Masz problem z kręgosłupem? Poduszka Ci w tym pomoże

fot. fotolia.com
Na problemy z kręgosłupem cierpi co drugi z nas. Uciążliwy ból pleców może znacznie uprzykrzać nam życie, przyczyniając się nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale i przysparzając nam kolejnych dolegliwości. Niestety, wielu z nas przyczyn problemów z kręgosłupem szuka w niewłaściwym miejscu. Okazuje się, że niewielka zmiana może przynieść nam dużą ulgę i ochronić nasz kręgosłup przed bólem. Wystarczy odpowiednio dobrana poduszka.

Stres, ciężka praca fizyczna, siedzący tryb życia – wszystko to nie wpływa dobrze na nasz kręgosłup. Nad niektórymi czynnikami nie jesteśmy jednak w stanie zapanować lub wyeliminować ich zupełnie. Niestety, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że problemy z kręgosłupem mogą być również efektem nieprawidłowej pozycji, w jakiej śpimy. Podczas snu powinniśmy jak najbardziej odciążył kręgosłup po ciężkim dniu pracy. Nawet jeśli wykonujemy typowo biurową pracę, kręgosłup również potrzebuje solidnego odpoczynku podczas snu. Dlaczego jest on tak ważny?

Sen odpowiada za regenerację organizmu, a jego zaburzenia mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Kręgosłup, który stanowi centralną część naszego ciała, połączoną z wieloma układami, to istne centrum dowodzenia, które potrzebuje energii, by działać w ciągu dnia. Nieprawidłowa pozycja podczas snu spowoduje, że zamiast odpoczywać wciąż będzie wykonywał ciężką pracę. To dlatego bardzo często rano budzimy się jeszcze bardziej zmęczeni niż przed snem. Na prawidłowe ułożenie ciała w trakcie odpoczynku wpływ ma nie tylko materac, ale również poduszka, na której spoczywa odcinek szyjny kręgosłupa.

Jaka poduszka będzie najlepsza?

Wybór poduszki nie jest łatwy, choćby ze względu na konieczność dopasowania jej do naszego ciała, a to u każdego człowieka zbudowane jest inaczej. Podobnie, jak w przypadku materacy, najlepszym rozwiązaniem będzie poduszka, która dopasowuje się do kształtu głowy i szyi. Na rynku dostępnych jest wiele tzw. poduszek ortopedycznych. Co to znaczy? Poduszka o właściwościach zdrowotnych jest przede wszystkim odpowiednio wyprofilowana, dzięki czemu kręgosłup szyjny podczas snu pozostaje w naturalnej pozycji zachowując odpowiednie ułożenie krzywizny – lordozy szyjnej. Efekt jest taki, że pozbywamy się w ten sposób napięcia mięśni, krew lepiej krąży, a rano czujemy się wypoczęci.

Poduszka lecznicza również dla zdrowych

Z poduszki ortopedycznej korzystać może każdy i to nie tylko osoby skarżące się na bóle kręgosłupa. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie tego rozwiązania w przypadku dzieci. W ten sposób od najmłodszych lat dbamy o ich kręgosłup zapobiegając późniejszym ewentualnym zwyrodnieniom. Poduszki ortopedyczne zazwyczaj wykonane są z elastycznej pianki, która dodatkowo dopasowuje się do kształtu głowy.

Nie wystarczy jednak wejść do sklepu i zgarnąć z półki pierwszą lepszą poduszkę ortopedyczną. Jej wybór w dużej mierze zależy od naszych preferencji snu, a dokładniej ulubionej pozycji, w jakiej śpimy. Bardzo często bowiem zmiany pozycji w nocy, wynikają z niewygodnego ułożenia ciała, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi i może powodować drętwienie i ból. Jeśli najlepiej śpi nam się na boku powinniśmy wybrać poduszkę z dodatkowym profilowaniem na wysokości szyi. Choć wydaje się, że głowa będzie ułożona w niewygodnej pozycji, tak naprawdę dzięki takiemu kształtowi poduszki znajdzie się ona na tym samym poziomie co szyja.  Z kolei amatorzy spania na plecach powinni wybrać poduszkę wyprofilowaną z wgłębieniem pośrodku lub zupełnie płaską. Osoby śpiące na brzuchu mają najtrudniejsze zadanie, bowiem w tej pozycji bardzo trudno ułożyć kręgosłup w wygodnej dla niego pozycji. Fizjoterapeuci polecają jednak poduszki w kształcie gwiazdy, które pozwolą na optymalne ułożenie głowy oraz barków.

Rozmiar ma znaczenie

Kupując poduszkę powinniśmy również zwrócić uwagę na jej rozmiar. Nie chodzi jednak o standardowe wymiary szerokość i długość, ale przede wszystkim o wysokość. Tę dobieramy proporcjonalnie do szerokości barków. Dla dzieci i dorosłych z barkami do 10 cm szerokości zaleca się rozmiar S. Osoby w przedziale 10-20 cm powinny spać na poduszce o rozmiarze M. Rozmiar XL przeznaczony jest dla posiadaczy barków o szerokości do 35 cm. Twardość poduszki jest kwestią bardzo indywidualną. Należy jednak pamiętać, że poduszka ortopedyczna nie powinna być za miękka, ponieważ nie będzie spełniać swojego zadania.

O twardości poduszki świadczy przede wszystkim materiał, z którego została wykonana. Materiał ten to również doskonała wentylacja. Dla osób, którym najbardziej doskwiera bol szyi oraz barków zalecana jest poduszka wykonana z pianki termoelastycznej. Nie tylko zapewnia odpowiednią elastyczność, ale również pamięć kształtu głowy użytkownika, reagują na temperaturę ciała i dopasowują się do śpiącego.

Pamiętajmy jednak, że poduszka ortopedyczna może pomóc nam w walce z bólem kręgosłupa, ale nie zastąpi codziennych nawyków, które należy w sobie wyrobić, chcąc cieszyć się zdrowym ciałem.  

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

DrakonF
30.09.2019, 22:59
DrakonF
Nie poduszki, nie materace! Przecież jak coś boli to się idzie do lekarza. Zwłaszcza z plecami, które są WAŻNE!!! Polecam wizytę w Kręg Clinic w Poznaniu, tam specjaliści znają się na swojej robocie i pomogą!