Kolejne firmy dołączyły do sieci dziedzictwa kulinarnego

  • 9 grudnia 2020, 19:27
  • Informacja prasowa
  • Wydarzenia
Kolejne firmy dołączyły do sieci dziedzictwa kulinarnego fot. dziedzictwokulinarne.pl
Decyzją zarządu województwa warmińsko-mazurskiego sześć nowych podmiotów uzyskało członkostwo w sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle“.

- Nasi przedsiębiorcy nie poddają się w trudnych warunkach pandemicznych i szukają innowacyjnych rozwiązań na prowadzenie działalności – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Przystąpienie do sieci to atrakcyjna forma dotarcia do kolejnych odbiorców. To nie tylko promocja swojej oferty i całego regionu, ale także zdrowej, tradycyjnej, lokalnej żywności, tak poszukiwanej w dobie szczególnej troski o zdrowie.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przystąpił do sieci Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w 2004 roku jako pierwszy z polskich regionów. Działalność tej sieci sprawia, że zwiększa się dostępność lokalnych i regionalnych specjalności kulinarnych.

Sklepy, restauracje i inne podmioty opatrzone logo regionalnego „Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur oraz Powiśla“ oferują produkty i potrawy, które podtrzymują i rozpowszechniają miejscowe zwyczaje oraz promują tradycyjną kulturę jedzenia.

Obecnie do sieci należy 139 członków. Pełna lista znajduje sie na stronie dziedzictwokulinarne.pl

 

Nowe podmioty w sieci:

Restauracja „Smaki Mazur” (ul. Adama Mickiewicza 11, 11-700 Mrągowo) - menu restauracji „Smaki Mazur” prezentuje smaki dawnych Mazur, a potrawy przygotowywane są według tradycyjnych receptur. Wykorzystywane są tutaj skarby pobliskich lasów i jezior - głównie ryby, dziczyzna i grzyby. Restauracja zaprasza również na pierogi ze szczupaka, zupę grzybową z mazurskich kurek, stynkę, dzyndzałki warmińskie, karmuszkę, kartacze, placki gryczane w sosie z szyjek rakowych czy roladę z jelenia. Właściciel obiektu jest jednocześnie szefem kuchni, więc samodzielnie dogląda przygotowywanych potraw i używanych do nich składników.

Smażalnia Pluski (ul. Jeziorna 48/1, 11-034 Pluski) - kuchnia oparta jest o potrawy z ryb. Wszystkie dania przygotowywane są na miejscu, począwszy od zup skończywszy na surówkach czy sosie czosnkowym. Ryby słodkowodne pozyskiwane są od lokalnych firm, a przygotowywane w prosty sposób - na przykład lekko oprószone mąką i smażone na oleju rzepakowym. Podawane są tutaj trzy rodzaje zup rybnych: delikatny rosołek z sandacza z warzywami, aromatyczna zupa z sandacza z pomidorami i świeżą kolendrą oraz flaki z lina. Specjalnością obiektu są gołąbki z sosem koperkowym wykonane z liści młodej kapusty z delikatnym mięsem sandacza, czy lin w sosie śmietanowo-ogórkowym. Podawany jest tu również śledź z Powiśla w śmietanie z jabłkiem, w oleju z cebulką, a także sałatki śledziowe z ziemniakami oraz z buraczkami. Obiekt działa sezonowo.

Pasieka na Wzgórzach Dylewskich-Truszczyński (ul. Żeromskiego 34, 14-260 Lubawa) - jest to pasieka rodzinna przekazywana z pokolenia na pokolenie. Istnienie pasieki na Wzgórzach Dylewskich Truszczyński sięga lat 50-tych XX wieku. Właściciele obecnie posiadają około 60 pni pszczelich, z czego połowa ma charakter stacjonarny, a druga połowa ma charakter wędrowny w promieniu około 30 km. Pasieka zajmuje się również pozyskiwaniem pyłku i propolisu.

Cukiernia Lodziarnia Olszewscy (ul. Młynarska 2, 13-100 Nidzica) - rodzinna firma, której korzenie sięgają 1954 roku. Założycielem firmy był Antoni Olszewski. Rozpoczął swoją pracę od wypieku bułek drożdżowych. Rok później rozpoczął produkcję pierwszych lodów tradycyjnych w regionie. Opierał swoją produkcję na towarach pochodzących od lokalnych rolników. Jego receptury wykorzystywane są do dziś. Cały asortyment produkowany jest w oparciu o tradycyjne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wszystkie wypieki drożdżowe produkowane są ręcznie. Według tradycyjnych receptur sporządzane są produkty z ciasta drożdżowego.

Restauracja ORDO na Zamku w Nidzicy (ul. Zamkowa 2, 1-100 Nidzica) - misją restauracji jest podtrzymanie tradycji kulinarnej związanej z miejscem, w którym prowadzi działalność gastronomiczną. Potrawy bazują na starych książkach kucharskich oraz recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przywoływanie tradycji kulinarnej sprzed wieków ma pokazać gościom, że piękno Mazur można nie tylko zobaczyć, ale można je także poczuć. Jednym z najważniejszych produktów jest ziemniak wyhodowany na polach zlokalizowanych na terenie gminy Nidzica. Producentem tego ziemniaka jest Gospodarstwo Produkcji Rolnej „CENTRALA NASIENNA” Sp. z o.o. Nidzica.

Zespół Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie (ul. Polska 18, 12-100 Szczytno) - wszystkie potrawy i wyroby cukiernicze w stołówce szkolnej przygotowane są w sposób tradycyjny z uwzględnieniem wysokiej jakości surowców pochodzących od lokalnych producentów. Szczególną uwagę zwraca się na członków Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla. Catering oferowany przez stołówkę szkolną spełnia standardy najwyższej sztuki kulinarnej oraz profesjonalnej obsługi świadczonej nie tylko w budynku szkoły, ale również w środowisku lokalnym. Potrawy serwowane w stołówce opierają się na oryginalnych, tradycyjnych recepturach. W menu zawarte są wszystkie smaki Mazur - ziemniaki, grzyby czy też ryby. Uwzględnia się tu również sezonowość produkcji.

 

W gronie podmiotów należących do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle“ znajdują się również producenci żywności z powiatu braniewskiego. 

Miody Wigor (m.Rogity)

Gospodarstwo pasieczne Miody Wigor znajduje się w miejscowości Rogity. Pasieka MIODY WIGOR zajmuje się pozyskiwaniem produktów takich jak miód, pyłek kwiatowy, propolis, pierzga oraz wosk pszczeli. Co więcej, warto dodać, że rodzinna tradycja pszczelarska sięga 1905 roku. Nabytą od tego czasu wiedzę oraz doświadczenie przekazuje z pokolenia na pokolenie. W konsekwencji, dzięki temu oraz zamiłowaniu i pasji do pszczół Pasieka Miody Wigor pozyskuje miody najwyższej jakości.

 

Piekarnia „Delicja” (m.Pieniężno)

Firma produkuje 12 gatunków chleba na naturalnych zakwasach. Są to chleby pszenno- żytnie, żytnio-pszenne, z mąki żytniej razowej z dodatkiem rożnych ziaren. Pieczołowicie pielęgnuje naturalną fermentację, ponieważ ona nadaje chlebom charakterystyczny smak, aromat i długą świeżość. Dzięki tym cechom chleby cieszą się dużym uznaniem na rynku, są nabywane przez klientów ceniących sobie smak i zdrowie. Wyroby zdobyły wiele nagród, m.in. chleb orkiszowy zwyciężył w Regionalnym Finale VIII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”.

 

Informacja prasowa
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

roki
03.01.2021, 11:25
roki
firma ,w której się zatrudnia ludzi bez umowy ,nie powinna być brana pod uwagę....