Przewód światłowodowy – jak jest zbudowany?

Technologia światłowodowa z jednej strony ewoluuje, z drugiej zaś ulega ciągłej popularyzacji. Z zalet szybkiego i stabilnego internetu korzysta już kilka milionów Polaków, a liczba ta stale rośnie. Dlaczego jednak faktycznie zawdzięczamy tak atrakcyjne parametry łącz światłowodowych? Odpowiedź na to pytanie kryje się w specyficznej konstrukcji światłowodu, a dokładniej: nośnika danych. Zobacz, jak jest zbudowany przewód światłowodowy i poznaj jego korzyści!

Światłowód – najszybszy sposób transmisji danych!

Do transportu większości sygnałów komunikacyjnych tradycyjnymi metodami analogowymi wykorzystuje się przewody miedziane. Wiele już dekad temu zaczęły one zastępować kable wykonywane między innymi ze szkodliwego dla zdrowia ołowiu i innych materiałów. Dziś jednak ta technologia nie ma już przed sobą owocnej przyszłości. Wszystko to za sprawą technologii światłowodowej, która zmieniła oblicze współczesnej transmisji danych na małe i duże odległości!

Światłowód zapewnia możliwość uzyskania stabilnego łącza internetowego. Maksymalne parametry szybkości przesyłania i odbierania pakietów zależą wówczas de facto od pozostałych czynników: technologii routera i wybranego rodzaju usług. Obecny rekord w transmisji danych przez światłowód wynosi bowiem aż 1,53 petabitów na sekundę – to wynik, który w gospodarstwach domowych byłby absolutnie kosmiczny, jednak przydaje się m.in. do transmisji danych drogą światłowodową w skali globalnej, tj. między różnymi kontynentami!

Prosty i fenomenalny przewód światłowodowy – światło jako nośnik informacji cyfrowej

Aby wyjaśnić, skąd biorą się tak gigantyczne możliwości światłowodu, należy odpowiedzieć na pytanie, jak jest zbudowany światłowód. Światłowód to nic innego jak przewód, w którym jednak funkcję nośnika danych pełni nie metalowy rdzeń, np. miedziany, a światło. Każdy standardowy kabel światłowodowy składa się z trzech części:

  • zewnętrzne pokrycie ochronne światłowodu – chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i izoluję od sygnałów zewnętrznych,
  • płaszcz wewnętrzny – spełnia funkcje tłumiące i usztywniające, poszycie wykonane jest zazwyczaj z nitek kevlarowych. W kablach przeznaczonych do kładzenia pod ziemią płaszcz jest znacznie grubszy i składa się również z warstwy wypełnionej specjalnym żelem ochronnym,
  • rdzeń światłowodu – kluczowy element umożliwiający transmisję fali świetlnej; składa się ze światłowodów właściwych, czyli przewodów o bardzo niewielkiej średnicy wykonanych z włókna szklanego, wewnątrz których transmitowane są dane za pomocą fal świetlnych.

Do produkcji światłowodów używa się różnego rodzaju tworzyw sztucznych oraz włókien szklanych. Odpowiednio zainstalowany i wyprodukowany zapewnia najniższą możliwą awaryjność zapewniając najszybszy transfer na znacznie dłuższych dystansach niż miedź i inne media transmisyjne.

Więcej o budowie przewodu światłowodowego przeczytasz na: https://www.nexera.pl/pl/articles/jak-powstaje-siec-swiatlowodowa-121664013

Artykuł partnera
Udostępnij:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mary christina
22.02.2024, 15:03
mary christina
LEGIT AND FAST WAY TO RECOVER YOUR BITCOIN/CRYPTO 2024 I was scammed over ( $345,000 ) by someone I met online on a fake investment project. I started searching for help legally to recover my money and I came across a lot of Testimonies about ETHICREFINANCE Recovery Expects. I contacted them providing the necessary information's and it took the experts about 27hours to locate and help recover my stolen funds. I am so relieved and the best part was, the scammer was located and arrested by local authorities in his region. I hope this help as many out there who are victims and have lost to these fake online investment scammers. I strongly recommend their professional services for assistance with swift and efficient recovery. They can reached through the link below. Email Address: ethicsrefinance @gmail com Telegram: @ethicsrefinance