Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – jaka różnica?

Fotowoltaika stała się gorącym tematem debaty publicznej – odnawialne źródła energii w dobie tak wielkich problemów ekologicznych naszej planety, wydają się jednym z kluczowych kół ratunkowych. Zarówno aspekty czysto ekologiczne, jak i te ekonomiczne przekonują Polaków do inwestowania w fotowoltaikę. Ceny maleją, ulgi i dofinansowania zachęcają, dostępność rośnie. To dobry moment, aby poznać kluczową techniczną różnicę, która dzieli panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne.

Systemy fotowoltaiczne

Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne, są podstawowymi elementami składowymi systemów bazujących na odnawialnym źródle energii, którym jest promieniowanie słoneczne. W obu przypadkach energia powstaje bez zużycia paliw kopalnych oraz bez emisji produktów spalania. Dlatego czasem fotowoltaika nosi nazwę „zielonej energii”. Jak dowiadujemy się od firmy Brewa, cena panelu fotowoltaicznego i kolektora słonecznego mocno spadła na przestrzeni ostatniej dekady. Fotowoltaika zatem przestaje być innowacją i weszła w poczet standardowych rozwiązań w produkcji energii.

Cena fotowoltaiki staje się przystępna dla obywateli UE, to klarowny kierunek dla nadchodzących inwestycji energetycznych, w tym przede wszystkim tych, które prowadzone będą przez prywatnych inwestorów. Domowe systemy fotowoltaiczne mają z czasem znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie gospodarstw domowych na energię pochodzącą z paliw kopalnych. Prognozuje się, że czołowym elementem tych systemów fotowoltaicznych będą panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – jakie różnice?

Podstawową różnicą pomiędzy panelami fotowoltaicznymi i kolektorami słonecznymi jest ich zasada działania. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną z energii słonecznej za pośrednictwem falownika. Absorbując energię promieniowania słonecznego, system fotowoltaiczny może zasilić sprzęty elektryczne i elektroniczne w naszych domach i w teorii spełnić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd. Kolektory słoneczne absorbują energię promieniowania słonecznego i przenoszą ją na nośnik w postaci energii cieplnej. Za pomocą kolektorów słonecznych możemy ogrzać wodę lub zasilić centralne ogrzewanie.

Fotowoltaika w ogólnym ujęciu, uwzględniająca zarówno panele fotowoltaiczne jak i kolektory fotowoltaiczne, jest jednym z kluczowych kierunków w budownictwie pasywnym. Co prawda w pełni pasywne budynki to w naszym kraju wciąż rzadkość, jednak chętnie korzysta się z nowych technologii, takich jak właśnie fotowoltaika, pompy ciepła czy rekuperacja, by konstruować budynki samowystarczalne energetycznie lub bardzo oszczędne w tej materii.

Co lepsze: panele słoneczne czy kolektory słoneczne?

Znając różnicę pomiędzy oboma systemami trudno wybierać w kategorii: lepszy/gorszy. Wszystko wynika z zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Najczęściej prywatni inwestorzy decydują się na panele fotowoltaiczne ze względów ekonomicznych – aby obniżyć koszty opłat za prąd i z czasem zyskać „małą elektrownie solarną”, która będzie produkowała energię dla całego gospodarstwa domowego. Kolektory słoneczne to kolejny krok w kierunku ekologicznej energii, tym razem ukierunkowanych na samodzielne produkowanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewanie mieszkania. To dobry kierunek dla polskich gospodarstw domowych.

artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

John David
09.08.2020, 23:48
John David
Udzielamy gwarantowanych pożyczek biznesowych, pożyczek na zakup samochodu, pożyczek na zakup domu i innych pożyczek osobistych oraz wiele innych. Udzielamy pożyczki długoterminowej od 1 roku do maksymalnie 50 lat z oprocentowaniem 3%. aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się przez e-mail: johndavidcredit@outlook.com lub WhatsApp: +12512399773