Czym są izotoniki?
Izotoniki to produkty, które najczęściej występują w płynie. Głównym ich składnikiem jest woda. Oprócz tego w składzie znajdziemy specjalnie skomponowaną mieszankę minerałów oraz węglowodanów. Stanowi to tym samym uzupełnienie zapotrzebowania organizmu na energię. Niekiedy można spotkać się także z produktami, które występują w proszku. Łączy się je bezpośrednio z wodą w zalecanych proporcjach. Ich jedyną zaletą jest to, że jesteśmy w stanie sami wybrać jak dużą dawkę substancji potrzebujemy w danym momencie. Nic więc dziwnego, że dużo większym zainteresowaniem cieszą się klasyczne rozwiązania w postaci gotowych napojów izotonicznych.
Jak działają izotoniki?
Zasada dziania izotoników jest bardzo prosta. W trakcie ćwiczeń dochodzi do ubytku wody, a tym samym nasze zapasy węglowodanów maleją, zaczynamy odczuwać zmęczenie. Jeśli sięgniemy po wodę to uzupełnimy jedynie jej ubytek w organizmie. Natomiast w przypadku napoju izotonicznego otrzymujemy bezpośrednio energię dostępną z węglowodanów. Elektrolity dostępne w takiej mieszance pozwalają utrzymać właściwą równowagę kwasowo-zasadową w naszych komórkach. Z tego też powodu najlepiej sięgać po izotoniki zanim dopadnie nas ogromne zmęczenie. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie opóźnić ten proces. Sportowcy są tym samym w stanie znacznie dłużej ćwiczyć oraz utrzymywać podobny poziom kondycji niezależnie od tego jak długo wykonują określony trening.
Kiedy sięgać po izotonik?
Izotoniki to substancje po które najlepiej sięgać w trakcie dłuższych treningów. Najlepsze efekty działania uzyskamy jeśli korzystamy z niego w trakcie sesji trwających ponad godzinę. Nie jest to jednak regułą i czas ten może nieznacznie różnić się w zależności od naszej kondycji fizycznej. W trakcie krótkich ćwiczeń zdecydowanie lepszym wyborem jest zwykła woda z butelki. Jeśli sięgamy po napoje izotoniczne to warto pamiętać o tym, aby pić je małymi łykami. Są to skondensowane zestawy węglowodanów stworzone zarówno dla zawodowych sportowców, jak i osób amatorsko uprawiających sport. Jednak częstotliwość ich konsumpcji różni się między innymi od intensywności ćwiczeń oraz zapotrzebowania naszego organizmu na energię.