Wykoleiła się cysterna z gazem

  • 11 lipca 2020, 1:48
  • Informacja prasowa PSP w Braniewie
  • Na sygnale
Wykoleiła się cysterna z gazem fot. PSP w Braniewie
Podczas wtaczania ze stacji na bocznicę składu cystern wypełnionych gazem doszło do wykolejenia ostatniego wagonu, który w konsekwencji wypadł z torów i niebezpiecznie pochylił się. Do zdarzenia doszło 2 lipca na terenie jednego z podbraniewskich terminali przeładunkowych.

- Wykolejony wagon wypełniony gazem propan – butan skutecznie ograniczył działania na terenie firmy.  Na miejsce zdarzenia skierowano cztery pojazdy ratownicze z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie - poinformował bryg. Ireneusz Ścibiorek oficer prasowy PSP w Braniewie.

Na szczęście wagon, który wypadł z torowiska nie uległ uszkodzeniu, a ani nie doszło do rozszczelnienia czy wycieku gazu. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone. Z pobliskiego placu usunięto pojazdy, maszyny oraz pracowników. Część cystern kolejowych została odciągnięta od miejsca zdarzenia na którym oprócz wykolejonej cysterny pozostały jeszcze cztery wagony. Strażacy przygotowali linie gaśnicze zakończone kurtynami wodnymi, dokonali kontroli strefy wokół wagonów gazowych. Na miejsce przybyła również grupa operacyjna z KW PSP w Olsztynie. Z uwagi na charakter zdarzenia kierownictwo firmy podjęło decyzję o zaangażowaniu do podniesienia cysterny profesjonalna firmę świadczącą usługi dźwigowe.

W drugi dniu działań, na terenie terminala pojawił się dźwig o nośności 500 ton oraz zespół pracowników gotowych do podjęcia działań związanych z podniesieniem i posadowieniem na kołach cysterny kolejowej szerokotorowej. Po około 3 godzinach operacja podnoszenia cysterny wypełnionej gazem zakończyła się powodzeniem. Strażacy oraz pracownicy terminala w bezpieczny sposób postawili wózki jezdne, na które posadowiono zbiornik wagonu. Całość została przetoczona na terminal gazowy, gdzie wagon został rozładowany.

- Dwudniowa akcja oprócz zaangażowania strażaków i pracowników terminala wymagała również uruchomienia zewnętrznych podmiotów specjalizujących się w ciężkich działaniach wspomagających. Efektem tych działań było sprawne i bezpieczne usunięcie powstałego zagrożenia, które od początku nie wymagało ograniczania działalności firmy oraz ewakuacji pracowników lub mieszkańców okolicznych miejscowości - mówi bryg. Ireneusz Ścibiorek.

Informacja prasowa PSP w Braniewie

Zdjęcia (20)

Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pan Z
13.07.2020, 14:22
Pan Z
Torowisko zasypane węglem to i wagony wyskakują. Oby Urząd Transportu Kolejowego i prokurator zajęli się tą sprawą!