Specjalny kalkulator pomoże przedsiębiorcom obliczyć składkę zdrowotną

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności

W ramach programu Polski Ład wprowadzone zostało zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

 

- Kalkulator, który już jest dostępny dla przedsiębiorców, pomoże ustalić podstawę wymiaru, a także obliczyć kwotę składki zdrowotnej należnej za dany miesiąc. Jego obsługa jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych, takich jak okres rozliczeniowy, formę opodatkowania oraz kwotę dochodu lub przychodu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Kalkulator jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach Płatnik i ePłatnik.

 

ZUS stara się pomóc osobom prowadzącym firmy dostosować się do nowych przepisów.

- Udzielamy odpowiedzi na pytania, które zadają nam przedsiębiorcy i startami się być dla nich jak najbardziej dostępni. Na stronie internetowej ZUS został umieszczony specjalny poradnik. Organizujemy również otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Nasi eksperci prowadzą webinaria i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinii są przeszkolone do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej – mówi rzeczniczka.

 

ZUS w Olsztynie i Elblądu w ostatnich dniach uruchomił kolejny cykl szkoleń online dla przedsiębiorców. - Oprócz tego ruszamy ze specjalnymi dyżurami telefonicznymi. Dzięki temu staramy się dotrzeć z informacją do wszystkich zainteresowanych – dodaje Krupicka.

Informacja prasowa ZUS
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.