowa, zabudowa szaf czy nawet wyposażenie wnętrz, które jest już wyeksploatowane i chcemy się go pozbyć. Pamiętać należy, że:

  • Śmieci budowlano-remontowych nie można traktować jak zwykłych śmieci bytowych. Gruz nigdy nie powinien trafiać do kosza w śmietnikowej altance. Do tego, aby umieszczać gruz, służy kontener na gruz. Ten, kto umieszcza odpady budowlane w pojemniku na śmieci bytowe, podlega karze grzywny.
  • Odpady dużych gabarytów można wystawić w miejscu do tego przeznaczonym w ramach organizowanej cyklicznie selektywnej zbiórki odpadów. W przypadku, gdy na terenie osiedla nie ma w danym czasie takiej zbiórki, nie powinno się zaśmiecać terenu wokół osiedla odpadami wielkogabarytowymi. Najlepiej poprosić o pomoc firmę wywozową, np. gruzar.pl, która wywozi również odpady wielkogabarytowe. 

Kontener na śmieci z remontu można ustawić pod blokiem czy kamienicą, np. na wewnętrznym dziedzińcu. Należy zwrócić uwagę, czy pojemnik nie zastawia bram wjazdowych lub nie stoi na drodze ewakuacyjnej. Jeżeli nie ma miejsca na ustawienie dużego kontenera, w grę wchodzi ustawienie specjalnego, mniejszego i poręczniejszego worka. Tak zwany worek BigBag na odpady ma udźwig przekraczający tonę. Ostatecznie zawsze można zwrócić się do Zarządu Dróg Miejskich z prośbą o pozwolenie na zajęcie pasa ruchu — po uzyskaniu zgody kontener postawić można tymczasowo np. na chodniku należącym do ZDM. Firmy wynajmujące worki i kontenery, jak gruzo.pl odbierają pojemniki wraz z zawartością, więc dalsza prawidłowa utylizacja śmieci leży po stronie tych przedsiębiorstw.

Czas prowadzenia prac

Z racji tego, że mieszkania w blokach i kamienicach sąsiadują bezpośrednio z innymi lokalami mieszkalnymi, trzeba mieć na uwadze to, by remont nie był uciążliwy dla pozostałych mieszkańców. Wszelkie głośne prace, takie jak wiercenie, stukanie, walenie młotem czy skuwanie powinny się odbywać w czasie, kiedy nie obowiązuje cisza nocna. Przyjmuje się, że nie należy głośnych robót rozpoczynać wcześniej niż o 6.00 i zakończyć je warto nie później, jak o 22.00. Niektóre wspólnoty mieszkaniowe mają własne, wewnętrzne regulaminy, które stoją na straży bezproblemowego współżycia społecznego. Jeśli jest w nich mowa o warunkach przeprowadzania głośnych prac remontowych, warto stosować się do tych wytycznych. 

Remont mieszkania bywa niełatwym zadaniem, ale z odpowiednim planowaniem i uwzględnieniem najważniejszych kwestii można go z powodzeniem zrealizować. Efekty końcowe będą z pewnością warte poświęconych wysiłków.

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

denke
06.09.2023, 15:28
denke
A mnie interesuje stolarka okienna w Krakowie. Kogo polecacie? Znacie ich - https://kniz.pl/ ? Czy warto brać pod uwagę kogoś jeszcze? Macie pewniaków?