Policja zachęca do wstąpienia w jej szeregi. Zobaczcie, co oferuje

  • 10 maja 2018, 16:41
  • Informacja prasowa KPP w Braniewie/ dane KGP
  • Na sygnale
Policja zachęca do wstąpienia w jej szeregi. Zobaczcie, co oferuje fot. KPP w Braniewie
"Zostań policjantem – wstąp w nasze szeregi!" - zachęcają do pracy w policji funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie. W ramach kampanii informacyjnej braniewska policja przygotowała cykl artykułów, w których przybliży specyfikę i tajniki służby w formacji. Dzisiaj zamieszczamy pierwszy z nich - dotyczący służby w ruchu drogowym. Poniżej publikujemy także informacje Komendy Głównej Policji dotyczące zarobków funkcjonariuszy (dane na czerwiec 2017 r.)

Służba w Policji bez wątpienia jest wymagająca. Funkcjonariusze służą przecież społeczeństwu przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Trud codziennej służby jest jednak rekompensowany poprzez satysfakcję i świadomość, że zrobiło się coś dobrego dla drugiego człowieka. Praca w Policji to również możliwość samodoskonalenia, łączenia pracy ze swoimi prywatnymi zainteresowaniami, a także stabilność zatrudnienia.

Jak wygląda policyjna służba? Czym się charakteryzują poszczególne piony i komórki? Czego można się nauczyć zakładając policyjny mundur? Dzięki policjantom z Braniewa co tydzień będziemy prezentować sylwetkę jednego z funkcjonariuszy, tak by przybliżyć specyfikę pracy w policji na różnych stanowiskach, a tym samym zachęcić do wstąpienia w jej szeregi. Cykl artykułów rozpoczynamy od funkcjonariuszy z braniewskiego ogniwa ruchu drogowego.

Codzienna służba na drodze

Obecnie bezpieczeństwa na trasach powiatu braniewskiego strzeże 12 policjantów – w tym 9 mężczyzn oraz 3 kobiety. Służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie pełnią w systemie zmianowym 8-godzinnym. Każdego dnia dwuosobowe patrole wyjeżdżają w rejon tuż po odprawie. Przez kolejne godziny funkcjonariusze, których nieodłącznym elementem umundurowania jest biała czapka, obecni są wszędzie tam, gdzie może dojść do łamania przepisów drogowych. To na ich widok kierowcy ściągają nogę z gazu, a piesi dwa razy się zastanowią, zanim zbyt pochopnie wejdą na jezdnię i czekają aż zapali się zielone światło.

Zapewnienie porządku, bezpieczeństwa oraz płynności ruchu to nie jedyne zadania funkcjonariuszy. Policjanci udzielają również niezbędnej pomocy podróżującym, ale także włączają się aktywnie w propagowanie bezpiecznego korzystania z dróg, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Do jednych z podstawowych obowiązków policjantów z ogniwa ruchu drogowego należy wykonywanie czynności na miejscach zdarzeń. Widok policjanta w białej czapce, który zabezpiecza miejsca wypadku, czy kolizji drogowej nie dziwi przecież nikogo.

Jak zostać policjantem drogówki?

Przede wszystkim należy najpierw wstąpić w policyjne szeregi. Po odbytym kursie podstawowym i powrocie do macierzystej jednostki czas na wybór swojej zawodowej drogi. Chętni do pełnienia służby na drodze muszą nabyć specjalistycznej wiedzy z tej dziedziny. W tym celu, w ośrodkach szkolenia policji uczą się m.in. kierowania ruchem, zabezpieczania miejsca zdarzenia, przeprowadzania kontroli pojazdów, a także doskonalą umiejętności z zakresu jazdy samochodem w trudnych warunkach.

Co dalej?

Wyszkolonemu w ten sposób policjantowi pozostaje już tylko jedno – ruszyć na drogę, by zapewnić bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu.

W każdą trzecią sobotę miesiąca 2018 r. osoby zainteresowane służbą w Policji zapraszamy na DZIEŃ KANDYDATA do Olsztyna, gdzie w godzinach od 10:00 do 14:00 w auli sportowej przy ul.5 Wileńskiej Brygady AK 3, mogą dowiedzieć się, jak wygląda rekrutacja, skorzystać z rad policyjnych instruktorów i spróbować swoich sił na torze sprawnościowym. 

- sierż.szt. Jolanta Sorkowicz

 

Wynagrodzenie policjanta to suma kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego i za stopień. Policjant dostaje ponadto mundurówkę, nagrodę roczną – tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego.

 

Z danych Komendy Głównej Policji (stan na czerwiec 2017 r.) wynika, że funkcjonariusz przebywający na szkoleniu stacjonarnym, czyli kursant (1. grupa zaszeregowania), może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1939 zł na rękę  – ma on zapewnione na czas kursu zakwaterowanie i wyżywienie.Po zakończeniu szkolenia kursant zostaje mianowany policjantem w 2. grupie zaszeregowania, a jego zarobki rosną średnio o ponad 890 zł do kwoty 2.830 zł.

 

Wraz z nabywanym doświadczeniem i pokonywaniem kolejnych szczebli zawodowych rośnie także uposażenie. I tak na stanowisku referenta (3. grupa) średnia miesięczna pensja wynosi 3.165 zł, a na stanowisku dzielnicowego i kontrolera ruchu drogowego (4. grupa) – średnio 3.491 zł.

 

W 5 grupie najwięcej osób zatrudnionych jest na etacie detektywa i asystenta ze średnim uposażeniem 3.748 zł. Szóstą grupę zaszeregowania stanowią policjanci zajmujący stanowiska miedzy innymi dyżurnego i specjalisty – średnie miesięczne zarobki w tym przypadku wynoszą 4.271 zł. 

 

Wśród osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla w 7 grupie zaszeregowania gdzie najliczniejszą grupę stanowią kierownicy referatów pełni służbę  ponad 1 tys. osób (1 proc. ogółu) – miesięcznie zarabiają średnio „na rękę” 4.402 zł. W 8 grupie zaszeregowania pozostaje w stosunku służbowym powyżej 3,8 tys. policjantów (3,9 proc. ogółu) ze średnim uposażeniem 4.640 zł. Najliczniejszym stanowiskiem w tej grupie jest zastępca naczelnika wydziału.

 

W 9 grupie zaszeregowania z najczęściej występującym stanowiskiem eksperta, zatrudnionych jest 5,7 tys. funkcjonariuszy (5,9 proc. ogółu) ze średnim uposażeniem 5.196 zł. Ponadto dla porównania komendant powiatowy zarabia średnio - 7.286 zł, komendant wojewódzki – 9.517 zł, zastępca komendanta głównego – 13.488 zł, a komendant główny Policji – 15.304 zł. 

 

Informacja prasowa KPP w Braniewie/ dane KGP
Zostań policjantem – wstąp w nasze szeregi!
— KPP w Braniewie
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ziom
18.05.2018, 19:02
ziom
a rekrutacja jak w wojsku? taki sam syf?
hition
17.05.2018, 22:48
hition
"czas na wybór swojej zawodowej drogi"? Czy ja dobrze czytam? ahahhaahhaha ahhaahahhahaha ....żartowisie. To lepsze od Monty Paythona. Przesyłam dalej.
emeryt
13.05.2018, 22:10
emeryt
brutto
Do mlody
13.05.2018, 18:46
Do mlody
To widze byles takim samym gamoniem jak ten aspirant z Królowego mostu. Cos musieli z toba zrobic i wyslali cie 200km od domu. Bylo sie uczyc a nie ksiażki psu do budy chowac. Dupa jestes nie policjant i tyle
Policjant
13.05.2018, 18:46
Policjant
2 grupa 2800 zł na rękę? Chyba jesteście śmiesni. Oklamujecie jawnie wszystkich. Możliwosc wybiru drogi!??? Zapomnijcie, wielu znajomych próbuje się wyrwać z patrolowki i nie dostają zgody wielu doświadczonych jest N 2 i 3 grupach. To co propaguje telewizja iinternet to fikcja totalna. Rzeczywistość jest smutna. Policja to statystyka sztucznie pompowana, zamiast zająć się robota nabija się. Słupki. Ludzie otwórzcie oczy a Ci co piszą takie brednie niech się zastanowia.
Panzlodzi
13.05.2018, 16:01
Panzlodzi
Biedronka ma więcej do zaoferowania...dziekuje i pozdrawiam
Gość
12.05.2018, 19:32
Gość
Tak, raporty o przeniesienie to trafiają od razu do kosza a dojazd ok. 150 km do pracy norma więc nie dziwię się że brak chętnych. Te wynagrodzenia to pewnie z Warszawy, bo patrząc na mój kwit od wypłaty to nic się nie zgadza.
Mlody
12.05.2018, 15:11
Mlody
Ta 2 grupa i 2800zl chyba w Warszawie z dodatkiem stołecznym.poza tym mają cię w d..pie dojeżdżam ponad dwieście kilometrów dziennie do pracy,zero kasy za przejazd bo przekracza 2 godzin. Na przygotowawczej służbie przez 3lata nie masz dodatku za brak mieszkania. Składasz raport o przeniesienie a ich to nie interesuje i odmawiają. Nie obchodzi ich że 3/4wyplaty idzie na dojazdy nie licząc czasu który tracisz na dojazdy.
....
12.05.2018, 13:58
....
Tiaaaaaa... I 10! lat na drugiej grupie. Ale możliwości są...dla wybranych.
Ja
12.05.2018, 11:39
Ja
Moj skarb

Korzystaj ze strzałek na klawiaturze aby zmienić stronę.