Braniewo: Stracili pieniądze przez oszustów. Policja ostrzega!

  • 16 grudnia 2021, 14:41
  • Informacja prasowa
  • Na sygnale
fot. Pixabay.com
Pokrzywdzona uwierzyła, że zyska inwestując swoje pieniądze, pokrzywdzony natomiast był przekonany, że ktoś próbuje okraść jego konto. Oboje dali się zwieść oszustom. Policjanci ostrzegają i apelują do mieszkańców o wzmożoną czujność i ostrożność!

Pod koniec zeszłego tygodnia do braniewskiej komendy zgłosili się dwaj mieszkańcy naszego powiatu, by poinformować, że zostali oszukani. W pierwszym z przypadków pokrzywdzona dała się zwieść pewnej informacji, którą dostrzegła na jednym ze znanych portali społecznościowych. Kobieta przekonana,  że ogłoszeniodawca pomoże jej zainwestować pieniądze, postępowała tak, jak ją instruował. Jednym z kolejnych kroków, który miał ją zbliżyć do zysków, było zainstalowanie pewnego oprogramowania na komputerze oraz w telefonie. Pokrzywdzona działała zgodnie z instrukcją. Po wykonaniu transakcji finansowej kobieta skontaktowała się ze  swoim bankiem. Ta rozmowa telefoniczna uświadomiła jej, że padła ofiarą oszustwa. O wszystkim poinformowała więc policjantów.  

 

Kolejnego dnia oficer dyżurny braniewskiej komendy został powiadomiony, że jeden z mieszkańców stracił 3 tys. zł. A wszystko za sprawą fałszywego pracownika banku, który tego dnia zadzwonił do pokrzywdzonego. W rozmowie z mężczyzną oszust podkreślał, że na koncie klienta odnotowano podejrzaną transakcję. Jedynym sposobem, by ochronić oszczędności miało być zalogowanie się do aplikacji banku oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami rozmówcy. Oszust przekonywał właściciela konta o próbie przelewu na kilkaset złotych. Aby zweryfikować kto był zleceniodawcą tej transakcji rozmowę z pokrzywdzonym przekierowano dalej, tym razem w słuchawce odezwała się kobieta. Za jej namową pokrzywdzony wygenerował kod BLIK w mobilnej aplikacji, a następnie przekazał go rozmówczyni i zatwierdził przelew, który miał być niezbędny do zabezpieczenia rachunku bankowego. Kiedy pokrzywdzony zorientował się, że jego kosztem wzbogacili się przestępcy – powiadomił policjantów.

 

Policjanci przypominają i ostrzegają !

Oszuści cały czas modyfikują swoje metody działania. Aby obronić się przed działaniem przestępców musimy być przede wszystkim ostrożni  Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania, haseł, otwierać podejrzanych linków oraz instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, takich jak telefon czy komputer. Każdą tego typu sytuację należy traktować jako celowe działanie oszustów.

Informacja prasowa
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.