Odzież żeglarska - niezbędnik na każdy rejs

Mając wolny weekend albo jakiś krótki kilkudniowy urlop w sezonie letnim zastanawiamy się co zrobić i gdzie jechać aby miło spędzić czas i mieć co wspominać. Niektórzy wybierają wyjazd w góry i wspinaczkę po górach, inni jadą gdzieś nad jezioro lub zalew, żeby się poopalać, a jeszcze inni wybierają wyjazd na żagle i szum wody. Planując jednak jechać na żagle trzeba się do tej wyprawy odpowiednio przygotować. Musimy ze sobą koniecznie zabrać odpowiedni sprzęt, który zapewni nam bezpieczeństwo, a także zapobiegnie przed niechcianymi przygodami na wodzie. Bardzo ważny przy wyprawie na żagle jest również odpowiedni ubiór, który sprawi, iż będzie nam ciepło. Wśród tej odzieży nie możemy zapomnieć o butach żeglarskich, ciepłej odzieży żeglarskiej oraz sztormiaku.

Sztormiak — to podstawa

Wypływając na morze lub jezioro, przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w dużą ilość rzeczy nieprzemakalnych, ponieważ pogoda na morzu jest bardziej zmienna niż w górach. W każdej chwili może zerwać się wiatr oraz burza, dlatego w takich sytuacjach istotne jest posiadanie sztormiaka. Ma on na celu uchronić nas od deszczu oraz wiatru, a umożliwić prowadzenie np. jachtu.Przed zakupem sztormiaka należy upewnić się, czy jest wykonany z tkaniny, która nie chłonie wody. Powinien być również odpowiednio długi oraz gruby.

Ciepła odzież żeglarska

Odzież, którą chcemy zabrać na rejs, powinna przede wszystkim posiadać trzy podstawowe cechy: ochrona przed zimnem i wiatrem, wygodę oraz łatwe utrzymanie w czystości. Ważne jest, aby na taką przygodę zabrać ze sobą ciepłe rzeczy, np. spodnie dresowe i bluzy. Na pokładzie nie należy stać, ponieważ możemy zasłonić sternikowi kurs, inny jacht lub statek. Siedząc w kokpicie, można szybko zmarznąć i dlatego warto być ubrany w ciepłą odzież. Warto również zapatrzyć się w kurtkę wiatrówkę, gdyż często jest duży podmuch wiatru.

Nasze ciało nie pogardzi również bawełnianymi podkoszulkami z długim oraz krótkim rękawem. Spodnie zaś do żeglowania powinny być materiałowe, posiadają duże kieszenie — wówczas można w nie schować drobne części osprzętu żeglarskiego. Pamiętajmy, że zabieramy spodnie, które dają się łatwo zsunąć w wodzie w razie wypadnięcia za burtę.

Buty żeglarskie

Buty żeglarskie muszą być przede wszystkim praktyczne. Dużo osób chodzi po pokładzie na boso, a to z kolei jest niebezpieczne. Dodajmy, że żeglarstwo to wykonywanie wielu manewrów — momentami równoczesnych, a na powierzchni jachtów jest dużo śrubek oraz wystających elementów. Chodzenie boso lub w klapkach nie jest dobrym pomysłem, mianowicie może prowadzić do szybkiego skaleczenia. Zatem buty żeglarskie powinny być jak najbardziej możliwie dobrze zabudowane, a także miękkie, by nie drapać pokładu. Należy pamiętać, aby takie buty miały dobrą przyczepność, co pozwoli uniknąć poślizgnięcia się na mokrej powierzchni. Podczas cumowania przy brzegach oraz schodzenia z jachtu w ciągu dnia, niezbędne okazują się buty do wody. Chronią one stopy przed kamieniami na dnie.

Odzież całej załogi jachtu powinna być jak najbardziej jednolita, natomiast okrycia, które ubieramy podczas złych warunków pogodowych, powinny mieć duże, widoczne elementy odblaskowe. Wyjątkiem jest wygląd żeglarzy po dobiciu do portu. Wtedy każdy może pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, a to jest wręcz mile widziane.

Wyjazd na żagle jest z reguły niesamowitą przygodą, która na bardzo długo pozostaje w naszej pamięci. 

Sprawdź również: https://sklepwind.pl/pl/c/ODZIEZ-ZEGLARSKA/18

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.