Sukces polskich modelarzy na Mistrzostwach Świata Modeli Pływających

Sukces polskich modelarzy na Mistrzostwach Świata Modeli Pływających fot. archiwum P. Butkiewicz
Podczas Mistrzostw Świata Modeli Pływających na Węgrzech, reprezentanci Polski sześciokrotnie stawali na podium. Dwa medale (srebrny i brązowy) wywalczył braniewianin Maciek Gronczewski.

Tegoroczne Mistrzostwa Świata Modeli Pływających klas NS i NSS w odbyły się w połowie lipca w miejscowości Bánk położonej w w północnej części Węgier.  W kadrze Polski znalazło się pięciu modelarzy - Mateusz Nowakowski (brąz MŚ 2017), Adrian Nowakowski (2 x brąz MŚ 2017), Maciej Gronczewski (złoto MŚ 2017), Kacper Ochab (debiut na MŚ), Piotr Butkiewicz (srebro MŚ 2015).

Modele w pierwszej kolejności poddane zostały statycznej ocenie sędziowskiej. Nie wszyscy byli z niej zadowoleni. Zarówno nasi zawodnicy jak i rywale z innych reprezentacji liczyli na wyższą punktację. Podczas startów na wodzie modelarze walczyli w trzech kolejkach o jak najlepsze wyniki. Mimo to, iż na tegorocznych MŚ było mało zawodników, to i tak udało im się zdobyć 6 medali (1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe).

Braniewski modelarz, Maciej Gronczewski, zdobył dwa medale w klasach modeli żaglowych - srebro jachtem Dragon i brąz Sunfish'em. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że właśnie Sunfish wygrał wszystkie trzy biegi pokonując rywali po blisko 15 minut. Po ocenie statycznej przegrywał ponad 16 punktów do drugiego miejsca, a po bardzo dobrym pływaniu srebrny medal był już na wyciągnięcie dłoni. Niestety zabrakło 1,62 pkt.

Modelarze wrócili z nową energią do pracy i planami na następne zawody.

- Dziękuję wszystkim polskim zawodnikom za okazanego ducha walki, a medalistom gratuluję sukcesów - mówi Piotr Butkiewicz trener kadry narodowej.