X sesja Rady Miejskiej w Braniewie

We wtorek, 27.08.2019 odbyła X sesja Rady Miejskiej w Braniewie. Posiedzenie zostało zwołane w trybie nadzwyczajnym na wniosek burmistrza Braniewa Tomasza Sielickiego. W porządku obrad znalazły się 4 uchwały. Najważniejsze dotyczyły finansów miasta.

Pierwsza pod głosowanie trafiła uchwała w sprawie zmian w statucie Miejskiego Ośrodka Sportu. Jak wyjaśniła sekretarz miasta Anna Weryk, zmiana dotyczy siedziby Miejskiego Ośrodka Sportu „Zatoka” i jest związana z likwidacją Zakładu Budżetowego KRR Zdrowe Braniewo”, który obecnie zarządza basenem miejskim. Zgodnie z uchwałą siedziba MOS-u będzie zlokalizowana przy ul. Łąkowej 1 (Kryta pływalnia).

Kolejnym punktem, który znalazł się w porządku obrad było podjęcie uchwały o utworzeniu Związku Warmińsko-Mazurskich Miast Pogranicza. Na początek organizacja będzie skupiała trzy gminy miejskie – Bartoszyce, Ketrzyn, Braniewo oraz gminę miejsko-wiejską Węgorzewo.

Główne zadania związku to m.in. wspieranie rozwoju oświaty i kultury, sportu, turystyki, rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz opracowywanie dokumentacji niezbędnej do pozyskiwania przez związek środków zewnętrznych.

 

Najwięcej czasu i uwagi radni poświęcili uchwałom dotyczącym finansów miasta. Cała seria pytań pojawiła się przed podjęciem uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

- Wieloletnia Prognoza Finansowa musi być przez nas poprawiona w związku ze złożeniem wniosku w dniu jutrzejszym u wojewody warmińsko-mazurskiego na inwestycję modernizacji Placu Grunwaldu z funduszu dróg - wyjaśniła skarbnik miasta Agnieszka Jodko. Jak tłumaczyła skarbnik, jednym z dokumentów, który potwierdza zabezpieczenie środków jako wkład własny w inwestycję jest wykazanie zadania w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Przebudowa Placu Grunwaldu ma kosztować około 3 mln zł. Część środków na inwestycję miasto chce pozyskać w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2020.

 

Kolejną zmianą było wprowadzenie do WPF-u pełnego zakresu termomodernizacji budynku Szkoły przy ul. Konarskiego. Jak wynika z dokumentu (WPF), planowana wartość inwestycji wyniesie łącznie ponad 15 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO blisko 8 mln 200 tys. zł, reszta – 7 mln 245 tys. stanowi kwotę udziału własnego (6 mln 120 tys. zł ma pochodzić z kredytu).

Wątpliwości dotyczące zawarcia umowy z wykonawcą przed ujęciem dodatkowych środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej miał radny Krzywiec.

- Rozumiem, że już jest wyłoniony wykonawca i została podpisana umowa na wykonanie tej inwestycji. W jaki sposób po podpisaniu umowy zwiększamy o 3 mln wysokość dofinansowania kosztów niekwalifikowanych – pytał radny Krzywiec.

- Przy projekcie wykonanym na termomodernizację nie był brany pod uwagę dach. Remont dachu jest wydaje mi się podstawą do wykonania całej termomodernizacji, a on jest niekwalifikowany, dlatego kiedyś nie brano go pod uwagę – wyjaśniała Agnieszka Jodko. - Zarząd podjął decyzję, że planując projektujemy całość budynku, ponieważ za dwa lata ten dach i tak będzie do naprawy, więc wchodzenie i rozwalanie innych rzeczy, które będą mogły być robione jednocześnie powinno być zrobione równolegle – dodała skarbnik miasta.

Ostatecznie uchwała została przyjęta dziewięcioma głosami „za” przy jednym „przeciw” i czterech „wstrzymujących się”.

 

Gorąco zrobiło sie pod koniec sesji. Według grupy radnych, jeszcze przed głosowaniem nad uchwałą o Wieloletniej Prognozie Finansowej, przewodniczący Dariusz Frąckiewicz zignorował podniesioną rękę i prośbę o zabranie głosu przez radnego Wojciecha Wakiecia. Radnym nie podobała się również wypowiedź przewodniczącego.

- Jeżeli rodzą się jakieś pytania i one wymagają szerszego omówienia, to nigdy nie było takiej sytuacji, żeby pani skarbnik nie wyjaśniła, czy tez nie dysponowała czasem - mówił Dariusz Frąckiewicz. - Każdy radny ma prawo zapytać i dowiedzieć się wszystko. Zresztą te dokumenty również są do wglądu i prośba jest taka, że nie przedłużać już tego na sesji - dodał przewodniczący.

- Tylko uwaga do pana przewodniczącego, że zwołał pan sesję wczoraj o 15.00, dzisiaj siedzimy tu od 9.00. Chętnie bym konsultował z panią skarbnik, ale nie będę tego robił po nocach, więc apeluję o rozsądek w wymawianych tezach - mówił radny Wakieć.

Przewodniczący stwierdził, że sesja została zwołana zgodnie z procedurą.

- Jeżeli są zadawane pytania, to oznacza, że czas, który został nam dany jest niewystarczający - wyjaśniała radna Smoliniec. - Mamy podjąć decyzję odpowiedzialnie i świadomie prosimy o wyjaśnienie nam szczegółowych pytań - dodała Smoliniec.

Redakcja TVBraniewo24
X nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Braniewie - 27.08.2019
— Redakcja TVBraniewo24
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (77)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

CBŚ
28.09.2019, 15:33
CBŚ
Kto zna temat ? CBŚ w Gminie Braniewo . Piszcie .
Placowy
19.09.2019, 15:46
Placowy
Pamietam te czasy kiedy pan Dariusz mył samochod prywatny przed salą gimnastyczną korzystajac ze słuzbowe wody.Ciekawe kto za ta zuzytą wodę placił.Chyba nie pan Dariusz.
Braniewianka
17.09.2019, 1:07
Braniewianka
Jak widze wszyscy autorzy komentarzy potrafia tylko narzekac, a moze ktorys z Panow,Pan ma jakies rozsadne pomysly na rozwoj naszego miasta. Placz i narzekanie nie przynosi rezultatow, czas zabrac si do wspolnej pracy, Zycze samych sukcesow.
Zapytanie
13.09.2019, 15:51
Zapytanie
Jakie koszty w związku z utrzymaniem Akademii Tenisa ponosi Braniewo?
Gosia
13.09.2019, 14:54
Gosia
Haniu czy do Ani zła karma wrociła?
Miasto to nie gmina
12.09.2019, 1:14
Miasto to nie gmina
Miasto to nie gmina, że nikt na ręce nie patrzy, w mieście świadomość jest większa i wszystko się czkawką odbije. Wiele złych decyzji, a i zaprzeczanie że nie ma umowy wyborczej z pewnym Panem też wyjdzie na jaw, kwestia czasu. Już się mówi o ododawanej ziemi w dzierżawę, a Pan już się chwali, że kolejne ziemię dostanie, największą działkę w mieście w zamian za tereny na których utrzymanie miasto będzie musiało wyłożyć kasę. Ot to będzie interes. Czekamy na rozwój sytuacji i zobaczymy jak okręt sam zacznie tonąć. Skarbniczka zapewne też sama z siebie nie odchodzi... Hmmm
Za free, czemu nie
12.09.2019, 11:17
Za free, czemu nie
Mowa o fosie i zoo? Tak samo bym obserwowal mpec i zwiazane z nim plany. Deski na drzewach przy drogach remontowanych nie sa przypadkiem, tak jak drzewa usuwane nie trafia byle gdzie a do kieszeni jednej osoby.
Dociekliwy
06.09.2019, 15:17
Dociekliwy
A dlaczego jeszcze nie odwołano radnego zarządcę? To też chce Wielka Rada zataić?
dociekliwszy
06.09.2019, 17:17
dociekliwszy
prawdopodobnie brak podstaw
Głupota to podstawa
06.09.2019, 9:20
Głupota to podstawa
Same szumowiny bez sumienia pchają się na stanowiska, więc kogo by nie wybrano to efekt jest zawsze podobny. Kolesiostwo, własne interesy i grających we wspólnej drużynie, zadłużanie, manipulacja. Sielicki już potwierdza że to przekręt, tak jak Trzcińska. Klub radnych z Wakieciem na czele co wam mówi? Że każdy ma własne zdanie i dba o was czy ten klub to układ radnych z komitetu Trzcińskiej ustawiający głosy w ich interesie. Młode pokolenie radnych a już takie świnie, przepraszam wilki w owczej skórze, pojawiają się tam gdzie mogą zareklamować swoją twarz ale na cudzy koszt. Znów mieszkańcy popierają człowieka nie uczciwego na posła, typa który ma was za marionetki bez rozumu zapatrzone w niego. Jak dostanie się do władzy to może zlikwiduje smród z Rudłowa, ale 3/4 miasta będzie mu płaciło abonament za ogrzewanie miasta towarem z jego firmy. Nikt bezinteresownie nie pcha się do władzy, takie czasy że aby sobie radzić w tym kraju żyjącym na kredyt musisz mieć za uszami układy dzięki władzy bo inaczej płaczesz że ta władza taka a inna taka. Jak dla mnie to szkoda zachodu, wolę być za granicą, godnie zarabiać, i nie zawracać sobie głowy tym burdelem tworzonym przez wykształconych cwanych idiotów. Przepisy są takie że nikt się nie boi kręcić bo żaden strach i odpowiedzialności, pod ścianę i seria z kałacha w głowę wszystkim po kolei, może by wartościowszy ludzie pojawili się na kandydatów.
B i S
05.09.2019, 9:36
B i S
Będzie poseł i senator to zrobią z tym porządek
Rodzic
04.09.2019, 16:38
Rodzic
Czy radni wiedzą w jakich warunkach mają uczyć się podczas remontu nasze dzieci? uczniów ponad 600, a powierzchni o 50% mniej, hałas, pył, itp. Dodam, że 2 miesiące szkoła była pusta.
Poważny problem :)
09.09.2019, 11:21
Poważny problem :)
Gdy chodziłem do szkoły ciągle były jakieś remonty na korytarzu, w salach, zamknięte schody, sala gimnastyczna. Wszyscy sobie radzili, nikt nie narzekał. Remontu jeszcze tak poważnego nie skończono by w 2 miesiące. Masz problem, weź coś na uspokojenie bo nie uśniesz. Może poproś męża/żonę w nocy o pomoc w chwilowym zapomnieniu o tym bo na samą myśl że dziecko wróci ze szkoły białe jak bałwan w pyle to będzie dla Ciebie gwóźdź przy tych fantazjach na wyrost. Może za mało Ci żona daje w nocy i przez to szukasz wyładowania w pierdołach.