Przygotowanie kombajnu do żniw - zrób to zawczasu!

Żniwa dopiero za kilka miesięcy, jednak już teraz warto przyjrzeć się swojemu kombajnowi. Poprawne przygotowanie kombajnu do żniw zapewni nam bezproblemową pracę, dzięki czemu wszystkie zaplanowane zadania wykonamy w terminie. Jak przygotować kombajn do żniw? W poniższym artykule zamieszczamy najważniejsze informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Przygotuj się do sezonu

Niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie się do sezonu żniw. Jeżeli poświęcimy czas na przegląd kombajnu w najbliższych tygodniach, możemy być spokojni, że przyszłe zbiory będą przebiegać szybko i sprawnie. Pamiętajmy, że każdy nieplanowany postój wydłuża czas zbiorów, co powoduje nie tylko niepotrzebne nerwy, a także może doprowadzić do strat finansowych. Kombajny pracują w trudnych warunkach, który nie sprzyja w ich działaniu. Bardzo wysokie temperatury, niezwykle intensywne pracy - to wszystko powoduje, że awarie kombajnów występują dosyć często. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto dokonać przeglądu kombajnu przed sezonem. Podkreśla się, że niepoprawnie przygotowana maszyna może nie tylko generować szkody w momencie awarii, ale także wtedy, gdy niedokładnie wykonuje swoje prace.

Zapoznaj się dokładnie z instrukcją

Instrukcja obsługi konkretnego modelu kombajnu jest niezwykle ważna, aby poprawnie przygotować maszynę do żniw, odpowiednio się z nią obchodzić, a także dokonać serwisu po sezonie. Pomimo, że wszystkie kombajny posiadają podobną konstrukcję i działają na tej samej zasadzie, każdy model charakteryzuje się nieco innymi parametrami. Właśnie dlatego wymagają innych ustawień i obsługi. Rolnicy, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w obsłudze kombajnu jednej marki, mogą nieświadomie popełniać błędy przy obsłudze maszyny innego producenta. Powoduje to z kolei spadek wydajności pracy, a także przyspieszenie awarii.

Przegląd przed żniwami

Kombajn przed sezonem musi być w pełni sprawny. Właśnie dlatego musimy dokonać dokładnego przeglądu, w którym sprawdzimy, czy wszystkie części tej maszyny nie są uszkodzone. Jeżeli natrafimy na zużytą część musimy ją niezwłocznie wymienić na nową. Tego typu komponenty możemy bezproblemowo kupić przez Internet w specjalnych sklepach rolniczych. Jednym z takich miejsc jest Poltechparts, w którym można nabyć tysiące różnych produktów związanych z rolnictwem. Poltechparts to autoryzowany dealer takich marek jak Massey Ferguson czy Maschio Gaspardo, ale posiada również części do kombajnów najpopularniejszych marek. Wystarczy wejść w odpowiednią kategorię, lub wyszukać produkt po nazwie albo numerze konkretnej części.

 

Sklep rolniczy Poltechparts - części rolnicze, akcesoria

Kompleksowy przegląd kombajnu

Przede wszystkim musimy skupić się na obsłudze jednostki napędowej, sprawdzenie stanu pasów napędowych, regulację naciągu łańcuchów oraz smarowanie wszystkich łożysk. Pamiętajmy, że każdy zespół kombajnu wymaga przeglądu, dzięki czemu nasza maszyna będzie w pełni sprawna i wydajna podczas żniw.

Zespół młócący

Jakość omłotu jest mocno uzależniona od poprawnego funkcjonowania zespołu młócącego. Sprawdźmy więc wszystkie elementy, które wpływają na jego działanie. Jeżeli cepy są pogięte lub zbyt krótkie, powinniśmy wymienić je na nowe. W ten sposób ziarno podczas żniw będzie odpowiednio wymłócone. Podczas wymiany cepów najlepiej wymieniać je parami (naprzeciwko siebie). Oprócz cepów powinniśmy również sprawdzić stan klepiska.

Wytrząsacze i sita

Powinniśmy również sprawdzić stan wytrząsaczy i sita. Grzebienie powinny być kompletne i proste. W innym wypadku słoma będzie źle przemieszczała się po wytrząsaczu. Wszystkie łożyska powinny być w dobrym stanie. Bardzo ważne jest również sprawdzenie sieczkarni - czy wszystkie noże są odpowiednio ostre, kompletne i czy poprawnie działają. Stępione noże mogą powodować zwiększenie zużycia paliwa, a także gorsze rozdrobnienie słomy. Warto podkreślić, że bardzo dużo oryginalnych i nowych części w przystępnej cenie znajduje się w internetowym sklepie rolniczym Poltechparts - poltechparts.pl/czesci-do-kombajnow-zbozowych

Układ napędowy

Przed każdym sezonem warto zawsze wymienić wszystkie oleje i filtry olejowe. Kombajny są narażone na bardzo ciężkie warunki pracy, dlatego odpowiednia ochrona zapewniona przez oleje musi być najwyższej jakości. Wszystkie oleje powinny być dostosowane do zaleceń producenta. Sprawdźmy, czy układ chłodzenia działa w pełni poprawnie, czy nie przecieka oraz czy jest napełniony odpowiednim płynem chłodzącym. Przy starszych ciągnikach zaleca się wyczyścić zbiornik paliwa, w którym może skraplać się woda.

Oczywiście powyższy artykuł nie wyczerpuje w pełni zagadnienia jakim jest przegląd kombajnu po sezonie, jednak wskazuje na najważniejsze sprawy z tym związane. Przegląd tej maszyny warto wykonać zawczasu i nie martwić się, że podczas żniw wystąpi groźna awaria, która spowoduje długie przestoje podczas pracy. Życzymy udanych zbiorów!

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń: