Magazyny, ich rodzaje i przeznaczenie

Magazyn to jeden z kilku etapów, które musi pokonać towar, zanim trafi do odbiorcy. Zadaniem magazynu jest ochrona produktów i towarów przed szkodliwymi dla nich warunkami atmosferycznymi.

Magazyn to jeden z kilku etapów, które musi pokonać towar, zanim trafi do odbiorcy. Zadaniem magazynu jest ochrona produktów i towarów przed szkodliwymi dla nich warunkami atmosferycznymi.

Budowa magazynu

Budowa magazynu zależy od jego rodzaju i przeznaczenia. A zatem każdy może wyglądać inaczej i być zbudowany z zupełnie innego materiału. Najczęściej jednak do budowy magazynów używa się paneli stworzonych z blachy. Jeżeli chodzi o nawierzchnię, to wykonana jest ona zazwyczaj z twardego, kamiennego albo betonowego tworzywa. Takie mocne podłoże jest konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas przemieszczania się ciężkich maszyn z równie ciężkim towarem. Większość magazynów to budynki dysponujące znaczną powierzchnią, która umożliwia przechowywanie ogromnej ilości różnych towarów.

Rodzaje magazynów

Ze względu na rozwiązania konstrukcyjne wyróżnia się następujące rodzaje magazynów:

  1. otwarte
  2. półotwarte,
  3. zamknięte,
  4. specjalne.
  • Magazyn otwarty jest często wybierany przez przedsiębiorców, którzy potrzebują przechować produkty, odporne na działanie czynników atmosferycznych. Są to na przykład materiały budowlane, takie jak: drewno, pustaki, cegły, elementy ceramiczne, glazura i wiele innych, które nie wymagają suchego terenu. Przechowuje się tutaj także materiały pochodzenia mineralnego. Takie magazyny to najczęściej ogrodzone place składowe z utwardzoną nawierzchnią albo terminale kontenerowe. Nie potrzebują one ścian bocznych, mają jedynie dach. Ten typ magazynu jest najtańszy w utrzymaniu.
  • Magazyn półotwarty, jak sama nazwa mówi, jest częściowo osłonięty, ponieważ zawiera dach i dwie lub trzy ściany boczne (jeden bok zawsze pozostaje otwarty). Często jest to konstrukcja zbudowana z elementów składanych. Magazyn półotwarty związany jest z gruntem tymczasowo lub na stałe. W takich miejscach przechowuje się materiały, które np. źle znoszą wilgoć, ale odporne są na zmiany temperatury i wymagają dopływu świeżego powietrza. Tak osłonięty powinien być m. in. cement lub gips.
  • Magazyny zamknięte to w pełni zabudowane hale magazynowe, a więc całkowicie zamknięte budynki, które mają dach, ściany, podłogę, a także okna. Takie magazyny wykonane są z trwałych elementów budowlanych i na stałe związane są z gruntem. Wyposażone są bardzo często w urządzenia chłodnicze i wentylację. Magazyn zamknięty może być budynkiem parterowym, piętrowym lub wielokondygnacyjnym. Zdarza się, że posiada również pomieszczenia podziemne. Do takich magazynów zamkniętych należą m. in. silosy, ale też różne zbiorniki zamknięte i budynki podziemne, naziemne oraz nadziemne. Magazyny te są najczęściej wynajmowane przez przedsiębiorców. Szczególnie bogate oferty w tym zakresie znajdują się na Śląsku, ze względu na rozwój przemysłu w tym regionie, skupisko największych miast i głównych szlaków tranzytowych. Można tu wynająć nowoczesne hale magazynowe o najwyższych standardach, gdy chodzi o komfort i bezpieczeństwo. Oferty z takich miast jak Katowice, Gliwice Tychy czy Będzin znajdziesz na portalu: http://www.katmagazyn.pl
  • Magazyny specjalne przeznaczone są do magazynowania towarów, które wymagają określonych warunków przechowywania. Za przykład mogą posłużyć magazyny paliw, przechowalnie owoców oaz chłodnie.
Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń: